V sredinih jutranjih urah se je s kipa svetega Jurija na pročelju stanovanjskega bloka na Puharjevi 5 v Ljubljani utrgal velik del leve roke in zgrmel na tla. S fasade bližje tlom pa se je utrgal še večji kos ometa, a na srečo niti roka niti omet nista nikogar poškodovala. »To je tako zagrmelo, da sem mislil, da je potres,« je povedal eden od stanovalcev stavbe, ki ga je hrup prestrašil. Upravnik stavbe SPL je območje pod kipom ogradil z varnostnim trakom, prilepil obvestilo za mimoidoče ter obvestil lastnike.

Na SPL so zagotovili, da so lastnike stanovanj v stavbi septembra lani opozorili na slabo stanje kipa in da so pripravili strokovno oceno o nujnosti njegove sanacije, ki so jo lastnikom predstavili še novembra lani. »Lastniki ocenjujejo, da pri vzdrževanju stavbe kip ne predstavlja prioritete (fasada je v izredno slabem stanju, ponekod že odstopa) in zbrana sredstva rezervnega sklada namenjajo za druga vzdrževalna dela,« so povedali na SPL, kjer so ocenili, da so drugi kipi na pročelju v boljšem stanju, saj so bili v preteklosti obnovljeni.

Po mnenju upravnika je takšnemu odnosu lastnikov do obnove botroval tudi denacionalizacijski postopek, ki še ni končan. Denacionalizacijski upravičenec namreč večji del stanovanj v tej stavbi zahteva nazaj v naravi. »To pomeni, da tudi končni lastnik ni znan,« so povedali na SPL, kjer menijo, da bo denacionalizacijski postopek končan do leta 2017.

Stavba na Puharjevi je del kompleksa Dukićevih blokov in je v register vpisana kot profana kulturna dediščina. Na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije in na kulturnem inšpektoratu smo želeli preveriti, ali so bili o poškodbah na fasadi in kipu obveščeni in ali bodo ukrepali. Zanimalo nas je tudi, v kakšnem stanju so po njihovem mnenju ostala še neobnovljena pročelja Dukićevih blokov, a včeraj njihovih odgovorov nismo prejeli. Na SPL pa so dejali, da so od kulturnovarstvenega zavoda pridobili pogoje za sanacijo kipa. Dobili so tudi ponudbo za restavratorska dela, a ker so ocenjena na 20.000 evrov, kar je bilo za lastnike preveč, je upravnik zaprosil za novo ponudbo. Velja omeniti, da je po podatkih SPL ljubljanski Javni stanovanjski sklad na Puharjevi 5 večinski lastnik, saj ima kar 68-odstotni lastniški delež v zgradbi. Njihovih pojasnil, zakaj fasada in kip nista bila sanirana prej, včeraj zaradi pozne ure nismo pridobili, pričakujemo pa jih v naslednjih dneh.

SPL, ki upravlja tudi sosednji blok na Štefanovi 8, je zagotovil, da ta sosednja stavba sicer prav tako ni obnovljena, a da na pročelju ni kipov niti poškodb, ki bi ogrožale mimoidoče. V SPL so zagotovili, da v imenu stanovalcev tega bloka prav tako pridobivajo kulturnovarstvene pogoje zavoda za varstvo kulturne dediščine, »ki so osnova za pripravo ocene stroška za obnovo, ki jo nameravamo izvesti v naslednjih letih, tudi zaradi vgradnje toplotne izolacije«.

Spomnimo, trije Dukićevi bloki, ki so bili zgrajeni leta 1935, ne nosijo imena po arhitektu, temveč po gradbeniku Adolfu Leu Dukiću. Bloke je po sodobnih funkcionalističnih vzorih projektiral arhitekt Jože Sivec. Zaznamujejo jih polkrožni balkoni, lože in različni kipi, ki variirajo glede na lego posamezne stavbe.