Po enega člana bosta imenovala še Izrael in Turčija, delo pa bodo začeli 10. avgusta. Po Banovih napovedih naj bi prvo poročilo pripravili že do sredine septembra.

Vpad izraelskih vojaških specialcev na ladje z aktivisti humanitarnih organizacij konec maja se je zgodil kakšnih 60 milj od obale blokirane Gaze, torej globoko v mednarodnih vodah. Oblasti v Tel Avivu so akcijo upravičile s pravico do tega, da ob razglašeni blokadi nadzorujejo plovila, ki bi lahko na konfliktno območje prevažala orožje in druge prepovedane stvari, prekomerno uporabo sile pa naj bi spodbudili sami aktivisti, ki so napadli njihove vojake, ko so hoteli zaustaviti konvoj.

Pomorski incident je sprožil širok mednarodni odmev. Izrael je bil prisiljen nekoliko omiliti blokado Gaze, ni pa sprejel zahtev po mednarodni preiskavi z utemeljitvijo, da jo bo korektno opravil sam. Banova napoved preiskovalne komisije je sledila izraelski objavi, s katero so sporočili, da so končali vojaško preiskavo in da bodo opravili še civilno. Ob tem se je Tel Aviv odločil, da bo z njo sodeloval s Svetovno organizacijo. Iz kabineta izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja so v zvezi s tem sporočili, da so odločitev sprejeli po več diplomatskih stikih z Banom v zadnjih tednih, ko so dobili zagotovila, da bosta tako sestava komisije kot njen mandat "uravnotežena in poštena". Netanjahu je ob tem izjavil, da "Izrael nima česa skrivati, nasprotno, v njegovem nacionalnem interesu je, da se dejanska resnica o incidentu predstavi svetu".

Ban je dogovor o oblikovanju preiskovalne komisije ocenil kot "izjemen razvoj", hkrati pa se zahvalil neimenovanima voditeljema dveh držav - očitno premierjema Turčije in Izraela - s katerima se je posvetoval konec minulega tedna za "njun občutek za kompromis in pogled v prihodnost". Dodal je, da upa, da bo omenjena mednarodna komisija pripravila tudi priporočila glede tega, kako bi se v prihodnje izognili podobnim incidentom, ter da bo pripomogla k obnovi skrhanih odnosov med Turčijo in Izraelom. V diplomatskih krogih ZN še navajajo, da je Banu pomagal tudi Washington, ki je kot najtesnejši zaveznik prepričal Izrael, naj sodeluje z ZN.