Podobno je bilo tudi včerajšnje dogajanje na azijskih borzah, ki so doživele visoke padce tečajev, medtem ko so evropske borze proti koncu trgovanja nadoknadile velik del jutranjega padca in trgovalni dan končale »le« odstotek ali dva pod petkovimi vrednostmi.

Od začetka leta so se delnice slovenskih izdajateljev v povprečju pocenile že za 58 odstotkov, tržna kapitalizacija Ljubljanske borze pa se je kljub nekaterim novim uvrstitvam delnic in obveznic zmanjšala za kar 9,55 milijarde evrov. Včeraj je svoj borzni debi doživela tudi tretja največja slovenska banka Abanka Vipa, vendar za delnico med vlagatelji ni bilo velikega zanimanja.Osrednji indeks Ljubljanske borze SBI 20 je včeraj izgubil še 6,2 odstotka vrednosti in trgovalni dan končal pri 4829,5 indeksne točke.

SBI 20 na ravni aprila 2006

S tem so se dokončno izničili vsi donosi, ki so jih vlagatelji ustvarili od aprila 2006, ko je SBI 20 nazadnje izkazoval tako nizko vrednost, včerajšnji padec pa je bil hkrati drugi največji v zgodovini naše borze.Od začetka leta so se delnice slovenskih izdajateljev v povprečju pocenile že za skoraj 58 odstotkov, tržna kapitalizacija Ljubljanske borze pa se je kljub uvrstitvi nekaterih novih delnic (Zavarovalnica Triglav, Abanka Vipa, Pozavarovalnica Sava...) zmanjšala za skoraj deset milijard evrov. Če je bil Mercator še konec avgusta lani na borzi vreden kar 1,58 milijarde evrov, je do včeraj izgubil že visokih 940 milijonov evrov tržne kapitalizacije. Za primerjavo - za ta znesek bi lahko investitor po včerajšnjih borznih cenah kupil Gorenje, Novo KBM, Aerodrom Ljubljana, Pozavarovalnico Savo in Žito, še vedno pa bi mu ostalo slabih šest milijonov evrov.

Včeraj sta bili med pomembnejšimi delnicami najbolj na udaru delnici Heliosa in Luke Koper, ki sta se pocenili za več kot desetino, zaradi prevelikih padcev med trgovanjem pa je morala uprava Ljubljanske borze pri Gorenju, Savi in Luki Koper dnevno omejitev zvišati iz deset na dvajset odstotkov.

Med pomembnejšimi delnicami so še najmanj, manj kot dva odstotka vrednosti, izgubile delnice Pozavarovalnice Save, Term Čatež in Telekoma Slovenije, medtem ko je na drugi strani delnica Nove KBM, ki ima v svojem lastništvu še 102.500 delničarjev, upadla še za 8,4 odstotka, na 13,81 evra za delnico. To je že 49 odstotkov manj, kot je znašala cena v lanskoletni javni prodaji, 27 odstotkov pod dokapitalizacijsko ceno delnice in le še slabih 87 odstotkov knjigovodske vrednosti iz konca decembra lani.

matjaz.polanic@dnevnik.si

Avtor je lastnik delnic NKBM in Sava RE.