Vojska se je poleg tega zahvalila Mubaraku "za vse, kar je dal državi v času vojne in miru, in za njegovo domoljubje, ki je dalo prednost višjim interesom naroda", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

82-letni Mubarak je nekaj ur pred tem po 18 dneh množičnih protestov odstopil in zaprosil vojsko, naj vodi državo. "Svet bo kasneje objavil izjavo, ki bo določila korake, postopke in ukrepe, ki jih je treba sprejeti," je še dejal tiskovni predstavnik.

Mubarak odstopil po 18 dneh protestov

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je po 18 dneh protestov odstopil, je sporočil podpredsednik Omar Sulejman. Sulejman je prek državne televizije v kratki izjavi povedal, da Mubarak odstopa in da oblast do nadaljnjega prevzema vojska.

82-letni Mubarak, ki je državo s trdo roko vodil 30 let, je že pred tem z družino zapustil Kairo in odpotoval v Šarm el Šejk ob Rdečem morju. Zatem je državna televizija napovedala "nujno in pomembno izjavo egiptovskega predsedstva", v kateri pa je nato podpredsednik Sulejman sporočil Mubarakov odstop.

Odzivi na odstop Mubaraka: Svet ga označuje za zgodovinskega, v Egiptu so presrečni

"V teh težkih trenutkih, ki jih preživlja država, se je predsednik Hosni Mubarak odločil, da bo zapustil položaj predsednika," je v televizijskem nagovoru dejal Sulejman. "Pooblastil je svet oboroženih sil, da upravlja z državo," je še dodal, kot poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Takoj po objavi pomembne novice je na osrednjem trgu Tahrir v Kairu zavladalo nepopisno veselje in praznovanje nepregledne množice protestnikov, ki so 18 dni zahtevali Mubarakov odstop. "Egipt je svoboden," je skandirala množica, slavje pa se zdaj po televizijskih posnetkih sodeč seli tudi na druge ulice in trge Kaira. Veselo pa je tudi v drugih egiptovskih mestih, kjer so potekali protesti proti Mubaraku.

Ključni dogodki osemnajstdnevnih demonstracij, ki so privedle do odstopa Mubaraka.

Nemiri na severu Sinajskega polotoka

Na severu Sinajskega polotoka v kraju al Ariš so danes izbruhnili spopadi med protestniki proti režimu predsednika Hosnija Mubaraka in policijo. Pri tem je bil ubit najmanj en protestnik, okoli 20 pa jih je ranjenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Protestnik naj bi bil ubit v navzkrižnem streljanju, ki je izbruhnilo, ko so protestniki napadli policijsko postajo in skušali osvoboditi tamkajšnje zapornike. V skupini protestnikov naj bi bilo okoli tisoč ljudi, še navaja AFP.

Medtem protesti na osrednjem kairskem trgu Tahrir potekajo mirno in brez izgredov. Zbralo naj bi se okoli milijon ljudi, ki zahtevajo takojšen odstop Mubaraka. Ta se je medtem iz Kaira umaknil v Šarm el Šejk ob Rdečem morju.

Vrhovno poveljstvo vojske obljubilo svobodne in poštene volitve

Vrhovno poveljstvo egiptovske vojske je danes v sporočilu ljudstvu obljubilo, da bo zagotovilo svobodne in poštene volitve ter prehod v demokracijo, ter po končanih demonstracijah ne bo preganjala protestnikov.

Med prebivalci Egipta po četrtkovem Mubarakovem govoru vlada razočaranje in nezadovoljstvo, saj so pričakovali, da bo predsednik naposled ugodil njihovim zahtevam in odstopil. Vendar pa je Mubarak sporočil le, da del pooblastil prenaša na podpredsednika Omarja Sulejmana, ni pa odstopil. Protestniki po zahtevajo tudi odstop Sulejmana.

Portret Hosnija Mubaraka: Tudi šest poskusov atentata mu ni moglo do živega

"Vidimo, da si osel"

Protesti za zdaj potekajo mirno. Jezni protestniki so obkolili državno televizijo in blokirajo vstop in izstop iz stavbe. Demonstranti vzklikajo gesla proti Mubaraku in vihtijo egiptovske zastave. Razpoloženje ljudi pamed drugim odraža tudi risba osla na trgu, na kateri piše: "Dojeli smo tvoje sporočilo in vidimo, da si osel."

Tudi Ahmadinedžad je nagovoril protestnike v Egiptu: Oblikoval se bo nov Bližnji vzhod, brez ZDA in Izraela

Vojska obljublja, da ne bo preganjala protestnikov

Vrhovno poveljstvo vojske je v svojem drugem sporočilu v zadnjih dveh dneh napovedalo ukinitev več let trajajočih izrednih razmer, kakor hitro bodo razmere to dopuščale, in obljubilo, da demonstranti ne bodo kazensko preganjani.

Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP so protestniki sporočilo vojske razumeli kot podporo predsedniku Hosniju Mubaraku, ki zavrača odstop in namerava kljub pozivom množic na položaju ostati do septembrskih volitev. Demonstranti, ki so pričakovali, da bo vojska stopila na njihovo stran, so zato jezni in razočarani. So se pa v središču Kaira protestnikom pridružili trije vojaki, ki so v množici slekli vojaške uniforme.

Neznanci so vdrli tudi na spletno stran vladajoče stranke NDP in tam pustili svoje sporočilo.


V Kairu se je po Mubarakovem nagovoru ljudstvu davi sešel vrhovni svet oboroženih sil in sporočil, da bo še danes objavil pomembno sporočilo. Prvo tovrstno sporočilo je vojska ljudem oznanila v četrtek, ko je sporočila, da bo imel predsednik zvečer nagovor ljudstvu in bo ugodil zahtevam protestnikov.

Kaj točno pomeni, da je Mubarak del pristojnosti predal Sulejmanu, zaenkrat ni znano, je pa egiptovski veleposlanik v ZDA Sameh Šukri za televizijsko postajo CNN zatrdil, da je Omar Sulejman zdaj dejansko predsednik Egipta. Dodal je, mu je Mubarak predal vse pristojnosti.

"Tako lahko rečemo, da Mubarak ostaja predsednik de iure, Sulejman pa je predsednik de facto," je pojasnil veleposlanik. Dodal je, da je Sulejman pristojen tudi za vojsko.

El Baradej: Egipt bo eksplodiral

Eden od vodij egiptovske opozicije, Nobelov nagrajenec za mir Mohamed El Baradej pa je po govoru preko Twitterja opozoril, da "bo Egipt eksplodiral" ter da bi morala posredovati vojska, da bi "rešila državo".

Za CNN pa je Mubarakov četrtkov govor označil za "veliko prevaro". Ljudje so osupli in zelo jezni in bojim se, da se bo to sprevrglo v nasilje, je dodal. Dejal je še, da Sulejman ni nič drugega kot "podaljšek Mubaraka".

Tunizijskega predsednika Ben Alija so morali ob odhodu  potisniti v letalo

Francoski tednik Nouvel Observateur je poskušal rekonstruirati zadnje trenutke, preden je tunizijski diktator Ben Ali zapustil Tunizijo. "Vstopi, kreten, celo življenje moram prenašati tvoje neumnosti," naj bi na letališču Tunisa vpila soproga Leila Trabelsi, ki mu ni odpustila, da je tako izgubil oblast, za katero je menda upala, da bo nekoč pripadala njej.