Švica je januarja napovedala, da bo na prošnjo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega gostila mirovni vrh za Ukrajino, kot ga je takrat poimenoval Zelenski. V okviru prizadevanj za pridobitev podpore za pripravo konference na visoki ravni o miru v Ukrajini, kot jo imenuje Švica, pa se je po poročanju tiskovne agencije Reuters švicarska vlada pogovarjala z Evropsko unijo, članicami skupine G7, pa tudi Indijo in Kitajsko.

Vlada je nato danes sporočila, da je pridobila zadostno mednarodno podporo za pripravo konference na visoki ravni za zagon mirovnega procesa za Ukrajino. Njen cilj bo oblikovanje okvirja za pot do celovitega, pravičnega in trajnega miru v Ukrajini, kot tudi »konkretne časovnice za sodelovanje Rusije v mirovnem procesu,« je sporočila vlada v Bernu.

Švicarska predsednica Viola Amherd, ki bo konferenco gostila, je na novinarski konferenci v Bernu danes poudarila, da bo to prvi korak v procesu do trajnega miru v Ukrajini in da na njej ne bodo podpisali mirovnega načrta. Upa pa, da bo sledila druga konferenca.

Medtem ko Moskva trdi, da ne nasprotuje mirovnim pogajanjem za končanje vojne v Ukrajini, ki jo je sprožila z invazijo februarja 2022, so po poročanju Reutersa ruski uradniki že dali vedeti, da se Rusija pogovorov v Švici ne bo udeležila in da je ta pobuda brez ruske udeležbe nesmiselna.

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je konferenco danes kritizirala kot jalovo pobudo ameriške Demokratske stranke predsednika ZDA Joeja Bidna pred predsedniškimi volitvami v ZDA. »Za tem stojijo ameriški demokrati, ki potrebujejo fotografije in videoposnetke dogodkov, ki naj bi kazali, da je njihov projekt Ukrajina še vedno živ,« je dejala, medtem ko švicarski mediji poročajo, da se bo Biden udeležil konference.

Švicarski zunanji minister Ignazio Cassis pa je danes potrdil, da udeležba Moskve na konferenci, ki bo potekala v luksuznem letovišču Bürgenstock, ni predvidena, da pa »mirovnega procesa brez Rusije ne more biti, čeprav je ne bo na prvem srečanju«.

Zelenski je ob napovedi konference januarja dejal, da povabilo Rusiji ni predvideno in da bodo povabljene vse države, ki podpirajo ozemeljsko celovitost Ukrajine. Tradicionalno nevtralna Švica pa želi najti način, da bi v pogovore vključila Kremelj.