Na sedežu Organizacije združenih narodov se bosta Žbogar in Ban danes zvečer po slovenskem času pogovarjala o Bližnjem vzhodu in položaju na Balkanu, predvsem na Kosovu, kjer so se razmere zaostrile po nedavnem napadu z granato na srbske protestnike v Kosovski Mitrovici in po streljanju na poslanca srbske stranke na Kosovu, ki je naklonjen sodelovanju z oblastmi v Prištini. O napadu na protestnike je prejšnji teden na izrednem zasedanju na zahtevo Srbije razpravljal varnostni svet.

Drugo srečanje s Clintonovo v manj kot letu dni

V sredo se bo Žbogar sestal s Clintonovo. Tudi na tem srečanju bo v ospredju zahodni Balkan pa tudi dvostranski odnosi, v katerih ni "večjih nerešenih vprašanj", kot ugotavljajo na slovenskem zunanjem ministrstvu. Žbogar se je s Clintonovo v Washingtonu nazadnje sestal konec julija lani, ko je bilo precej govora o odnosih s Hrvaško. ZDA so opazno toplo pozdravile sklenitev arbitražnega sporazuma in pozneje tudi njegovo potrditev na referendumu.

Med temami pogovorov bo gospodarsko sodelovanje pa morda tudi ameriška želja, da bi Slovenija sprejela kakšnega zapornika z Guantanama, čeprav je slovenska vlada ameriški že razložila zakonske ovire, ki onemogočajo rešitev po ameriških željah glede nadzora takšnih oseb. Morda bo slišati kaj novega tudi o ameriškem veleposlaniku v Sloveniji, ki ga ZDA nimajo že poldrugo leto, kar sicer ni izjema, saj Obamova vlada kandidate tudi v mnogih drugih državah imenuje neobičajno počasi. Vzrok naj bi se skrival tudi v zahtevnem etičnem pravilniku njegove vlade.

Žbogar se v Washingtonu, kamor bo iz New Yorka odpotoval predvidoma danes zvečer, sestal tudi s predstavniki sveta za nacionalno varnost ter predstavniki senata in predstavniškega doma, so sporočili z MZZ.