Varnostni svet ZN je v sredo po več kot mesecu dni vojne med Izraelom in Hamasom z 12 glasovi za, nobenim proti in tremi vzdržanimi uspel potrditi resolucijo, ki sprti strani poziva k uvedbi humanitarnih premorov v spopadih v Gazi in poudarja potrebo po zaščiti civilistov, predvsem otrok. Vzdržale so se ZDA, Združeno kraljestvo in Rusija.

Resolucija, ki jo je predlagala nestalna članica Malta, sicer poziva še k takojšnji izpustitvi talcev, ki jih je zajel Hamas med napadi 7. oktobra.

Izraelsko zunanje ministrstvo je v odzivu v izjavi sporočilo, da »ni možnosti za daljše humanitarne premore, dokler je 239 talcev še vedno v rokah Hamasovih teroristov«.

Izraelski veleposlanik pri ZN Erdan pa je bil do resolucij med drugim kritičen, ker ne omenja napada skrajnega palestinskega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra. Zatrdil je, da bo Izrael »še naprej deloval v skladu z mednarodnim pravom«, poroča britanski BBC.

Podobno se je odzvala ameriška veleposlanica pri ZN Linda Thomas-Greenfield, ki je dejala, da je »zgrožena, ker nekaj članic tega sveta še vedno ne zmore obsoditi barbarskega terorističnega napada, ki ga je nad Izraelom izvedel Hamas«.

Erdogan: Izrael je teroristična država

Turški predsednik je v sredo še okrepil kritiko Izraela, ki ga je označil za »teroristično državo«. Kritičen je bil tudi do podpornikov Tel Aviva na Zahodu, ki da podpirajo njegova dejanja na območju Gaze. Izjave je podal pred petkovim obiskom v Nemčiji, kjer se bo sestal s kanclerjem Olafom Scholzem.

»Jasno pravim, da je Izrael teroristična država,« je dejal v nagovoru članom svoje stranke v turškem parlamentu. Ob tem je ošvrknil tudi ZDA in druge zahodne podpornice Izraela, češ da ne gre pozabiti »tistih, ki odkrito podpirajo pokole in tiste, ki jih na vse načine poskušajo legitimirati«.

Vojna v Gazi je označil za konflikt »med križem in polmesecem«, s čimer je nakazal, da se krščanski, zahodni podporniki Izraela bojujejo z muslimanskim svetom. Ponovil je tudi svojo že večkrat izrečeno oceno, da se na območju Gaze dogaja genocid, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Erdoganov zadnji napad na Izrael je eden njegovih najostrejših doslej in sovpada s stopnjevanjem izraelskih operacij v Gazi, kjer je doslej umrlo že več kot 11.300 ljudi, medtem ko je napad Hamasa 7. oktobra na izraelsko ozemlje terjal 1200 življenj.

Odnosi med Turčijo in Izraelom so tako po nedavnih poskusih, da jih popravili, zadnje čase vse slabši. Ankara je ta mesec odpoklicala svojega veleposlanika v Izraelu in prekinila uradne stike z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem. Tel Aviv pa je sporočil, da bo ponovno preučil svoje odnose z Ankaro.

V odzivu na zadnjo kritiko Erdogana je Netanjahu v sredo dejal, da je pravzaprav turški predsednik tisti, ki podpira »teroristično državo Hamasa«, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Erdoganova ostra retorika pred njegovim petkovim obiskom v Nemčiji krepi pritisk na kanclerja Scholza, ki je bil primoran braniti svojo odločitev, da ga gosti. Ta teden je Scholz Erdoganove predhodne obtožbe fašizma proti Izraelu označil za absurdne in dodal, da je Izrael demokratična država, ki jo zavezuje spoštovanje človekovih pravic in mednarodnega prava.

Njegov tiskovni predstavnik Steffen Hebestreit pa je glede Erdoganovega prvega obiska v Nemčiji od leta 2020 še dejal, da je imela država »vedno težavne partnerje, s katerimi se je treba ukvarjati«.

Biden previden optimist glede izpustitve talcev Hamasa

Ameriški predsednik Joe Biden je v sredo na novinarski konferenci v San Franciscu izrazil previden optimizem glede izpustitve talcev, ki jih je med napadom na Izrael 7. oktobra zajelo palestinsko skrajno gibanje Hamas in pohvalil sodelovanje Katarja pri teh prizadevanjih, poročajo tuje tiskovne agencije.

»Prizadevam si ugotoviti, kako lahko pripomorem k izpustitvi talcev in dovolj dolgemu premoru v spopadih, ki bi to omogočil,« je dejal Biden.

Na vprašanje ali je izraelskemu premierju Benjaminu Netanjahuju postavil kakšen rok glede napadov v Gazi, je ameriški predsednik odgovoril: »Mislim, da se bo ustavilo, ko Hamas ne bo več mogel moriti Izraelcev, jih zlorabljati in početi drugih groznih stvari.«

Ponovil je, da je pozval Izraelce, naj bodo zelo previdni pri vojaških operacijah v bližini glavne bolnišnice v Gazi Al Šifa, vendar zatrdil, da je Hamasova namestitev poveljniškega centra pod bolnišnico vojni zločin.

Biden je imel samostojno novinarsko konferenco po vrhunskem srečanju s kitajskim kolegom Xi Jinpingom. Med drugim je zatrdil, da še vedno verjame, da je najboljša rešitev za mir na Bližnjem vzhodu rešitev dveh držav - Izraela in Palestine.

Glede napovedi, da bo Izrael zasedel Gazo, pa je Biden dejal, da bi bila to velika napaka.