Kot je v izjavi za javnost pojasnil Kovač, bo škodo po poplavi mogoče oceniti šele po dokončni umiritvi stanja. Škode je kar nekaj na zasebnem premoženju ter na javni infrastrukturi, predvsem na cestah in mostovih. »Izvedenim protipoplavnim ukrepom se lahko zahvalimo, da ob izjemno visokih pretokih reke Savinje, okoli 1170 kubičnih metrov na sekundo, Celje ni bilo resneje prizadeto,« je izpostavil župan.

Po besedah Simona Kača iz javnega podjetja Vodovod Kanalizacije Celje protipoplavna črpališča obratujejo ves čas in težav ni. Pristojne službe so pregledale tudi vse mostove v mestu, ki so jih v petek popoldne zaprli za ves promet. Danes most na Ulici 14. divizije na regionalni cesti Celje-Laško ostaja odprt samo za osebni promet, odprt je most čez Savinjo na Čopovi ulici, odpira se most čez Voglajno pri Topru.

Zaprta medtem po Kačevih pojasnilih ostaja brv pri sotočju Voglajne in Savinje, prav tako do umika poplavne vode ostaja zaprt viseči most pri Levcu. Zaprt ostaja most čez Savinjo na Polulah, saj ga statik zaradi naplavin in poškodbe ograje ni mogel pregledati, prav tako ostaja zaprta splavarska brv čez Savinjo.

Danes sta v Celju zaprti le še dve cesti - Partizanska cesta pri mestnem parku in cesta skozi Skalno klet pri sotočju Voglajne in Savinje.

V Laškem poplavljenih 124 objektov

To dopoldne Savinja že upada tudi v Laškem, kar pomeni, da si situacija umirja, a škoda bo potem, ko bo voda odtekla, ogromna. »Za nami je negotova noč, vodostaj reke Savinje se je v nočnih urah znižal za približno poltretji meter, a upada zelo počasi. Ekipe zaščite in reševanja ter delavci laške komunale so vso noč bdeli nad celotno situacijo, trenutno si ogledujejo teren, s sanacijo pa bodo pričeli takoj, ko bo mogoče,« je povedala Mojca Knez Jovan iz laške občine. A Laško je za zdaj še vedno odrezano od sveta, saj so ceste v vse smeri zaprte. »Tudi tam, kjer je voda že odtekla, saj je na njih ogromno blata, mulja, dreves, vejevja in so zato nevarne za uporabo.

Še vedno je poplavljeno Zdravilišče Laško, Kulturni center, policijska postaja, objekti na celotni Celjski in Zdraviliški cesti ter na Trubarjevem in Savinjskem nabrežju. V občini imamo skupno poplavljenih 124 večstanovanjskih, stanovanjskih in gospodarskih objektov,« je povedala Knez Jovanova. Ponoči se je na Breznem pri Laškem sprožil še en nov plaz, ki je ogrožal tudi stanovanjski objekt, zato so gasilci iz hiše evakuirali štiri osebe in jih nastanili v hotelu. Še vedno pa drsijo aktualni plazovi, zato poveljnik Civilne zaščite Bojan Špiler, ki je bil z ekipami na terenu vso noč, ljudem polaga na srce, naj bodo previdni. Kot je povedala Nina Pader iz laške Thermane, je situacija grozljiva. »Najpomebnejše pa je, da so vsi gostje in oskrbovanci doma starejših na varnem. V hotelih imamo skoraj 600 gostov, več kot 165 pa v Domu starejših, naša številna ekipa se je ves dan izjemno trudila, da so umaknili vse premičnine, avtomobile, tudi hrano, saj je voda zalila tudi našo kuhinjo. Da gostje ne bodo lačni, smo vzpostavili tudi premično kuhinjo,« nam je povedala Paderjeva. V trgovini Špar v Laškem trgovci včeraj niso mogli domov, zato so tam kar prespali, nam je povedala ena od prodajalk. Tudi zato so danes trgovino odprli, prodajajo pa zgolj tisto, kar imajo na zalogi, saj v Laško niso mogli dostaviti nobenih prehrambenih artiklov, žal pa ni mogoče dobiti niti dnevnih časopisov.

Zgornja Savinjska dolina – en sam obup

Zelo kritične pa ostajajo razmere v Zgornji Savinjski dolini, zlasti na območju občin Luč, Ljubno ob Savinji, Solčave in Gornjega Gradu. »V Mačkovem kotu, to je v Novi Štifti pri Gornjem Gradu, blizu prelaza Črnivec, kjer živijo moji starši, so razmere zares grozne, nepredstavljive,« nam je povedala Klementina Belaj, ki sicer živi v Gorenju. »V Mačkovem kotu, v Šmiklavžu v Novi Štifti so vsi odrezani od sveta, saj je odneslo več predelov cest na strmih pobočjih ter tri mostove, hiše pa so še vredu. V naselju Struge v občini Luče pa so evakuirali vse ljudi, s helikopterji so jih reševali tudi iz streh. Kaj je tam sploh še ostalo, ljudje ne vedo, saj je teren povsem neprehoden in se do tja še nihče ni prebil,« nam je še povedala Belajeva. Prav tako je Solčava odrezana od sveta in brez telefonskih povezav, tudi elektrike tam ni. Marija Ermenc iz Radmirja v občini Ljubno pa se boji, da elektrike in vode v Zgornji Savinjski dolini ne bo kakšen mesec. »Skratka, pri nas je – kamor seže oko – en sam obup,« pravijo domačini.

Tudi na Koroškem doživljajo apokalipso

Situacija je apokaliptična tudi povsod na Koroškem, tako v Mežici, Črni na Koroškem kot tudi Dravogradu. Župan Dravograda Tone Preksavec je povedal, da je trenutno stanje nespremenjeno. »Številne ceste so zaprte, plazov in podrtih mostov niti štejemo ne več, veliko območij je brez elektrike in pitne vode,« je povedal. I dodal, da so dežurne ekipe gasilcev delale celo noč skupaj s pogodbenimi izvajalci. »Evakuiranih je 110 ljudi iz ogroženih območij, za katere smo poiskali ustrezno namestitev. Hvala OŠ Dravograd, ki nam je odprla kuhinjo, v kateri pripravljamo obroke za vse začasno razseljene,« je še povedal Preksavec. Dodal je, da so tudi v Dravogradu še vedno odrezani od sveta, glavna cesta proti Mariboru, Slovenj Gradcu in Ravnam je zaprta.

»Če strnem vtise, lahko mirno rečem, da smo doživeli apokalipso, ki jo poizkušamo obvladovati z našimi gasilci in pogodbenimi izvajalci ter ostalimi prostovoljci. Enostavno nimam besed, s katerimi bi lahko izrazil primerno zahvalo za vse, ki kakorkoli pomagajo na terenu. Hvala tudi podjetju Spar, ki nam je doniralo hrano za gasilce in evakuirane osebe,« je sklenil vtise po včerajšnjem dnevu Preksavec.