Vila Mir

"Varujemo vse," je akademiku odgovoril prvi človek JLA, general Života Panić. Ćosiću ni bilo jasno, kaj bi na Dedinju sploh lahko varovali. "Ogromno bogastvo," je odgovoril Života, "tam je trezor." Trezor je bil klet vile Mir na Užiški 15 v Beogradu. Jeklena vrata, težka štiri tone, so bila skrita za ogledali na hodniku, za njimi pa naj bi bilo bogastvo, ki še vedno buri duhove.

Pred dvema letoma so beograjske Večernje novosti pisale, da trezor, velik 60 kvadratnih metrov, še danes služi kot depo za arheološka in umetniška dela. Kustos Moma Cvijović je dejal, da je v bunkerju Titovega "prepovedanega mesta" okoli 4500 eksponatov neprecenljive vrednosti.

Prepovedan vstop

Med njimi so Titove uniforme, kolajne in 106 dragocenih državniških daril iz 67 držav. Denimo nepalski ščit z diamanti, egiptovska sfinga, ruska ikona iz 15. stoletja, Sinan-paševa sablja, Stalinov meč z 90 diamanti... Po nekaterih ocenah naj bi bilo to blago vredno 50 milijonov evrov.

Poleg trezorja je največje bogastvo Titov zlati kabinet z zlatniki in dukati v drugem nadstropju. Vanj ni smel vstopiti nihče, celo oficirji za varovanje so se izogibali pogledom na Titovo zlato, ker so se bali, da "če bo jutri nekaj manjkalo, bodo vse zaprli".

"Ko zagledate na stotine lepo urejenih zlatnikov v plišastih škatlah, ostanete brez besed," je za Večernje novosti povedal Miloš Alavanja, ki je delal na Dedinju.

Titove vile in Hiša cvetja so danes del Muzeja zgodovine Jugoslavije, v katerem so mlade in agilne kustosinje v minulih letih razstavile del tega bogastva. Vendar pa vsega, kar je bilo v trezorju, oziroma vsega, kar so pokradli med razpadanjem Jugoslavije in pozneje, najbrž nikoli ne bomo videli.

Intimna rezidenca

V trezor je bilo mogoče vstopiti s pomočjo ključa in šifre. Ključ je bil v kabinetu vlade, šifra pa v muzeju. Maršalova vila je bila intimna rezidenca, skrajšano Mir, zgrajena leta 1980, tako da se Tito ni nikoli vselil vanjo. Je pa v njej živel Milošević: vanjo se je vselil leta 1999, potem ko mu je Nato podrl staro rezidenco.

Miloševićeva družina je vilo odkupila za okoli 2000 evrov, vendar so jim jo vzeli, ker so prekršili stari zakon, ki je nastal v času "imaš hišo, vrni stanovanje". Miloševićevi so že imeli stanovanje, zato je sodišče sklenilo, da niso imeli pravice kupiti vile. Vila Mir naj bi služila namestitvi tujih državnikov med obiski v Srbiji, vendar je oblast na koncu odstopila od te ideje, ko so videli, da tuji državniki ne želijo spati v postelji, v kateri so aretirali Miloševića, piše zagrebški Jutarnji list..