Dnevnik.si
Gazela logo

Gazela 2023>      Gazela 2022 >      Gazela 2021 >      Gazela 2020 >      Gazela 2019 >      Gazela 2018 >      Gazela 2017 >      Gazela 2016 >


Gazela 2023



Z zmagovalno miselnostjo je podjetje IMP Pumps zlata gazela Slovenije 2023

Družba Dnevnik je 25. oktobra 2023 na slavnostnem dogodku v Cankarjevem domu razglasila 22. zlato gazelo Slovenije. To je postala gazela osrednjeslovenske regije, podjetje IMP Pumps, specialist na področju črpalk in črpalnih sistemov.

Kipec jim je izročila predsednica RS Nataša Pirc Musar. Priznanje srebrna gazela 2023 je šlo k zmagovalcu dolenjsko-posavske regije, v podjetje Riko Ekos, bronasta gazela 2023 pa je postalo podjetje Metalia, gazela savinjsko-zasavske regije. Med šest finalistov za letošnjo zlato gazelo, najboljše hitrorastoče podjetje v Sloveniji, so se uvrstila tudi podjetja Centernorma, gazela podravsko-pomurske regije, Sax konstrukcije, gazela gorenjske regije, in Škerjanc, gazela primorsko-notranjske regije.

V svojem nagovoru je predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar poudarila: »Nocojšnji prejemniki nagrad in priznanj ste zgled in vzor, ste prikaz najboljšega, kar premoremo. Ste naši diamanti. Zaupam vam, da boste slovensko gospodarstvo vodili v trajnostno delovanje, ki bo skrbelo tako za ohranjanje naravnega okolja za prihodnje generacije, kot tudi za zgleden odnos do zaposlenih in da boste družbeno odgovorni.« Dodala je, da moramo vsi skupaj stopiti iz cone udobja ter imeti pogum za sprejemanje tudi težkih odločitev. »Brez tega poguma ne bomo stkali zmagovalnih strategij. Takšno, ambiciozno in uspešno Slovenijo si moramo želeti vsi, takšno Slovenijo si tudi zaslužimo«, je zaključila.

Z motom 'Nikoli, nikoli, nikoli ne odnehaj.' IMP Pumps do 20-% letne rasti

Najvišje priznanje zlata gazela 2023 je šlo v podjetje IMP Pumps, gazelo osrednjeslovenske regije. Podjetje je rezultat znanja in ambicije menedžerja Damirja Popovića, ki se je odločil za podjetniško pot. Z intuicijo za globalni potencial na področju črpalk in črpalnih sistemov, izkušnjami iz avtomobilske industrije in z zmagovalno kaizen miselnostjo 'Vedno je lahko še boljše', je usihajoči nekdanji IMP povedel v gazelji vzpon. »Naša vrednota je hitrost in jaz moram biti med vsemi najhitrejši«, , je ob prevzemu kipca zlata gazela 2023 povedal direktor IMP Pumps Damir Popović. In dodal: »Ko pogledam na naših 19 let, je lepo prejeti to priznanje. Za našimi odličnimi rezultati so ljudje. Bistvo je, da ustvarjamo pravo okolje za zadovoljne zaposlene. Kajti zavedamo se, da je naša konkurenca 100-krat večja od nas, a mi imamo 100-krat manj reklamacij.« Rast IMP Pumps ni naključje. Je načrtovana in upravljana strategija z motom 'Nikoli, nikoli, nikoli ne odnehaj.' Zvezda severnica je cilj 20-% letne rasti. Danes 96 % izdelkov in rešitev izvažajo v 80 držav. Od leta 2017 do 2022 je podjetje podvojilo prihodke od prodaje: s 15,9 na 34,2 milijona evrov. Dodana vrednost 85.557 evrov na zaposlenega v letu 2022 jih umešča visoko nad slovensko in povprečje dejavnosti.

Med vsemi konkurenti na svetu imajo najnižji indeks rabe energije

Razvoj temelji na blagovni znamki in jasni ponudbi edinstvene vrednosti: nadstandardnih izdelkov za pošteno ceno. Središči jo človeški kapital, ki zagotavlja tehnološko in oblikovno voditeljstvo. Kultura spoštljivih in družinsko skrbnih odnosov se s profesionalizmom poslovne odličnosti vije v DNK vijačnico rasti. S stalnim treningom pripravljenosti na spremembe in vedoželjnim vzdušjem inovativnosti dosegajo izjemno učinkovitost. V svoji kategoriji se IMP Pumps ponaša z najnižjim indeksom energijske rabe med vsemi proizvajalci na svetu. Zato je dinamično in trajnostno rastočo družbo IMP Pumps Svet Gazela izbral za Zlato gazelo Slovenije 2023.

Riko Ekos, srebrna gazela 2023: celovite rešitve za varnejši in čistejši svet

Srebrna gazela 2023 je podjetje Riko Ekos, gazela dolenjsko-posavske regije. S koreninami in družbeno odgovornostjo, vpeto v lokalno okolje občine Loški Potok – tam imajo namreč sedež – in širše, družinsko podjetje danes vodi druga generacija. Z izrazito izvozno naravnanostjo razmišljajo globalno, opazujejo trende in jih obračajo sebi v prid. Tradicionalno proizvodnjo opreme za vzdrževanje cest in letaliških stez so dopolnili s proizvodnjo strojev za predelavo odpadkov. Med drugimi se lahko pohvalijo z referencama frankfurtskega in istanbulskega letališča, izpostavlja Aleš Knavs, direktor podjetja Riko Ekos. V petih letih, od 2017 do 2022, so prihodke iz prodaje potrojili: s 4,7 na 14,1 milijona evrov. Ob tem ves čas na mednarodnih trgih – v kar 20 državah, kjer prodajo 95 % svojih izdelkov – dvigujejo dodano vrednost. Zavedajo se vrednosti intelektualne lastnine, ščitijo jo s patenti. 53-članski kolektiv je v letu 2022 ustvaril zavidljivih 77.045 evrov dodane vrednosti na zaposlenega. To je skoraj 50 odstotkov nad povprečjem dejavnosti, v kateri posluje Riko Ekos. Nadpovprečne glede na dejavnost in Slovenijo so tudi njihove plače. Dolgoročen, pristen partnerski odnos s kupci je temelj sodelovanja pri oblikovanju tehnoloških zahtev in razvoju na osnovi uporabniških izkušenj. Kot partnerske odnose razumejo tudi odnose na strani dobaviteljskih verig in podizvajalcev. Konkurenčnost azijskih tekmecev obvladujejo z investiranjem v visoko tehnološko opremljenost in z nenehnim spremljanjem potreb kupcev, za katere razvijajo celovite rešitve na ključ. Vse produkte podjetja je mogoče nadgraditi in prilagoditi, kar je njihova velika konkurenčna prednost.

Metalia, bronasta gazela 2023: reševanje zapletenih projektov na enostaven način

Bronasta gazela 2023 je podjetje Metalia, gazela savinjsko-zasavske regije. Družinsko podjetje Metalia s proizvodnjo dvigalnih in transportnih naprav svojim strankam nudi celovito podporo pri transportiranju sipkih in razsutih tovorov. Odlikuje jih fleksibilnost, odzivnost, prilagodljivost ter sposobnost z majhnostjo delati velike projekte. Rast podjetja je utemeljena na odnosih, odgovornosti, znanju in odličnosti. Metaliin prvi res velik kupec, Luka Koper, je partner še dandanes. Preko Luke Koper so postali tudi pomemben tehnološki partner mednarodnemu podjetju in z njim prodrli v najpomembnejše evropske železarne in termoelektrarne. V tujini ustvarijo polovico prihodkov iz prodaje. Četudi razvoja Metalie ne poganja finančni motiv, so kazalniki poslovanja spoštovanja vredni. 19-članski kolektiv je v letu 2022 ustvaril kar 92.492 evrov dodane vrednosti na zaposlenega. To je skoraj dvakratnik panožnega povprečja. Prihodke iz prodaje so od leta 2017 do 2022 potrojili, z 1,8 milijona na skoraj 5 milijonov evrov. Za petino nad povprečjem dejavnosti so tudi plače zaposlenih. Metalia ima v svoji nišni dejavnosti jasno in samozavestno ponudbo vrednosti: ´na transverzali popolnosti´ rešuje kompleksne projekte na enostaven način. Vizijo in poslanstvo je ustanovitelj in direktor Marjan Jamšek varno in stabilno prenesel na sina, ki z inženirsko razvojno žilico skupaj z očetom in mamo, ki bdi nad financami, nadaljuje zgodbo rasti.

Priznanje za trdoživost Mirku Strašku in podjetju KLS Ljubno

Na dogodku je svet Gazele podjetju KLS Ljubno in njegovemu direktorju Mirku Strašku predal posebno priznanje. Po prvem šoku po poplavah so si zastavili jasen cilj: 'proizvodnja, pa čeprav minimalna, mora ponovno steči v oktobru, da povrnemo upanje ljudem in damo jasen signal kupcem, da bomo kmalu spet zanesljiv partner'. In uspelo jim je. Matjaž Čadež, član sveta Gazele in njegov nekdanji predsednik, je ob tem povedal: »Svet Gazele vam to priznanje podeljuje, ker ste zgled vsem nam, vsem podjetnikom in vsem prizadetim ljudem, kako se dvigniti iz poplavnega blata.«

Dobitniki gazel za leto 2022

Lani je priznanje zlata gazela 2022 prejelo podjetje Pišek – Vitli Krpan, srebrna gazela 2022 je postalo podjetje Etrel, bronasta gazela 2022 pa podjetje Status. Med finalisti so bila še podjetja Benko-tehna, Nimrod in Sodimex.

  

Centernorma je gazela podravsko-pomurske regije 2023

Družba Dnevnik je v sodelovanju s Pomursko gospodarsko zbornico, Koroško gospodarsko zbornico in Štajersko gospodarsko zbornico v četrtek, 14. septembra 2023, v Lendavi pripravila prvi regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 23. generacije projekta Gazela. Priznanje podravsko-pomurska gazela 2023 je prejelo podjetje Centernorma.

Priznanje je na dogodku prevzel Janko Kovač, eden od direktorjev podjetja Centernorma. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje NTR inženiring, ki ga vodi direktor Primož Mahorič, ter podjetje Robotehnika, katerega direktor je Andrej Orovič.

V razvoju za kupce so konkurenčnejši od Kitajcev

Metodološka komisija je v obrazložitvi izbora prejemnika priznanja gazela podravsko-pomurske regije 2023 zapisala, da dinamično rastoče, trajnostno naravnane gazele Centernorma konkurenca velike Kitajske ne skrbi. Prekaša jih v odnosu do lesa, naravne surovine, trajnosti. Slovenska gazela je gibčnejša, bolje zadovolji potrebe in pričakovanja kupcev.

Jasno opredeljeno imajo ponudbo vrednosti in razlikovalnost od tekmecev: konkurenčnejši so v razvoju za kupce. Glavni cilj Centernorme je kupcu poceniti izdelek, ki je hkrati še boljši, ob tem, da je strošek izdelave manjši. Vzvode za to najdejo v inovativnosti, avtomatizaciji in digitalizaciji.

ESG načela gazeli Centernorma niso tuja, na čelu z odnosom do okolja, ki je vtisnjen v DNK njihovih izdelkov in procesov. Razvili so trajnostni odnos do svojih deležnikov, zaposlenim nudijo zdravo okolje za delo in razvoj. Delajo v eni izmeni, tehnologijo izkoriščajo, da bodo delovni pogoji postajali še prijaznejši, v prihodnosti morda tudi s 4-dnevnim delovnikom. Enako velja za načelo upravljanja družbe. So zgled na znanju in zaupanju utemeljenega prenosa vodenja podjetja – točke življenjskega cikla, v kateri veliko družinskih podjetij klecne.

Pozitivno zavidljiva dodana vrednost na zaposlenega: 77.640 evrov

Podjetje je preizkušeno v preobrazbi in ga zahtevne tržne razmere le še krepijo. V letih od 2017 do 2022 so prihodke iz prodaje več kot podvojili, s 3,14 na več kot 7 milijonov evrov. 35-članska ekipa je v letu 2022 ustvarila pozitivno zavidljivo dodano vrednost kar 77.640 evrov na zaposlenega. Plače v Centernormi za 40 % presegajo povprečno plačo v dejavnosti.

Družbo Centernorma z odlično bonitetno oceno A1 ++ je metodološka komisija izbrala za gazelo podravsko-pomurske regije 2023.

Napreden tehnološko-tehnični pristop NTR inženiring dviguje nad tekmece

Podjetje NTR inženiring v Sloveniji zaradi edinstvenega tehnološko-tehničnega pristopa v svoji dejavnosti pravih tekmecev nima. So strokovnjaki za načrtovanje računalniških, telekomunikacijskih in energetskih postrojev. S prisotnostjo na domačem in evropskem trgu – preko tujih principalov pa tudi na globalnem – skrbijo za raznolik nabor naročnikov. Podjetje, ki ga je leta 2008 ustanovil direktor Primož Mahorič, v svoj razvoj vlaga od 25 do 30 % dobička. Leto 2022 so zaključili s 4,6 milijona evrov prihodkov.

Robotehnika edinstvena v obvladovanju strojegradnje in mehanske obdelave

Eno vodilnih slovenskih podjetij na področju hidravličnih sistemom, avtomatizacije in obdelave CNS najdemo v Markovcih. Družinsko podjetje Robotehnika se ukvarja z avtomatizacijo in robotizacijo proizvodnje. Ker vse potrebne dele izdelujejo sami, so v obvladovanju kombinacije strojegradnje in mehanske obdelave edinstveni. Podjetje, ki v svojo prakso aktivno uvaja načela ESG, večino proizvodnje izvaža v tujino, predvsem na evropski trg. Za njimi je uspešno leto, v katerem so ustvarili skoraj 5 milijonov evrov prihodkov.

Priznanje je lani prejela Benko-tehna Puconci

Priznanje gazela podravsko-pomurske regije 2022 je prejelo podjetje Benko-tehna Puconci, ki ga vodi direktor Simon Benko. Ukvarja se s prodajo materialov gradbenim podjetjem in obrtnikom, predvsem manjšim, ki jih razumejo in ponudbo prilagajajo njihovim potrebam. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje gazela sta bili podjetji Labelprofi in Mobitex.

  

Škerjanc je gazela primorsko-notranjske regije 2023

Družba Dnevnik je v sodelovanju s Severno Primorsko gospodarsko zbornico Nova Gorica, Primorsko gospodarsko zbornico in Regionalno zbornico Postojna v četrtek, 21. septembra 2023, v Pivki pripravila drugi regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 23. generacije projekta Gazela. Priznanje primorsko-notranjska gazela 2023 je prejelo podjetje Škerjanc.

Priznanje je na dogodku prevzel Mitja Škerjanc, direktor podjetja Škerjanc. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Seyfor, ki ga vodi generalna direktorica Seyfor Adriatic Petra Šinigoj, ter podjetje Structum, katerega direktor je Mitja Čotar.

Kriza jim je odprla oči, ušesa in srce za potrebe kupcev

Metodološka komisija je obrazložitev izbora prejemnika priznanja gazela primorsko-notranjske regije 2023 začela z vprašanjema: »Kaj stori podjetnik, ko mu ključni kupci bistveno zmanjšajo naročila? Ko kapacitete – stroji, ljudje in materiali – čez noč ostanejo neizkoriščene?« In odgovorila, da je Mitja Škerjanc, prej samostojni podjetnik, zazidal še močnejši temelj: ustanovil je družinsko podjetje Škerjanc. Od tu naprej, od kriznega leta 2008, Škerjanc piše zgodbo gazele.

Kriza jih je naučila pomena neposrednega odnosa s kupci. Zaznavanja njihovih potreb, sposobnosti, da se znaš nanje odzvati ali jih predvideti. Raziskovanje potreb kupcev in snovanje rešitev je stalna točka sej najvišjega vodstva. Program – stoli, mize, vrtno pohištvo – stalno dopolnjujejo. S podružnicami in prodajnimi saloni se lokacijsko približujejo kupcem, od leta 2021 tudi s spletno trgovino. 40 % prodaje ustvarijo na mednarodnih trgih.

Disciplinirano podpirajo agilnost in strukturirano rast

Poslovni model, disciplinirano osredotočen na potrebe kupca, podpirajo procesi in programi. Ti podpirajo agilno delovanje in strukturirano rast. V zadnjih petih letih, od leta 2017 do 2022, so prodajo povečali 2,5-krat: s 5,3 na 13,3 milijona evrov. Kar 40 % prodanega pohištva so izdelali ali dodelali v lastni proizvodnji.

Dodana vrednost 30-članskega kolektiva, v katerega so vključene tri generacije družine Škerjanc, znaša 77.251 evrov na zaposlenega. To je 17 % več od povprečja v dejavnosti in skoraj 40 % več od povprečja slovenskega gospodarstva. Podjetje Škerjanc z odlično bonitetno oceno A1++ je zato metodološka komisija izbrala za gazelo primorsko-notranjske regije 2023.

Visokotehnološki Seyfor ustvarja odlične rešitve v oblaku

V podjetju Seyfor z razvojem lastnih programskih rešitev podjetjem že več kot 36 let pomagajo pri upravljanju poslovanja. Kot člani istoimenske češke skupine, ki združuje visokotehnološka podjetja v Evropi, si poleg ustvarjanja najboljših rešitev v oblaku prizadevajo tudi za osvojitev novih trgov. Pod vodstvom današnje direktorice Petre Šinigoj so zrasli v enega vodilnih ponudnikov na svojem področju. Podjetje iz Šempetra pri Gorici je leto 2022 zaključilo s 66.229 evri dodane vrednosti na zaposlenega.

Structum s tehnologijo in znanjem inovativno obvladuje gradbene materiale

Inženirsko podjetje Structum sestavljajo strokovnjaki za razvoj inovativnih tehnologij in praktično uporabo novih znanj na področju gradbenih materialov. Današnji direktor Mitja Čotar ga je skupaj z direktorjem raziskav in razvoja Zvonkom Cotičem ustanovil leta 2012. S svojim specializiranim znanjem so med drugim pripomogli k realizaciji projekta Nuklearne elektrarne Krško. Podjetje, ki se ponaša z lastnim akreditiranim laboratorijem, s katerim naročnikom nudijo celovito podporo pri tehnološki izvedbi projektov, je leta 2022 ustvarilo 1,726 milijona evrov prihodkov.

Priznanje je šlo lani v Sodimex, ki ga poganja podjetniško-športna filozofija

Priznanje gazela primorsko-notranjske regije 2022 je prejelo družinsko podjetje Sodimex, ki ga vodi lastnik in direktor Franc Lušin. Od trgovanja s hlodovino in predelave furnirja so se skozi dve desetletji preobrazili v izdelovalca sestavnih delov za stole in pohištvo. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje gazela sta bili podjetji Comcom in Mules.

  

Riko Ekos je gazela dolenjsko-posavske regije 2023

Družba Dnevnik je v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Dolenjske in Bele krajine ter Posavsko gospodarsko zbornico, Krško v sredo, 27. septembra 2023, v Novem mestu pripravila tretji regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 23. generacije projekta Gazela. Priznanje dolenjsko-posavska gazela 2023 je prejelo podjetje Riko Ekos.

Priznanje je na dogodku prevzel Aleš Knavs, direktor podjetja Riko Ekos. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Ambit, ki ga vodi direktor Boštjan Grobler, ter podjetje Kovan, katerega direktor je Andrej Črnkovič.

Riko Ekos razvija ekološke stroje, med referencami pa ima tudi frankfurtsko letališče

Metodološka komisija je v obrazložitvi izbora prejemnika priznanja zapisala, da je gazela Riko Ekos največji zaposlovalec v občini Loški Potok, kjer imajo sedež, in širše. S koreninami in družbeno odgovornostjo, vpeto v lokalno okolje, družinsko podjetje danes vodi druga generacija. Z izrazito izvozno naravnanostjo razmišljajo globalno, opazujejo trende in jih obračajo sebi v prid.

S proizvodnjo strojev za predelavo odpadkov dodatno bogatijo tradicionalno proizvodnjo opreme za vzdrževanje cest. Ta je nadgrajena z opremo za vzdrževanje letaliških stez in referenco frankfurtskega letališča. V petih letih, od 2017 do 2022, so prihodke iz prodaje potrojili: s 4,7 na 14,47 milijona evrov. Ob tem ves čas, predvsem na mednarodnih trgih, kjer prodajo kar 95 % svojih izdelkov, dvigujejo dodano vrednost. Zavedajo se vrednosti intelektualne lastnine, ščitijo jo s patenti. 53-članski kolektiv je v letu 2022 ustvaril zavidljivih 77.045 evrov dodane vrednosti na zaposlenega. To je skoraj 50 odstotkov nad povprečjem dejavnosti, v kateri posluje Riko Ekos. Nadpovprečne glede na dejavnost in Slovenijo so tudi njihove plače.

Stavijo na partnerstva s kupci, dobavitelji in podizvajalci

Dolgoročen partnerski razvoj odnosov s kupci je zrasel v pristen odnos pri skupnem sodelovanju v oblikovanju tehnoloških zahtev in razvoju na osnovi uporabniških izkušenj. Kot partnerske odnose razumejo tudi odnose na strani dobaviteljskih verig in podizvajalcev. Četudi opazujejo prodiranje tveganje azijskih tekmecev, tveganje upravljajo. Investicije v visoko tehnološko opremljenost na eni strani in spremljanje potreb kupcev na drugi je temelj uspešnega razvoja tudi v prihodnosti.

Družbo Riko Ekos, ki posluje z odlično bonitetno oceno A1 ++, je metodološka komisija izbrala za gazelo dolenjsko-posavske regije 2023.

Ambit za motivacijo talentov in stalno izboljševanje dodane vrednosti

Invalidsko podjetje Ambit je danes prisotno v treh dejavnostih: v obračunu plač, v B2B prodaji v klicnem centru ter v sestavljanju manjših plastičnih delov. Direktor Boštjan Grobler si z zaposlovanjem invalidov želi razvijati talente zaposlenih in dvigniti njihovo motivacijo, ki ni povezana z rastjo. Prav zato je eden njihov najpomembnejših ciljev stalno izboljševanje dodane vrednosti. Podjetje, ki je imelo vodilno vlogo pri razvoju projekta Excellent SME, je leto 2022 zaključilo z 1,170 milijoni evrov prihodka.

Kovan je specialist za težko industrijsko mehanizacijo

Podjetje Kovan pod svojo streho združuje specialiste v kovinsko-predelovalni industriji. Od leta 2017, ko so se strokovnjakom za izdelavo sornikov – sestavnih delov težke industrijske mehanizacije – pridružili strokovnjaki za zastopstvo proizvajalcev tujih družb strojne opreme in repromateriala, beležijo visoko rast prodaje. Od svoje konkurence se razlikujejo po visoki kakovosti in prilagodljivosti, uravnoteženih nizkih cenah in ugodnih dobavnih rokih. Pod vodstvom direktorja Andreja Črnkoviča so leto 2022 zaključili s 5,9 milijona evri prihodkov.

Priznanje je lani prejelo družinsko podjetje Status Metlika

Podjetje Status Metlika vodi druga generacija družine Čulig, direktor Marko Čulig in prokuristka Ana Čulig. Z neprestanim inoviranjem in strateškim partnerstvom s podjetjem Zwilling uresničujejo s trajnostnim poslanstvom: omogočiti ljudem, da lahko dobro hrano jedo dlje. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje gazela sta bili podjetji Acer Novo mesto in CNC Borštnar.

  

Gazela savinjsko-zasavske regije 2023 je Metalia

Družba Dnevnik je v sodelovanju z Zasavsko gospodarsko zbornico, Savinjsko-šaleško gospodarsko zbornico in Regionalno gospodarsko zbornico Celje v sredo, 4. oktobra, v Zagorju ob Savi pripravila četrti regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 23. generacije projekta Gazela. Priznanje savinjsko-zasavska gazela 2023 je prejelo podjetje Metalia, d.o.o.

Priznanje je na dogodku prevzel Marjan Jamšek, direktor podjetja Metalia. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Vodotehnik d. o. o., ki ga vodi Matija Jager, ter podjetje Skitti, d. o. o., pod vodstvom Sergeja Smrkolja.

Odnosi, odgovornost, znanje in odličnost za zdravo rast

»Iz ugašajočega podjetja lahko iskra strasti zaneti novo podjetniško zgodbo,« so besede, s katerimi je metodološka komisija za izbor gazele savinjsko-zasavske regije začela svojo obrazložitev. Tako je v začetku devetdesetih nastala Metalia: malo podjetje, sposobno delati velike projekte, povezane s transportiranjem razsutih in sipkih tovorov.

Rast podjetja je utemeljena na odnosih, odgovornosti, znanju in odličnosti. Metaliin prvi res velik kupec, Luka Koper, je partner še dandanes. Preko Luke Koper so postali tudi pomemben tehnološki partner mednarodnemu podjetju in z njim prodrli v najpomembnejše evropske železarne in termoelektrarne. V tujini ustvarijo polovico prihodkov iz prodaje.

Reševanje zapletenih projektov na enostaven način

Četudi razvoja Metalie ne poganja finančni motiv, so kazalniki poslovanja spoštovanja vredni. 19-članski kolektiv je v letu 2022 ustvaril kar 92.492 evrov dodane vrednosti na zaposlenega. To je skoraj dvakratnik panožnega povprečja. Prihodke iz prodaje so od leta 2017 do 2022- potrojili, z 1,8 milijona na skoraj 5 milijonov evrov. Za petino nad povprečjem dejavnosti so tudi plače zaposlenih.

Metalia ima v svoji nišni dejavnosti jasno in samozavestno ponudbo vrednosti: ´na transverzali popolnosti´ rešuje kompleksne projekte na enostaven način. Vizijo in poslanstvo je ustanovitelj varno in stabilno prenesel na sina, ki z inženirsko razvojno žilico skupaj z očetom in mamo, ki bdi nad financami, nadaljuje zgodbo rasti. Družbo Metalia, ki posluje z bonitetno odličnostjo A1++, je metodološka komisija izbrala za gazelo savinjsko-zasavske regije 2023.

Vodotehnik – specialist na področju vodooskrbe, namakalnih sistemov in kanalizacije

Vodotehnik, podjetje iz Žalca, pod svojim imenom združuje inovativnost, prilagodljivost ter avtomatizacijo in robotizacijo. Odlikujejo se pri projektih na področju vodooskrbe in kanalizacije, od lastnega razvoja izdelkov in proizvodnje do celovite inženirske izvedbe projektov. Visoko vrednotijo predvsem razvoj, v katerega vlagajo več kot polovico dobička. Podjetje, ki ga vodi direktor Matija Jager, se ponaša z večjim številom patentov, ki so nastali kot plod izboljšav izdelkov. So eden večjih igralcev na področju namakalnih sistemov v Sloveniji in okolici. Leto 2022 so zaključili s 3,699 milijona evrov prihodkov.

Skitti – zanesljivi dobavitelj izdelkov od zamisli do rešitve

Začetek zgodbe družinskega podjetja Skitti iz Izlak sega v leto 1965. Od takrat do danes so postali uspešni na področju proizvodnje sestavnih delov za končne uporabnike. V svoje proizvode jih vgradijo kupci raznolikih industrij, od avtomobilske in elektroindustrije do medicine in gradbeništva. Med njimi najdemo tudi velika domača in tuja imena, kot sta Adria Mobil in Mercedes-Benz. Podjetje si pod vodstvom direktorja Sergeja Smrkolja želi ohraniti status zanesljivega dobavitelja izdelkov od zamisli do rešitve. V 2022 so zabeležili 3,889 milijona evrov prihodkov.

Priznanje je šlo lani podjetju Pišek – Vitli Krpan

Priznanje gazela savinjsko-zasavske regije 2022 je prejelo podjetje Pišek – Vitli Krpan, d. o. o. Podjetje na čelu z direktorjem Francem Piškom je priznanje za gazelo savinjsko-zasavske regije prejelo tako lani kot tudi leto pred tem. Leta 2021 je na nacionalni razglasitvi domov odneslo tudi srebrno gazelo, lani pa se je zavihtelo na sam prestol in prevzelo naziv zlata gazela 2022. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili lani podjetje Carbonautica, d. o. o., ki ga vodi direktor Igor Rozman, ter podjetje Robust, d. o. o., katerega direktor je Marko Krajnc.

  

Gazela gorenjske regije 2023 je podjetje Sax konstrukcije

Družba Dnevnik je v sodelovanju z Mestno občino Kranj v torek, 10. oktobra, pripravila peti regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 23. generacije projekta Gazela. Priznanje gorenjska gazela 2023 je prejelo podjetje Sax konstrukcije.

Priznanje je na dogodku prevzela Tanja Kuželj, direktorica podjetja SAX Konstrukcije. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Kamm, ki ga vodi direktor Miro Fic, ter podjetje A2U, pod vodstvom Uroša Globočnika.

Dodano vrednot na zaposlenega so v petih letih skoraj potrojili

Metodološka komisija za izbor gazele gorenjske regije je v obrazložitvi poudarila, da je podjetje Sax konstrukcije nastalo iz odnosa do ekipe. Ustanovitelj, ki je ob konsolidaciji tedanje Iskre dobil spodbudo, da ustanovi podjetje, »…je to storil, ker je imel rad zaposlene.« Od ustanovitve so se razvili v ponudnika, ki je ravno prav majhen, da je lahko hiter in prilagodljiv, a obenem ravno prav velik, da ga večji kupci jemljejo resno in mu zaupajo.

Zaupanje vase in v sposobnost ljudi je bilo temelj prve faze rasti. Sprva vezano predvsem na enega kupca, je podjetje kasneje zbralo pogum za osamosvojitev. Ta jim je omogočila vdih s polnimi pljuči in gazeljo rast. V obdobju od leta 2017 do 2022 so prihodke iz prodaje, ki jih 95 % ustvarijo na tujih trgih, več kot potrojili: z 1,3 na 4,3 milijona evrov.

Dodano vrednost na zaposlenega, ki je leta 2017 znašala 27.332 evrov, je 26-članski kolektiv do leta 2022 dvignil na kar 76.013 evrov na zaposlenega. To je 20 % nad državnim povprečjem in 60 % nad povprečjem dejavnosti. 50 % višje od povprečja dejavnosti so tudi plače.

Ljudje so glavni generator inovacij

Podjetje, ki ga danes vodi že druga generacija, razvojno zgodbo nadaljuje z osredotočenostjo na zaposlene. Na njihovo zadovoljstvo, povezanost in pripadnost. V kulturi odličnosti, ikonične točnosti in nenehnega iskanja, kako naslednjič narediti še boljše, tudi z robotizacijo, so ljudje v Sax konstrukcijah glavni generator inovacij. Prihodnjo rast vidijo na novih trgih, v tržnih nišah.

Družbo Sax konstrukcije, ki posluje z bonitetno odličnostjo A1++, je metodološka komisija izbrala za gazelo gorenjske regije 2023.

A2U, dom največjih kolesarskih specialistov v Sloveniji

A2U trgovino na drobno odlikujejo kakovostna in velika mreža dobaviteljev po vsej Evropi in prodaja koles višjega ranga. V želji po povečanju prodajne mreže in pridobitvi naziva največjega trgovca s kolesi v državi so letos podjetje prodali holdingu Adventura Investments. Vse bolj se osredotočajo tudi na razvoj storitve servisa električnih koles; področja, na katerem se želijo povzpeti v sam vrh. Podjetje, ki ga vodi direktor Uroš Globočnik, je leto 2022 zaključilo z 10 milijoni evrov prihodkov.

Kamm eno najbolj prepoznavnih imen na področju navtične opreme

Začetki družinskega podjetja Kamm segajo v leto 1983. So specialisti za prodajo vijakov in veznih elementov ter orodja in zaščitnih sredstev, a eno najbolj prepoznavnih imen v Sloveniji so si ustvarili na področju navtične opreme in dodatkov najvišje kakovosti. Edinstvenost in prednost podjetja, ki ga vodi direktor Miro Fic, so velike zaloge: z nenehno razpoložljivostjo 95 % izdelkov zagotavljajo dobavo v kar 24 urah. Njihov večinski delež prodaje predstavlja domači trg, v spletni prodaji pa sodelujejo tudi s kupci iz Avstrije, Italije in Hrvaške. Minulo leto so zabeležili 8,5 milijona evrov prihodkov.

Priznanje je šlo lani v Nimrod

Priznanje gazela gorenjske regije 2022 je prejelo podjetje Nimrod, ki je eden največjih ponudnikov divjačine v Evropi. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili lani podjetje Caretronic in podjetje Golden Tree.

  

Gazela osrednjeslovenske regije 2023 je podjetje IMP Pumps

Družba Dnevnik je v sodelovanju z GZS Zbornico osrednjeslovenske regije v četrtek, 12. oktobra, pripravila zadnji regijski dogodek v ciklu šestih srečanj 23. generacije projekta Gazela. Priznanje osrednjeslovenska gazela 2023 je prejelo podjetje IMP Pumps.

Priznanje je na dogodku prevzel Damir Popović, direktor podjetja IMP Pumps. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili podjetje Blubit, ki ga vodi direktor Zvonko Boštjančič, ter podjetje Dhimahi pod vodstvom Vojka Kercana.

Odlikuje jih ponudba vrednosti nadstandardnih izdelkov za pošteno ceno

Podjetje IMP Pumps je rezultat znanja in ambicije menedžerja, ki si je želel postati podjetnik, je v svoji utemeljitvi zapisala metodološka komisija izbora prejemnika priznanja gazela osrednje Slovenije 2023. S prestrukturiranjem nekdanjega IMP-ja je novoustanovljeno podjetje zaslutilo globalni potencial na področju črpalk in črpalnih sistemov. Danes 96 % izdelkov in rešitev izvažajo v kar 80 držav.

Gazelji tempo v IMP Pumps tako ni naključje. Je strategija, ki navkljub nizkim stopnjam rasti dejavnosti, v kateri posluje, narekuje cilj 20-odstotne letne rasti. V obdobju od leta 2017 do 2022 je podjetje podvojilo prihodke od prodaje: s 15,9 na 34,2 milijona evrov. Dodana vrednost 85.557 evrov na zaposlenega v letu 2022 jih umešča visoko nad slovensko in povprečje dejavnosti. Povezana je s sposobnostjo razvoja blagovne znamke, osredotočene na ponudbo vrednosti nadstandardnih izdelkov za pošteno ceno.

V svoji kategoriji imajo najnižji indeks rabe energije na svetu

Četudi podjetje izpostavlja predvsem tehnološko in oblikovno odličnost, je človeški kapital pomemben dejavnik moči blagovne znamke IMP Pumps. Kolektiv je povezan s šestimi vrednotami, ki podpirajo razumevanje vrednosti za kupca. V kulturi spoštljivih in družinsko skrbnih odnosov v kolektivu gradijo na profesionalizmu, sistemih vodenja in stalnim treningom pripravljenosti na spremembe. V kombinaciji z vedoželjnim vzdušjem inovativnosti dosegajo izjemno visoko učinkovitost. V svoji kategoriji se ponašajo z najnižjim indeksom energijske rabe med vsemi proizvajalci na svetu.

Družbo IMP Pumps, ki posluje z bonitetno odličnostjo A1++, je metodološka komisija izbrala za gazelo osrednje Slovenije 2023.

Vizija Blubita: v dejavnosti avtomatizacije do leta 2028 skočiti na evropski vrh

Podjetje Blubit iz Ljubljane odlikuje proaktivna in strokovno podkovana ekipa. Ukvarjajo se z izdelavo celovitih edinstvenih rešitev na področju industrijske avtomatizacije in robotizacije. Svojim strankam nudijo rešitve tako s klasičnimi kot tudi s kolaborativnimi roboti. Podjetje, ki ga vodi direktor in eden od ustanoviteljev Zvonko Boštjančič, slovi kot resno in kredibilno. Pri njihovem delu, pri katerem sodelujejo z velikimi mednarodnimi podjetji, jih vodi vizija, da se do leta 2028 zavihtijo na vrh področja avtomatizacije v Evropi. Leto 2022 so zaključili z dobrimi 5 milijoni evrov prihodkov.

Dhimahi navdušuje s tehnološko kompleksnimi inovacijami po meri

Začetki tehnološkega podjetja Dhimahi segajo v leto 2001. Od takrat se nanje kot na zanesljivega partnerja obračajo podjetja, ki iščejo po meri narejene in tehnološko kompleksne inovacije. Podjetju, ki se ukvarja z razvojem spletnih in infrastrukturnih poslovnih rešitev, že več kot 20 let zaupa tudi velikan Eventim. Pod vodstvom direktorja Vojka Kercana danes že v kar 90 % poslujejo z državami iz DACH-regije, v kateri si v prihodnje – poleg vstopa na ameriški trg – želijo okrepiti svoj položaj. Minulo leto so zabeležili 78.167 evrov dodane vrednosti na zaposlenega.

Priznanje je lani prejelo podjetje Etrel

Priznanje gazela osrednjeslovenske regije 2022 je prejelo podjetje Etrel, ki razvija gradnike za raznolike projekte e-mobilnosti in je v tej dejavnosti v špici svetovnega razvoja. Drugi dve nominirani podjetji za regionalno priznanje sta bili lani podjetje Emrax in podjetje Kamino.