Že včeraj smo poročali, da se je na severni strani Uršlje gore (v žlebu, levo od Velike Šmohorice) na nadmorski višini 1600 metrov okoli enajste ure dopoldan sprožil plaz, ki je kakih 400 metrov po pobočju s seboj odnesel turnega smučarja. Iz Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS) so danes sporočili, da se je kložasti plaz sprožil zaradi obremenitve smučarja z lastno težo, in ga odnesel s seboj. »Še enkrat več se je pokazalo, da pri plazu največ šteje tovariška prva pomoč, saj so poškodovanemu takoj priskočili na pomoč preostali trije kolegi.  Nekaj sreče pa je bilo tudi v tem, da plaz smučarja ni zasul v celoti,« so pojasnili v GRZS. Reševalci GRS Koroške so poškodovanega oskrbeli, s helikopterjem pa so ga odpeljali v slovenjgraško bolnišnico.

Pomoč domačinov na motornih saneh

Na Goteniškem Snežniku v občini Kočevje so v obsežni reševalni akciji včeraj popoldan reševali obnemogla planinca. Gorski reševalci so ju najprej reševali na klasičen način, potem jim je na pomoč priskočil še helikopter Slovenske vojske z ekipo. Reševalca letalca so pobrali v Litiji in poleteli proti Gotenici, a se je prvi poskus zaradi zelo slabega vremena izjalovil. Vrniti so se morali v bazo. Reševalci so planinca, od katerih je eden dobil omrzline na nogah, pozno zvečer rešili na klasičen način. Odpeljali so ju v ljubljanski klinični center.

Reševalcem je na pomoč priskočilo še sedem domačinov na motornih saneh. Gasilci PGD Grčarice so reševalcem in planincema ponudili topel prostor in tople napitke, skuhali juho in pripravili narezek za vse, ki so pri reševanju sodelovali.

Gore ne izbirajo

»Obe reševanji sta se na srečo končali samo s poškodbami. Gorski reševalci objavljamo naše reševalne akcije z namenom ozaveščanja, da vsi, ki zahajate v hribe, dobro preverite razmere cilja, kamor ste namenjeni, predvsem pa, da še posebej v zimskih razmerah, ne precenite svojih psihofizičnih sposobnosti in razmer in s spoštovanjem izbirate svoje cilje, ter prisluhnete opozorilom planinske zveze, gorskih vodnikov, vremenoslovcev. Gore ne izbirajo med izkušenimi in neizkušenimi, nesreče se dogajajo vsem, vseeno pa bi bilo dobro, da jih je čim manj,« so še opozorili v GRZS.

PZS: velika nevarnost plazov

V Planinski zvezi Slovenije (PZS) so ravno pred dnevi opozarjali na nevarnosti v gorah in planinah. Zaradi nevarnosti plazov so odsvetovali obisk gora, dokler se snežna odeja ne stabilizira, ter svetovali, naj pohodniki cilje prestavijo na nižjeležeče predele. Neizkušenim pa odsvetujejo tudi obisk območij z zmerno drugo stopnjo nevarnosti.

Strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi je posebej izpostavil nevarno početje na družbenih omrežjih, kjer se pojavljajo neprimerna vabila v zasnežene gore v pomanjkljivih oblačilih, kot so kratke hlače ali celo kopalke, kar je zelo neodgovorno. Ob ugodnejšem času za obisk gora je zelo pomembna popolna oprema. Sem spadajo plazovni trojček (žolna za hitro iskanje zasutih v plazu, sonda za natančno lociranje zasutega in aluminijasta lopata za izkopavanje), pa tudi cepin, dereze in čelada. Ne smejo pa pozabiti niti na prvo pomoč in bivak vrečo ter na mobilni telefon s polno baterijo.

Svetujejo še, da se ne glede na izkušnje pohodniki udeležijo tečajev za varnejše obiskovanje zasneženih gora in plazovnih delavnic.