ZSSS že dlje časa opozarja na nujnost ureditve položaja tujih delavcev v Sloveniji, vendar pa se stanje po več kot letu dni ni izboljšalo, je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani dejal izvršni sekretar Andrej Zorko. Še vedno prihaja do kršitev med drugim glede sklepanja pogodb o zaposlitvi, izplačevanja plač "na roko", plačevanja prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, s področja varstva in zdravja pri delu, odjavljanja iz socialnega zavarovanja brez vednosti delavcev, poudarja Zorko. Zato vlado pozivajo, naj takoj v DZ pošlje predlog novele zakona o zaposlovanju in delu tujcev ter sprejeme uredbo o nastanitvah tujcev.

Nujno je tudi pospešiti dogovarjanje glede sprememb socialnega sporazuma med Slovenijo in BiH ter o sporazumu o zaposlovanju z BiH, pravijo v ZSSS. V pogajanjih o spremembi socialnega sporazuma je po besedah sekretarja za zaposlovanje, socialna področja in migracije pri ZSSS Gorana Lukiča, ki se je skliceval na neuradne informacije, prišlo do novega zapleta. BiH naj bi namreč postavila pogoj, da bi se denarna nadomestila "izvozila" v BiH. "To pomeni, da so pogajanja ponovno na ničli in da se lahko migranti iz BiH obrišejo pod nosom za nadomestilo," je dejal Lukič.
Po predlogu bi sicer v sporazumu spremenili določilo o upravičenosti do denarnega nadomestila tako, da bi bili do njega upravičeni tudi delavci z začasnim bivališčem v Sloveniji, in ne s stalnim, kar je sicer pogoj za pridobitev nadomestila.

Lukič opozarja tudi na predlog sporazuma o zaposlovanju z BiH, v katerem je določilo, da se mora delavec, ko mu poteče triletno dovoljenje, vrniti v BiH za šest mesecev. To določilo bi "povozilo" zakon o tujcih glede pridobivanja stalnega bivališča, pravi Lukič, saj zakon določa, da je pogoj petletnega neprekinjenega prebivanja v Sloveniji na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje izpolnjen tudi, če je bil tujec v tem obdobju odsoten iz Slovenije in ni imel izdanega dovoljenja za začasno prebivanje, če so bile odsotnosti krajše od šestih zaporednih mesecev in če skupaj ne presegajo deset mesecev.

Nujno bi bilo treba tudi spremeniti zakon o inšpekciji dela, menijo v ZSSS. Zorko opozarja, da se inšpektorji pri večjih delodajalci vnaprej najavijo in da se "velikokrat govori" o povezavah med lokalnimi inšpektorji za delo in nekaterimi delodajalci. Večjo vlogo pri delu inšpektorjev bi morali po njegovem mnenju imeti socialni partnerji, treba pa bi bilo tudi izboljšati nadzor nad inšpektorji.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič pravi, da gre pri odnosu do tujih delavcev za "suženjstvo 21. stoletja" in da je država dolžna sistemsko zaščititi njihov položaj.