Libijska vlada je medtem obtožila Veliko Britanijo, da so njena letala obstreljevala največje naftno polje v Libiji in pri tem ubila tri ljudi. Kot je novinarjem v Tripolisu dejal namestnik zunanjega ministra Kaled Kaim, je bil v obstreljevanju poškodovan naftovod, ki povezuje naftno polje Sarir z mestom Tobruk, ki je v rokah upornikov.

Nato je že zanikal odgovornost za napad na naftno polje. Kot je zavezništvo sporočilo iz svojega oporišča v Neaplju, je minuli teden prišlo do številnih spopadov med Gadafijevimi silami in uporniki, pri čemer je bilo tarča enega izmed napadov tudi naftno polje Sarir.

Tudi uporniki so že pred tem obtožili Gadafijeve sile, da so napadle dve ključni naftni polji na vzhodu države, ki je v rokah upornikov. Prav z vzhoda Libije so sicer v sredo v tujino napotili prvo pošiljko nafte, odkar je libijski nacionalni svet pod vodstvom upornikov priznalo nekaj držav.

Britansko zunanje ministrstvo je medtem sporočilo, da bo v Dohi v Katarju v sredo, 13. aprila, prvo srečanje kontaktne skupine, ki je pristojna za politično vodstvo mednarodnega posredovanja v Libiji. Skupina je bila oblikovana na mednarodni konferenci 29. marca v Londonu.

Na srečanju bodo sodelovale tako države članice skupine kot nekatere mednarodne organizacije. Kljub temu pa britansko ministrstvo ni moglo natančno potrditi, kdo je bil povabljen. Zagotovo se bodo srečanja poleg predstavnikov Velike Britanije udeležili predstavniki ZDA, najverjetneje tudi Arabske lige, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Iz Malte pa so sporočili, da je v državo prebegnil nekdanji libijski minister za energijo Omar Fati Bin Šatvan, ki je vlado zapustil leta 2007. Šatvan je na Malto prispel na ribiškem čolnu, ki je odplul iz Misrate. Omar Šatvan je novinarjem potrdil, da Gadafijevi vojaki, večinoma plačanci, sistematično uničujejo Misrato in da ostrostrelci pobijajo vse, kar se premika. Razmere v mestu so obupne, ni ne vode, ne hrane, a Gadafijevi bojevniki kljub veliki premoči nimajo celotne Misrate pod nadzorom.
Šatvan je drugi visoki funkcionar, ki je v kratkem času zapustil Gadafija. Minuli teden je namreč v Veliko Britanijo iz Libije prebegnil nekdanji libijski zunanji minister Musa Kusa, precej politikov, svetovalcev in častnikov pa je prestopilo na drugo stran že v začetku upora.