V ljubljanskem Pritličju pri mestni hiši je potekala premierna tiskovna konferenca nove slovenske politične stranke, ki jo bosta kot sopredsednika vodila nekdanja poslanka Levice Violeta Tomić in aktivist Boris Žulj, ki je bil pred desetimi leti soustanovitelj stranke Solidarnost. Uvodoma smo slišali, da bodo odslej lahko vsi tisti razočarani volilci, ki si že dlje želijo na volilnem lističu obkrožiti »nič od tega«, to sedaj tudi storili. Nova stranka se namreč imenuje »Nič od tega«. Obraz stranke je tudi Rok Gros, ustanovitelj Čezvesoljske zombi cerkve blaženega zvonjenja, ki naj bi v vlogi tako imenovanega »strica iz ospredja« usmerjal ideološko in kadrovsko politiko stranke, ki sliši na krajše ime NOT.

Po videnem in slišanem drži tisto, kar je bilo zapisano na vabilu, in sicer, da bo šlo za »v vseh pomenih posebno politično stranko«. »V osnovi kažemo ogledalo vsem, ki vam že 33 let govorijo, kako bo vse krasno in čudovito oziroma, kako se bo cedil med,« je dejal Gros o neklasični naravi stranke, ki obljublja skozi satiro kritizirati siceršnjo politiko. V »humorni različici« programa stranke vodstvo državljanom tako obljublja službo za vsakogar, brezplačno kopanje v toplicah, zmago na evroviziji, tretjo Švico, milo podnebje in mir na svetu. »Ta program bomo uporabljali za predvolilne obljube, še pogosteje za strankarska soočenja, saj je tam mogoče brez kančka slabe vesti prodajati vsemogoče prazne in populistične obljube,« so zapisali v programu, kjer lahko preberemo tudi, da bodo kot prava klena slovenska politična stranka »veliko obljubljali in malo naredili, krivdo za neuspehe pa prevalili na volilce in prejšnje vlade«.

Ker v stranki smatrajo, da korupcije kot nepogrešljivega dela politike in temelja kapitalizma ni mogoče preprečiti, se bodo zavzemali za njeno uzakonjenje. »Ko bo namreč korupcija zakonita, bomo za 60 odstotkov manj koruptivni in 50 odstotkov cenejši od konkurence«. Korupcijo bi za blagor, blaginjo in blagostanje ljudi v zdravstvu, izobraževanju in kulturi tudi obdavčili. »Posebno pozornost bomo posvetili bankirjem in zavarovalnicam, predvsem glede temeljitosti pranja denarja in enormnih dobičkov, ki se ne vračajo v gospodarstvo,« je še zapisano programu, ki kot ukrep za zmanjševanje brezposelnosti predvideva recimo »zaposlovanje prijateljev, znancev in sorodnikov do vključno četrtega kolena«. Na koncu programa pa sicer pikro stoji: »Ta program je popoln dokaz, da papir res lahko prenese čisto vsako neumnost.«

(Ne)resna politična opcija

Violeta Tomić je na novinarsko vprašanje, ali gre glede na humoristične vložke za resen političen projekt, odgovorila, da napis »Violeto v Bruselj« pove vse in da so absolutno bele superge, ki jih je imela obute, tako ali tako zaščitni znak zmagovalcev, s čimer je namignila na modne navade premierja Roberta Goloba. Žulj je temu dodal, da vse stranke lažejo, se ne držijo predvolilnih obljub in na oblasti delajo le za svoje parcialne interese. »Dokler bo sistem tak, kot je, se ne bo nič spremenilo. Takšni politiki je potrebno nastaviti ogledalo, kar pa bomo mi počeli vneto in z neizmernim veseljem, zato se bomo delali norca iz njih, tako kot se oni delajo norca iz vseh nas. Vzeli bomo njihovo orožje, ga izboljšali in ga uporabili proti njim,« je poudaril. Glede števila članov smo ob tem slišali, da jih je v ožjem krogu dvajset, v času zbiranja podpisov pa so za stranko ujeli okoli 150 podpisnikov. Stranka Nič od tega se po zagotovilu njenega vodstva pripravlja tudi na evropske volitve.

Nekdanja poslanka Levice Violeta Tomić je prvič v državnem zboru prevzela mandat leta 2014, takrat še na listi Združene levice. Ponovno je bila nato na listi Levice v državni zbor izvoljena na državnozborskih volitvah leta 2018. Bila je tudi ena od dveh vodilnih kandidatov Evropske levice na prejšnjih evropskih volitvah leta 2019. Predlani januarja je nato zaradi razhajanj iz Levice izstopila. Ob odhodu je dejala, da je »stranka daleč od tega, kar smo na začetku gradili«. Kot je takrat poudarila, se kažejo medgeneracijske razlike v razmišljanju in delovanju, ki so predvsem med epidemijo covida-19 šle čez mejo njene tolerance. Marca istega leta se je pridružila Ivanu Galetu in Violeti Bulc v stranki Naša prihodnost in nato na zadnjih volitvah v DZ neuspešno kandidirala za poslanko. Na vprašanje, zakaj se ponovno podaja v politiko, je Tomićeva novinarjem odgovorila, »ker sem končno našla politično opcijo, kjer sem lahko iskrena in ob tem varna«.

Njen politični sopotnik Boris Žulj je politično aktiven od leta 2012 kot organizator in aktivist v protestih – na ljubljanskih trgih je nosil zastavo Vseslovenske ljudske vstaje. Leto pozneje je bil tudi med soustanovitelji stranke Solidarnost, iz katere pa je zaradi nestrinjanja po nekaj letih izstopil. Pred desetimi leti je na lokalnih volitvah kandidiral za župana Ljubljane, predlani pa se je kot neodvisni kandidat brez programa predstavil tudi na volitvah za predsednika republike. Žulj je v okviru kandidature dejal, da bi moralo biti med glavnimi prioritetami v državi stanje javnega zdravstva, da ne bi prišlo do njegovega kolapsa. Prav tako je izpostavil sporne odločitve vlade v času epidemije covida-19. Menil je, da je do revolta državljanov prišlo predvsem zaradi slabe komunikacije in napačnih odločitev in da bi moralo biti cepljenje prosta izbira vsakega posameznika. Takrat je še povedal, da spoštuje vsako vero in vernike, sam pa se je označil za ateista. Vstop Slovenije v Nato je označil za enega »bolj zgrešenih korakov« države. Meni, da je pakt izgubil smiselnost takoj po razpadu Sovjetske zveze, zdaj pa se uporablja samo še za interese ZDA.