"Prijatelji, sosedi in znanci me še vedno včasih zbadajo, kako se lahko ukvarjam z biodinamiko v onesnaženem Zasavju. Na srečo so analize pokazale, da je zemlja na tej kmetiji precej boljša kot tista v okolici Dobovca, ki je bolj pod vplivom škodljivih snovi zasavske industrije. Biodinamično kmetovanje sicer ni nobena posebna ezoterika, čeprav je morda tako videti, saj upoštevamo sile in energije zemlje in planetov. Osnovni namen je pravzaprav pridelati z energijo bogatejšo hrano brez strupov, ki ostajajo v njej zaradi industrijske pridelave in uporabe pesticidov in antibiotikov," razloži Branimir Bajde.

S tem pravzaprav prakticira tisto, kar pridiga drugim. Kot trboveljski občinski svetnik je glasen predvsem takrat, ko gre za ekologijo in zdravje ljudi. Sočasno v praksi sam dokazuje, da je tudi v Zasavju mogoče pridelovati bolj zdravo hrano brez uporabe kemije in da industrija vendarle še ni zastrupila vse zemlje. Vsa morebitna mistika in čudni postopki biodinamikov, kot se imenujejo tudi številni vrtičkarji, ki si jedilnik radi popestrijo s tako pridelanimi vrtninami, kaj hitro zbledi ob povsem praktičnih razlagah. Piramide iz komposta in gnoja tako nimajo nobene pretirane verske ali kakšne drugačne simbolike: "S to obliko in dodatki, kot so kamilice, koprive in lubje, se enostavno z razkrajanjem tvori najboljša zemlja. Zaradi oblike je namreč temperatura najbolj prava, ni prevroče in ne tvorijo se škodljivi mikrobi," na prvi pogled samo eno od čudnih metod biodinamikov povsem racionalno razloži Bajde.

Vendar priznava, da tak način kmetovanja zahteva veliko časa in se verjetno zaradi tega s tem ne ukvarja več ljudi. Biodinamiki so pri nas združeni v društvu Ajda, prek katerega organizirajo veliko izobraževanj, menjavajo si izkušnje, prav vsi pa so stalno pod budnim nadzorom certificiranih ustanov, ki potrjujejo in spremljajo, ali se ta hrana dejansko proizvaja z upoštevanjem vseh strogih zahtev. Vse se začne že pri zemlji in semenu. Namesto umetnih gnojil in pesticidov uporabljajo naravne metode. "Na njivah imam med prehranskimi pridelki tudi veliko rož. Vsaka ima svoj namen, nekatere odganjajo mrčes in tako ščitijo druge rastline. Iz nekaterih delamo naravne pripravke za gnojenje in škropljenje."

Filozofija biodinamikov je tako pravzaprav zelo preprosta, hrano pridelujejo po metodah, ki so zaradi uporabe raznih umetnih pripravkov že skoraj pozabljene. Branimir Bajde dodaja le, da gre zgolj za kmetovanje v sožitju in upoštevanju narave. "S takimi metodami pravzaprav dosežemo urejeno kristalno strukturo pridelkov. V praksi pa to pomeni, da jabolka ne postanejo kašasta že po nekaj dneh, tako kot veliko kupljenih v veliki trgovini," razkrije še eno "skrivnost" biodinamike Branimir Bajde.