Granda je Lovrenčiča opozoril, da zaradi opisane dediščine "ne pride v poštev ne starejša zgodovina (leto 1848, taborsko gibanje, boj za severno mejo) in ne slovenska osamosvojitev". Dokler bo vse podrejeno revoluciji, ni mogoče predvideti izboljšanja razmer, je še zapisal. Včeraj je za Dnevnik pojasnil, da je tako sklepal na podlagi angleških zgodovinskih teorij, ki govorijo o Stalinovem vzponu s pomočjo izključnega poudarjanja dosežkov v drugi svetovni vojni, pa tudi na podlagi seznama vabljenih sogovornikov, med katerimi je izpostavil Franceta Bučarja in Spomenko Hribar.

Kot so pojasnili v Türkovem uradu, bo seznam vabljenih sicer dokončan v petek, da pa je že znano, da na njem ni Grande in da bo predsednik republike poleg predstavnikov "javnega in kulturnega življenja" gostil člane lani ustanovljene koordinacije slovenskih domoljubnih in veteranskih organizacij, ki združuje organizacije, katerih delovanje se navezuje na različna zgodovinska obdobja - poleg Maistrovega med drugimi tudi Društvo TIGR, Zvezo borcev NOV in Zvezo veteranov vojne za Slovenijo. Lovrenčič je po prejemu Grandovega pisanja izrazil ogorčenje in pojasnil, da bo na posvetu sodelovalo sedemindvajset "eminentnih razpravljalcev". Spomenka Hribar je ob incidentu dejala, da "Granda ne loči med svojo zasebnostjo in funkcijo predsednika programskega sveta RTV".

Granda je v zvezi s povabilom za snemanje sicer zatrdil, da ga ni posredoval nikomur na RTV, saj ni bil obveščen o datumu posveta.