Največji štadion na svetu je v Pjongjangu v Severni Koreji, imenuje se May Day, sprejme pa 150.000 ljudi. Nogomet se na njemu igra redko. Namenjen je predvsem državnim proslavam, leta 1990 so pa na njem tudi javno sežgali domnevne pučiste. Ta pravkar izpričani interes za severno korejsko situacijo je izzvala uvrstitev Severne Koreje na svetovno nogometno prvenstvo v Južni Afriki leta 2010.

V Severni Koreji se je zgodil nogomet. Resda ne prvič. Po letu 1966, ko so sodelovali na svetovnem prvenstvu v Angliji in se tam po zmagi nad Italijo uvrstili v četrtfinale, kjer so pa izgubili proti Portugalski, za katero je igral Eusebio, so Severni Korejci spet na svetovni sceni. Kajti prav Severni Korejci so prva azijska ekipa, ki jim je na svetovnem prvenstvu v nogometu uspelo, da se je prebila preko prvega kroga. Navkljub rigidnosti režima je nogomet severno korejska stalnica. Da gre za občutljive zadeve, se zaveda tudi oblast. Po porazih proti Japonski in Južni Koreji v kvalifikacijah za svetovno nogometno prvenstvo leta 1994 v ZDA je severnokorejska vlada odločila, da nogometaši ne smejo več potovati v tujino. Zato tudi niso sodelovali v kvalifikacijah za prvenstvi leta 1998 in 2002.

Na prvenstvo leta 2006 se jim ni uspelo uvrstiti, potem ko so zaradi navijaških izgredov na kvalifikacijski tekmi proti Iranu v Pjongjangu leta 2005 dobili suspenz igranja na domačem terenu. Ko je sirijski sodnik, namesto, da bi dosodil penal za Korejce, njihovemu igralcu pokazal rdeči karton, so iz tribun začeli leteti stoli, steklenice in kamenje. Iranska ekipo so s štadiona lahko evakuirali šele, ko je proti navijačem posredovala vojska. Sedaj se jim ponovno "dogaja". Kot drugi v skupini, za svojimi največjimi sovražniki Južno Korejo, gredo v Južno Afriko, na prvenstvo, kjer bosta prvič v zgodovini sodelovali obe Koreji. "Medtem ko sem branil, sem se počutil, kot da branim vhod v svojo domovino," je po tekmi s Saudsko Arabijo, ki je pomenila uvrstitev na svetovno prvenstvo, dejal Ri Myong-Guk, korejski vratar. Vsekakor nevarna igra za severno korejsko oblast. Nogomet je poln kolektivnih emocij, teh si pa sistem, ki temelji na skrajni rigidnosti in kontroli bržkone najmanj želi. Bomo videli.