V TEŠ se niso odločili za miniranje, ampak za klasično metodo postopnega rušenja z drobljenjem. Posel je zaradi dobrih referenc in ugodne cene na javnem razpisu dobilo podjetje Primorje Ajdovščina, stranski učinek pa bo tudi manjši negativni vpliv na okolje, kot bi bil pri miniranju. Z ogromnimi žerjavi bodo stolpa rušili od zgoraj navzdol, tako da bo material padal v notranjost objekta. Rušitvena dela bodo potekala več mesecev in naj bi bila končana v oktobru 2010.

Eden večjih problemov, na katerega opozarjajo občani, je azbest v stolpih starih blokov, ki mora biti odstranjen pred rušitvijo. "Eno od zagotovil pristojnih v TEŠ je, da bodo pred rušitvijo odstranili vse, kar je azbestnega. Če tega ne bi storili, bi tvegali, da bi se pri podiranju ob padanju plošč na tla dvigovala azbestna vlakna in se širila v okolje," pravi Franc Druks, ki kot član koordinacijskega odbora v postopku rušitve in gradnje objektov vseskozi spremlja priprave.

Kakšno razsežnost bo imelo rušenje, si je težko predstavljati, dokler ne bodo zarohneli stroji, osupljive pa so tudi suhe številke, ki jih navaja Druks: "V TEŠ so nam povedali, da bo nastalo okoli 10.000 kubičnih metrov odpadnega materiala, ki ga bodo zdrobili in uporabili pri novogradnji, vendar to še ni vse. Si lahko predstavljate, da bodo v naslednjem koraku, ko bo treba pripraviti teren za nove objekte, odkopali hribino. Odkopane bo 100.000 kubičnih metrov zemlje. To je 10.000 velikih tovornjakov," pove Druks, ki zastopa interese občanov.

In občani, so o vsem dovolj obveščeni? Druks pravi, da gre zahvala novinarjem, občini in Tešu, da so Šoštanjčani razmeroma dobro opremljeni z vsemi potrebnimi informacijami, zahtevajo pa, da so ob posegih na gradbišču izvajalci podvrženi strogemu nadzoru. Kakšna je stopnja njihove potrpežljivosti, se bo pokazalo sproti ob gradbenih posegih, ki bodo za najbližjo naseljeno okolico Teš neprijetni.