Več vitaminov, mineralov in zdravilnih učinkovin

Izsledki raziskave ugotavljajo, da ekološko pridelana zelenjava in sadje vsebujeta občutno več vitaminov. Večja je tudi vsebnost mineralnih snovi, manj pa je težkih kovin. V ekoloških pridelkih je tudi več sekundarnih rastlinskih snovi, ki imajo učinek pri krepitvi in ohranjanju zdravja ter lahko preventivno vplivajo pri raznih boleznih, stimulirajo imunski sistem, regulirajo krvni tlak in delujejo protibakterijsko, protivirusno in antioksidativno, je na ekološkem portalu vsi-zdravi.org zapisal Matjaž Turinek.

Ekološka zelenjava ima tudi očitno višjo vsebnost suhe snovi, saj raste počasneje, zato vsebuje manj vode in ima večjo trajnost in uporabnost.

Manj nitratov in pesticidov

Ekološka živila zaradi načina gnojenja vsebujejo bistveno manj nitratov in pesticidov, ki so v konvencionalno pridelanih živilih pogosto dokazani. V ekološki predelavi se uporablja samo snovi, ki so nujno potrebne in hkrati z zakonom predpisane. Število teh snovi je omejeno na manj kot desetino snovi, ki so dovoljene v konvencionalni predelavi. Sredstva za konzerviranje ali barvila so v večini izključena. Seveda se tudi ne smejo uporabljati gensko spremenjeni mikroogranizmi, še pojasnjuje Turinek.

Študija ugotavlja še, da so veliko bolj kakovostni tudi ekološki izdelki živalskega izvora. Mleko živali, ki se pasejo, ima v povprečju okoli trikrat večjo vsebnost konjugirane linolne kisline (CLA), ki ji pripisujejo protirakav in protiarteriosklerotičen potencial, kot mleko živali, ki so bile krmljene v hlevu s silažo. Paša vpliva tudi na do štirikrat večjo vsebnost maščobnih kislin omega3 v mesu goveda in ovac. Argumentov v korist ekološko pridelanim živilom je na pretek. Od volje in zavesti vsakega posameznika pa je odvisno, ali bo upošteval smernice zdrave, uravnotežene prehrane, ki vključuje tudi živila preverjene kakovosti.