"Na Dolenjskem in v Beli krajini je bilo marca registriranih 5400 brezposelnih, kar predstavlja 4,7 odstotka brezposelnih oseb v Sloveniji," je na včerajšnji novinarski konferenci povedal direktor zavoda za zaposlovanje Franc Smerdu. Stopnja registrirane brezposelnosti v regiji tako znaša 10,5 odstotka in se je glede na preteklo leto dvignila za dva odstotka, kar pa je še vedno pod republiškim povprečjem.

Vendar pa je treba izpostaviti belokranjsko območje, ki republiško povprečje že zdaj krepko prekaša, saj je v Metliki stopnja brezposelnosti 14,2 odstotka, v Črnomlju pa 14,3 odstotka. V to številko še ni vključenih 700 delavcev, ki naj bi ostali brez dela v Secopu. Kot so poudarili na zavodu, bodo v primeru, če bo prišlo do odpuščanj, delavcem čim prej zagotovili vso potrebno pomoč in informacije, da se bodo lahko v najhitrejšem možnem času prijavili na zavodu ter uveljavljali pravice, ki jim pripadajo po delavnopravni zakonodaji.

Jože Giodani z novomeškega zavoda je dejal, da je težko pričakovati, da se bo kaj hitro začelo obračati na bolje. Delodajalci sicer napovedujejo, da bodo letos na novo zaposlili približno 1200 delavcev in izkazali 460 presežnih delavcev, vendar pri teh izračunih še niso vključili odpuščanja iz Secopa. Glede strukture zaposlenih pa je po besedah Giodanija zadeva alarmantna predvsem na področju iskalcev prve zaposlitve, saj ti na novomeški območni službi dosegajo 17,7 odstotka, medtem ko je republiško povprečje 14 odstotkov.