Stavka zdravnikov se bo, kot so dali danes vedeti v sindikatu Fides, nadaljevala. Tudi množičnega vračanja soglasij za nadurno delo za zdaj ni na vidiku. »Kolegicam in kolegom predlagamo, da ne oklevajo s preklici soglasij za prekomerno nadurno delo,« je povedal predsednik Fidesa Damjan Polh. Svetovali so jim tudi umirjeno delo s pacienti, ki naj bo varno za bolnike in zdravstvene delavce. Na torkovi Fidesovi izredni letni konferenci so jim pri tem predlagali, naj uveljavijo pravico do dela po standardih in normativih, zapisanih v modri knjigi. V Fidesu od vlade obenem zahtevajo sprejem pravnih podlag, ki bodo omogočile variabilno nagrajevanje na račun kakovosti in količine opravljenega dela. Takšno nagrajevanje je po njihovem smiselno, kadar zdravniki presegajo standarde in normative iz omenjene modre knjige.

Pomisleki računskega sodišča

Modra knjiga je dokument, ki določa primeren obseg zdravnikovega dela in njegovih obremenitev. Na ministrstvu za zdravje so ji pritrdili po stavki zdravnikov leta 2016, pozneje pa je postala tudi del kolektivne pogodbe za to poklicno skupino. Vztrajanje pri modri knjigi je doslej veljalo za vzvod, ki bi občutno upočasnil tempo dela v zdravstvu in posledično podaljšal čakalne dobe. Ob Fidesovi zahtevi po upoštevanju modre knjige so v zdravstvenih zavodih leta 2019 izpostavljali, da je to ob kadrovskih omejitvah, s katerimi se soočajo, praktično neuresničljivo. Na zdravniški strani so po drugi strani poudarjali, da se bodo lahko na tak način bolj posvetili posameznemu bolniku. Tudi tokrat zahtevajo vzpostavitev delovnih pogojev, ki bodo zagotavljali strokovno in varno obravnavo pacientov.

Do vloge modre knjige v javnem zdravstvu je bilo v reviziji vstopa zdravnikov na trg dela, ki je zajela obdobje od začetka leta 2008 do konca septembra 2019, kritično računsko sodišče. Ministrstvo za zdravje v dvanajstletnem obdobju ni poskrbelo za pripravo realnih standardov in normativov, ki bi temeljili na analizah dejanskih in možnih obremenitev zdravnikov, je izpostavilo. »Namesto tega je prepustilo pripravo zdravniških standardov in normativov Zdravniški zbornici Slovenije in sindikatom,« je računsko sodišče opozorilo v leta 2021 objavljenem revizijskem poročilu. Te organizacije so zdravniške standarde sprejele leta 2011 v modri knjigi, je spomnilo. Ministrstvo za zdravje jih je zaradi stavk zdravnikov potrdilo, čeprav so bili pomanjkljivo pripravljeni in čeprav ni preučilo učinkov na vzdržnost zdravstvenega sistema, so še ugotavljali na računskem sodišču.

»To je boj za demokracijo«

Želje vladne strani, da bi zdravniki v obdobju mediacije stavko zamrznili, torej niso padle na plodna tla, v Fidesu pa so kritični do zadnjih vladnih potez. Po oceni Damjana Polha bi lahko stavko formalnopravno »praktično izničila« novela zakona o zdravniški službi, ki ji je vlada pritrdila minuli teden. V noveli, ki zdravnikom med stavko nalaga dodatne obveznosti in tako zmanjšuje učinke tega vzvoda, vidijo omejevanje ustavnih pravic. »To ni več stavkovni boj, to je boj za demokracijo,« je ocenil Polh. Veliko upov polagajo v mediacijo, je potrdil. Ali in kdaj bodo zdravniki v prihodnje vrnili soglasja za nadurno delo, je stvar svobodne odločitve vsakega posameznika, je poudaril Polh. Na napovedi ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel o spremembah, s katerimi bi lahko na dolgi rok upoštevali omejitev 48 ur dela na teden, se v sindikatu ne zanašajo. »Žal nas je prevečkrat razočarala,« je dejal Polh.

V Fidesu obenem zahtevajo javno opravičilo vlade. Ta po njihovi oceni krši lanski sporazum, v katerem se je med drugim strinjala, da za nevzdržne razmere v javnem zdravstvu niso odgovorni zdravniki. »Zdravnik obravnava in skrbno zdravi bolnike, kar poskuša napraviti v varnem delovnem okolju. Odločevalci nam tega ne omogočajo,« je dejala članica delovnega predsedstva Fidesove konference Mateja Grat.

»Pravica do stavke je neizpodbitna, vendar mora biti sorazmerna in nikakor ne sme pretehtati nad drugimi ustavno zagotovljenimi pravicami,« so se na navedbe Fidesa danes odzvali na ministrstvu za zdravje. Poudarili so tudi, da večina zdravnikov med stavko kakovostno opravlja svoje delo. O trenutnem dogajanju se ne izrekajo. »Ker si želimo, da bi bila mediacija uspešna in bi se stavka v dobro vseh čim prej končala, spoštujemo dogovor, da se s sindikatom Fides pogovarjamo za zaprtimi vrati,« so poročili z ministrstva.