Predsednik največje sindikalne centrale, Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Dušan Semolič je izrazil zadovoljstvo nad potekom shoda. "Mislim da je to sporočilo danes dovolj močno, da ga predstavniki vlade in lastniki kapitala vzamejo izjemno resno," je dejal in dodal, da bodo sindikati počakali na odziv odgovornih po demonstracijah. "Od te reakcije bo odvisno, kaj bomo naredili. Borili se bomo naprej za pravice delavcev," je dejal Semolič.

Predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj je z demonstracijami izjemno zadovoljen. Poudaril je, da so zahteve delavcev jasne. Dodal je, da v primeru, da vlada teh zahtev ne bo izpolnila, sledi splošna stavka, dokler vlada zahtev ne bo upoštevala.

Predstavniki sindikatov - ZSSS, Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, KS 90, KNSS Neodvisnost, Pergama, Alternative in Solidarnosti - so demonstracije pripravili zaradi zaostrenih razmer, ki jih je prineslo poslabšanje gospodarskega položaja. Od vlade in delodajalcev zahtevajo, da se odzovejo na vse težje socialne razmere.

Zahtevajo dvig minimalne plače na 600 evrov neto. Po podatkih sindikatov več kot 150.000 delavcev prejema nekaj več kot 500 evrov neto plače. Prag revščine je po izračunih ministrstva za delo pri 562 evrih, minimalna plača pa zdaj znaša približno 431 evrov neto. Nasprotujejo tudi napovedani pokojninski reformi, predvsem dvigu starostne meje za polno pokojnino na 65 let, ter izenačitvi upokojitvenih pogojev za moške in ženske.

Delodajalci sicer opozarjajo, da bi dvig minimalne plače ogrozil slovensko gospodarstvo in delovna mesta. Po napovedih GZS bi se v tem primeru konkurenčnost Slovenije močno zmanjšala, izgubili pa naj bi 74.000 delovnih mest. Vlada je pozvala sindikate k pogajalski mizi ter poudarila, da bi k dvigu minimalne plače lahko pristopili le postopno.

Osrednji govorniki na današnjih demonstracijah na Prešernovem trgu so izpostavili pomen solidarnosti med delavci in sindikati oz. generacijami. Le združeni se, kot so poudarili, lahko borijo za dvig minimalnih plač in umik spornih predlogov pokojninske reforme. Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj je tako dejal, da se je s tem potrdila solidarnost med javnim in zasebnim sektorjem, ki "so ju delodajalci, lastniki in vlada želeli spreti in povsem sistematično povzročiti razkol".

Predsednik KNSS Neodvisnost Dušan Lombar je poudaril, da je nesprejemljivo, da delavci v 21. stoletju postajajo sodobni sužnji. Zbrane je pozval, da se uprejo razmeram, v katerih delavci, ki delajo po več kot osem ur, ne morejo preživeti svojih družin. "Danes nismo tu, da prosimo ali pričakujemo. Mi zahtevamo, in to takoj, minimalno plačo v višini 600 evrov!" je bil odločen Lombar.

Demonstracij so se udeležili, kot omenjeno, tudi upokojenci in študenti. To, kar imamo danes, ni naša Slovenija, to je oligarhija kapitala in politike, je dejala predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak. Predsednica Študentske organizacije Slovenije Katja Šoba pa je izpostavila, da od države pričakujejo, da bo začela poslušati tudi študente.

Na ljubljanski policijski upravi so dejali, da je shod potekal mirno in brez kršitev. Neposredno varovanje shoda je sicer opravljalo okrog 100 policistov iz različnih služb policije.

Današnje demonstracije so že tretji množični protest v zadnjih štirih letih. Novembra 2005 so sindikati protestirali proti napovedanim vladnim gospodarskim in socialnim reformam, novembra 2007 pa zahtevali dvig plač zaradi vse višjih življenjskih stroškov in udeležbo delavcev pri dobičku. Na prvem se je zbralo približno 40.000, na drugem pa po nekaterih ocenah 70.000 ljudi.