Tako je uradni govorec MZZ Milan Balažic minuli teden za Dnevnik pojasnil, zakaj je zunanje ministrstvo odstopilo od načrta, da bi nekatera pomembna diplomatska imena - nekdanja zunanja ministra Borisa Frleca in Dimitrija Rupla ter dolgoletnega veleposlanika, zdaj pa predsednika društva nekdanjih slovenskih veleposlanikov Petra Toša - kot posebne odposlance zunanjega ministra angažirali za pridobivanje podpore za nestalno članstvo Slovenije v Varnostnem svetu OZN v letih 2012 in 2013. Nad to izjavo pa sta upokojena veleposlanika, ki ju je zunanje ministrstvo povabilo k sodelovanju, ogorčena. "Ta izjava je absolutno nekorektna," je poudaril Peter Toš. "Ogorčen sem nad manipulacijo, ki si jo je zunanje ministrstvo privoščilo na naš račun," je bil oster Boris Frlec.

Pričakoval bi obvestilo o spremembi vabila z zahvalo

Kot je poudaril Peter Toš, ga ni prizadela odpoved sodelovanja, temveč to, da je Balažic odpoved pojasnil s previsokimi stroški sodelovanja posebnih odposlancev. "Takšno sporočilo v javnosti ustvarja vtis, da sem za svoje sodelovanje zahteval visok honorar, česar naj 'slovenska javnost ne bi sprejela'," je dejal Toš. In dodal, da je v celoti sprejel pogoje, ki jih je ponudilo zunanje ministrstvo, torej povrnitev prevoznih in nastanitvenih stroškov, ni pa zahteval nikakršnega honorarja. "Seveda tudi omenjeni stroški ne bi bili nizki, a so za vse enaki, saj se po Afriki ni mogoče prevažati s kolesom, prenočevati pa ne v kolibi," je povedal Toš, ki naj bi po prvotnem razmišljanju vodstva MZZ pridobival podporo afriških držav. Nekdanji veleposlanik se je strinjal, da je odločitev o sodelovanju zunanjih sodelavcev v pristojnosti MZZ. Bi pa pričakoval obvestilo o spremembi prvotnega vabila skupaj z zahvalo za pripravljenost za sodelovanje in "brez ocene, da se moje sodelovanje odpoveduje zaradi previsokih stroškov, kar me v očeh javnosti uvršča v krog tistih, ki zaradi domnevno prenizke menedžerske plače nočejo sodelovati v poslovodstvu zavarovalnice Vzajemna. Sem pripadnik generacije, ki je za življenjsko gonilo imela predvsem uspeh in pošteno delo, ne pa višino plačila zanj," Toš svoje prizadetosti ni skrival.

Skepticizem o kvalificiranosti ljudi iz preteklosti

Boris Frlec je, kot je dejal, postavil pogoj, da kot upokojenec s tem projektom nima stroškov, vseskozi pa mu je bilo jasno, da je to sodelovanje lahko samo častno, torej brez honorarja. "Izjava uradnega govorca Milana Balažica pa vzbuja povsem napačen vtis, da smo zahtevali toliko, da zunanje ministrstvo tega ne more prenesti." Frlec je tudi pojasnil, da je bil sicer voljan uporabiti svoje izkušnje in pomagati Sloveniji, je pa že na samem začetku pogovorov, kako naj bi sodelovanje potekalo, izrazil določeno mero skepticizma. Ker že dalj časa ni v stiku z aktualnim delovanjem MZZ, mu ni jasno, kaj Slovenija v zameno za podporo njenemu nestalnemu članstvu ponuja. Staro pravilo daj-dam je namreč, da če hočeš nekaj dobiti, moraš tudi nekaj ponuditi. Vendar odgovora na to vprašanje ni dobil. Poleg tega se je njegov skepticizem glede sodelovanja nanašal tudi na "kvalificiranost ljudi, ki so tako rekoč iz preteklosti". Frlec je namreč prepričan, da je takšno vlogo v imenu ministra sposobnih opraviti vsaj nekaj ljudi, ki so na ministrstvu. Prav tako pa je sodil, da bi morali biti argumenti Slovenije, zakaj je boljša od protikandidatk - glede na to, da so njeni konkurenti za nestalno članstvo Madžarska, Azerbajdžan in Armenija - zelo močni, da bi jih bilo mogoče predstaviti.

Po oceni Petra Toša pa je glede na vsa delujoča slovenska veleposlaništva v tujini, zlasti slovensko predstavništvo pri OZN v New Yorku, resnično predrago dvoletno delovanje posebnega odposlanca za uspešno uresničitev kandidature za Varnostni svet OZN (na mesto posebnega odposlanca je bil konec leta 2008 imenovan veleposlanik Matjaž Šinkovec, op. p.). "S prvo kandidaturo za nestalno članstvo v Varnostnem svetu smo uspeli brez posebnih odposlancev in ob takratnem manjšem številu slovenskih veleposlaništev v tujini. To je z izredno aktivnostjo doseglo predvsem slovensko predstavništvo pri OZN," je še poudaril Toš.