Poročilo prihaja na dan sredi vroče politične polemike o tem, ali oziroma kako naj v ZDA ukrepajo proti tistim, ki so sporne metode zasliševanja izvajali in odobrili.

V poročilu, ki so ga sestavili na podlagi pregleda 200.000 strani zaupne in javne dokumentacije ter z desetinami akterjev, tudi piše, da je metode, kot je navidezno utapljanje, kratenje spanca, zaprtje v tesen prostor in drugo prva uporabljala obveščevalna služba Cia, informacije o njih pa so nato širili med vojsko, kar je pripeljalo do njihove uporabe v zaporih v Iraku in Afganistanu, piše v poročilu, ki je nastajalo več let in so ga dokončali lani novembra. Obrambno ministrstvo je ta teden odobrilo objavo.

"Sledili bomo zakonu, kamor koli nas bo peljal"

Predsednik odbora Carl Levin je dejal, da poročilo po njegovem predstavlja krivdo visokih uslužbencev Busheve vlade za dogodke, kot so zlorabe zapornikov v Abu Grajbu in drugod. Za slednje so praviloma odgovarjali vojaki nižjega ranga, preiskave pa niso segle v višje kroge po verigi poveljevanja. "Odobritev agresivnih tehnik zasliševanja s strani visokih uslužbencev je privedla do zlorab in je sporočala, da sta fizični pritisk in degradacija primerni obliki ravnanja z zaporniki v ameriških rokah," je dejal Levin in dodal, da so v Bushevi vladi potisnili ob stran vse dvome tistih, ki so opozarjali na morebitno nezakonitost metod.

V polemiki o teh metodah, ki so po ekonomski krizi postale najbolj vroče politično vprašanje Obamovega predsedovanja, se je včeraj oglasil tudi pravosodni minister Eric Holder in dejal, da bomo "sledili zakonu, kamor koli nas bo pripeljal", kar je nov signal, da preiskava nekdanjih članov Busheve administracije, ki so s pravnimi mnenji odobrili sporne metode, ni izključena. To je ta teden izjavil tudi predsednik Barack Obama. Slednji je vzel v bran agente Cie, ki so metode izvajali, ker so jim v Bushevi vladi dejali, da so zakonite. Vendar ostaja vprašanje, kaj se bo zgodilo v primerih, ko so agenti Cie prekoračili pooblastila oziroma pravila o uporabi teh tehnik.

Cheney prvi na branikih prejšnje vlade

Nekdanji podpredsednik Dick Cheney je znova obtožil Obamovo administracijo, da slabi varnost države, pozval pa je tudi k objavi dokumentov, v katerih po njegovem piše, da so s spornimi metodami dobili verodostojne informacije, ključne za državno varnost. Da to drži, je neuradno potrdil direktor za obveščevalno dejavnost Dennis Blair v sporočilu svojim sodelavcem, ki je pricurljalo na dan. Cheney je po koncu Bushevega predsedovanja prevzel najbolj izpostavljeno vlogo v branjenju politike prejšnje vlade, posebno metodo v vojni proti terorizmu, medtem ko nekdanji predsednik o tem praktično ni spregovoril, pričakovati pa je, da bo več napisal v knjigi, ki jo pripravlja.

Kritiki metod po drugi strani pravijo, da je mučenje mučenje ne glede na to, ali prinaša rezultate (kot je zapisal eden od komentatorjev: največja težava mučenja je v tem, da včasih deluje), in da bi Obama moral podpreti preiskavo spornih metod, ki so v zadnjem tednu dni prvič po Obamovi prisegi povsem zasenčile reševanje finančne krize.