Ivan Oman, prvi predsednik SLS, ki je 12. maja praznovala 21 let obstoja, ugotavlja, da stranka, ki je "vse zafurala, očitno ne najde predsednika s karizmo", in nadaljuje: "Še lep čas ne bodo našli nekoga, ki bi jih potegnil navzgor, razen če pride do hude vsesplošne krize, ki pa si je seveda nihče ne želi. Zdaj se sicer veliko govori o krizi, toda to, kar doživljamo, ni prava kriza. Je nekaj več brezposelnih, tudi kmetje zelo slabo zaslužijo, a to je vse. Prava kriza je lahko taka, ko ljudje iščejo rešitelja." Oman pred današnjim kongresom svetuje: "SLS naj se ne odreka kmetov in kmetje ne SLS, saj to za nikogar ne bi bilo dobro!"

Kandidaturo za novega predsednika stranke je edini oddal Radovan Žerjav, ki je član stranke od leta 1996, toda velikih izkušenj v "visoki" politiki nima. "Zame je bilo ključno vprašanje, koliko sem lahko s temi kratkimi izkušnjami dodana vrednost stranki. Prisluhnil sem nasvetom mnogih, tako v politiki kot tudi v gospodarstvu, in se šele nato odločil za kandidaturo," pravi Žerjav. Ciljev, merjenih v zbranih odstotkih volilnih glasov, si ne postavlja: "Moj cilj je stranko stabilizirati, da na prihodnjih volitvah ne bomo trepetali, ali bomo parlamentarna stranka ali ne."

Kandidat za novega predsednika SLS ocenjuje, da je bila ključna napaka njegovega predhodnika, da je bil ujetnik tajkunstva. "Po moji oceni se Šrot ni dovolj hitro in jasno ogradil od vsega tega, zato smo bili on in stranka ujetniki te zgodbe, čeprav SLS nikoli ni bila stranka kapitala," meni Žerjav in napoveduje, da bodo v stranki potrebne nekatere spremembe - organizacijske, kadrovske in tudi druge. "Nekateri, ki so bili v prvih vrstah, bodo morali zdaj v drugo, tisti iz druge vrste pa se bodo morali presesti v tretjo ali četrto," napoveduje, a o imenih noče govoriti.

Na vprašanje, kako bodo doslej vodilne v stranki iz prvih vrst premestili bolj v ozadje, ko pa se jih bo velika večina na današnjem kongresu znova potegovala za najvišje položaje, Žerjav odgovarja: "Se bodo pa sami umaknili na kongresu." To pritrjuje našim neuradnim informacijam, da se danes obeta kar nekaj umikov kandidatur - deloma tudi zato, ker se posamezniki potegujejo za več položajev hkrati. Med njimi so denimo podpredsednik SLS Janez Podobnik, predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk, direktor direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Janez Remškar, poslanec in krški župan Franci Bogovič... Podobnik naj bi se po naših informacijah iz boja za podpredsednika umaknil, za ta položaj pa ima menda največ možnosti Bogovič.