V bran Marku Rupniku, obtoženem spolnih in psihičnih zlorab je stopila vodja verskega umetniškega in kulturnega Centra Alleti Maria Campatelli. Center je sicer ustanovil in ga dolgo vodil jezuitski duhovnik sam. Campatellijeva pravi, da so trditve proti redovniku »grde in nedokazane« ter pomenijo obliko medijskega »linča« zoper njega in njegov umetniški center.

Kršil omejitve

Patra so sicer 9. junija izključili iz iz jezuitske skupnosti Družbe Jezusove, kot razlog pa navedli njegovo trmasto zavračanje izpolnjevanja zaobljube pokorščine oziroma neizpolnjevanje odrejenih omejitev po razkritju zlorab. »Patru Marku Rupniku smo naložili, da je zamenjal skupnost in sprejel novo poslanstvo, v katerem smo mu kot jezuitu ponudili zadnjo priložnost, da se sprijazni s svojo preteklostjo in da jasen znak številnim prizadetim osebam, ki so pričale proti njemu, da bi stopil na pot resnice,« je v pred dnevi v pismu zapisal delegat jezuitskega generalnega predstojnika Johan Verschueren. Uvedli so mu omejitve pri duhovniškem udejstvovanju, umetniškem delovanju in gibanju, ki jih je zdaj že bivši jezuit v zadnjih mesecih večkrat kršil. Ukrepali so po obtožbah zlorabe več žensk, ki naj bi se odvile v obdobju treh desetletij.

Rupnik sam zaprosil za izstop

Direktorica Centra Aletti v izjavi za javnost piše, da je pravzaprav Rupnik sam vložil prošnjo za izstop iz jezuitskega reda in sicer že 21. januarja, ker naj bi izgubil zaupanje v predstojnike, saj da so dali prednost medijski kampanji, zasnovani na obrekovanju in nedokazanih obtožbah. »Rupnika in celoten center so s tem izpostavili linču, namesto da bi medijem posredovali pravilne informacije na podlagi dokumentov, ki so jih imeli v lasti, in so dokazovali drugačno resnico od tiste, ki je bila objavljena,« je še dodala v zapisu. Iz enakih razlogov so se za odhod odločili tudi v Centru Alleti, navaja njegova vodja.

Preberite še: Podjetje patra Rupnika bogati z mozaiki

Jezuite je obtožila, da so si kršitev neposlušnosti izmislili, saj so Rupniku premestitev v Lombardijo ukazali tri mesece zatem, ko je že sam zaprosil za odhod iz reda. Po njenem je odredba o premestitvi le zagotovila »predpogoj za neposlušnost, ki se je dejansko zgodila«. Redovnik Verschueren je potrdil, da je Rupnik prosil za izstop, a da se zadeva ni odvila tako, kot jo sedaj predstavlja vodja centra. Zadeve noče podrobneje komentirati, saj 30-dnevni rok za pritožbo še ni potekel. »Izjava Centra Aletti je izjemno nasilna za vse, ki so si upali spregovoriti o trpljenju, ki so ga preživeli,« pa je vendarle citiral odziv ene od Rupnikovih žrtev.

Med žrtvami tudi moški

Škandal je izbruhnil konec lanskega leta, ko so v Italiji poročali o navedbah več redovnic o sistematičnih in več časa trajajočih zlorabah. Med žrtvami so bili tudi moški. Rupnikovi jezuitski predstojniki so trditve diskreditirali ali pa jih v preteklosti prikrivali. Že pred tremi desetletji naj bi zagrešil več spolnih zlorab redovnic ljubljanske skupnosti Loyola, v kateri je deloval. Obtožbe zoper njega so bile vložene predlani, a je pristojni cerkveni organ ugotovil, da so zastarale, in primer zaključil. Vatikan je Rupnika, sicer priznanega sakralnega umetnika, že leta 2019 izobčil, ker je žensko, ki je imela z njim spolne odnose, odvezal greha. A so ta ukrep kmalu odpravili, ker je greh priznal in se zanj pokesal.

Rupnik je eden najslavnejših verskih umetnikov v Katoliški cerkvi, njegovi mozaiki pa krasijo cerkve in bazilike po vsem svetu, tudi v Vatikanu. Center Aletti usposablja umetnike v njegovem mozaičnem slogu za delo po naročilu.