V ponedeljek bodo začela veljati strožja pravila evidentiranja delovnega časa, ki v zadnjih dneh povzročajo nemalo razburjenja. Predvsem zato, ker je zakon napisan tako, da ga v mnogih poklicih in pri mnogih delodajalcih sploh ne bi mogli izvajati. So pa poslanci v zakon zapisali nekaj izjem, ki se jim ne bo treba štempljati, poleg funkcionarjev (ministri, poslanci, sodniki, tožilci, župani …) so med njimi tudi samostojni podjetniki in visokošolski učitelji.

Tik pred zdajci tudi v koaliciji ugotavljajo, da je zakon za mnoge poklice in podjetja neživljenjski in v praksi neizvedljiv, zato naj bi se dogovorili, da ga bodo popravili. A kaj to pomeni za podjetja pred ponedeljkom? Zakon je namreč sprejet in s ponedeljkom je po črki zakona treba začeti podrobno evidentirati delovni čas. Neuradno je ena od možnosti dogovor, da inšpekcija za delo napovedanega strožjega nadzora ne bi začela izvajati, dokler se koalicija in vlada ne dogovorita, kako točno zakon z novelo popraviti, denimo tako, da ne bi veljal za poklice, pri katerih to ni niti izvedljivo niti smiselno.

Han: Treba bo priznati napako

»Sem za to, da se delavce zaščiti in da je na tem področju red. Vendar morajo biti zakonske rešitve realno izvedljive in življenjske v praksi in ne dodatno obremenjevati podjetij in delavcev z birokracijo brez ustreznega učinka,« nam je povedal minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Minister zato meni, da je treba v koaliciji to vprašanje znova odpreti, zakon novelirati in ga narediti bolj življenjskega. »Ob tem pa tudi priznati, da smo mogoče tukaj naredili napako, in popraviti to, kar smo evidentno naredili narobe,« pa je povedal za N1. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec se na naša vprašanja ni odzval.

Potezo koalicije pa je pozdravil Mitja Gorenšček, glavni izvršni direktor GZS: »Na GZS pozdravljamo spoznanje predstavnikov vlade, da je zakon, ki stopi v veljavo s ponedeljkom, neživljenjski. Prinaša preveč birokratskih ovir in praktično nobenih rešitev. Rešitve je treba iskati z nadzorom na terenu, ne pa s spreminjanjem zakonov.« 

Preberite več:

“Štempljanje”: sindikati zadovoljni, delodajalci svarijo