Španci so se na letošnjem svetovnem nogometnem prvenstvu v skupinskem delu igrali z ognjem, opekli pa so se v izločilnih bojih v osmini finala. Eni favoritov prvenstva so po streljanju enajstmetrovk izpadli proti Maroku, ki je ostal osamljeni afriški predstavnik v četrtfinalu. Maročani, ki so navdušili že v skupinskem delu, kjer so v konkurenci s Hrvaško, Belgijo in Kanado zasedli prvo mesto, so se prvič v zgodovini uvrstili med najboljšo osmerico na svetu. Maroko je postal četrta afriška država, ki se je po Kamerunu, Gani in Senegalu prebila v četrtfinale. Na svetovnem prvenstvu letos nastopa šestič, v izločilne dvoboje pa so se uvrstili le v Mehiki leta 1986, kjer ga je izločila Zahodna Nemčija. Za uvrstitev v polfinale se bo Maroko v soboto, ob 16. uri, pomeril s Portugalsko, ki je bila v zadnji tekmi osmine finala kar s 6:1 boljša od Švice.

Jalova premoč v posesti

Španci so imeli kar 76 odstotkov časa žogo v svoji posesti, kljub temu pa so bili nevarnejši Maročani. Afričani so se branili disciplinirano, na igrišču pa je navduševal vezist Sofyan Amrabat, ki je na vseh položajih prekinjal španske akcije ter bil najzaslužnejši, da si sosedje z druge strani Gibraltarske ožine niso priborili več priložnosti. Največji priložnosti sta obe reprezentanci zapravili v sodnikovem podaljšku. Walid Chedirra je s svojo hitrostjo povzročal težave španski obrambi, v 114. minuti pa se je znašel iz oči v oči s španskim vratarjem Unaijem Simonom, ki je bil uspešnejši. V 123. minuti pa je Španec Pablo Sarabia zadel okvir vrat.

Izkazalo se je, da so se Španci predali že pred streljanjem enajstmetrovk. Svojo bilanco v izločilnih bojih svetovnih prvenstev ene zmage in treh porazov so še poslabšali in postali najslabša država po tej statistiki. Drugič zapored so izpadli v osmini finala, potem ko jih je pred štirimi leti v Rusiji po streljanju najstrožjih kazni izločila gostiteljica. Sarabia, Soler in Busquets so streljali izjemno slabo, vratar Seville Bono pa ni prejel nobenega zadetka. Za Maroko so bili uspešni Sabiri, Ziyech in Hakimi, Benounu pa je Unai Simon strel ubranil. Maročani so po Kamerunu leta 1990 postali prva afriška država z nizom petih tekem brez poraza, na štirih tekmah v Katarju pa so prejeli le en gol. Ob zgodovinskem uspehu Maroka spomnimo še, da jih je do svetovnega prvenstva na selektorskem stolu popeljal Vahid Halilhodžić, mejnik pa je postavil trener Walid Regragui.

»V dvoboju smo dominirali, a sprožili premalo strelov v okvir gola. Zadeli smo tudi okvir vrat. Kljub porazu sem ponosen na svojo reprezentanco. Prevzemam vso odgovornost, saj sem jaz določil, kateri trije nogometaši bodo izvajali prve tri enajstmetrovke. Bono slovi kot odličen vratar pri branjenju najstrožjih kazni, tokrat pa je bil izvrsten,« je po dvoboju povedal španski selektor Luis Enrique.

Portugalska poezija

Največ govora pred zadnjo tekmo osmine finale letošnjega svetovnega prvenstva v nogometu je bilo okrog prvega zvezdnika Portugalske Cristiana Ronalda, ki na svetovnih prvenstvih v izločilnih bojih še ni dosegel zadetka. Eden najboljših nogometašev vseh časov v domovini uživa vse manj zaupanja javnosti, kar je očitno vplivalo na portugalskega selektorja Fernanda Santosa. Ta se je pogumno odločil, da Ronalda ne bo uvrstil v prvo enajsterico. Kapetanski trak je prevzel Pepe, Ronaldovo mesto pa je zasedel Goncalo Ramos. Poteza Santosa se je zdela preroška v 17. minuti, ko je Ramos Portugalsko popeljal v vodstvo. Medtem ko so se Portugalci veselili zadetka, so kamere bolj na rezervni klopi lovile Ronalda, čigar vloga rezervista mu je pri 37 letih španska vas.

Ko je v 33. minuti na krilih kapetanskega traku po podaji iz kota zadel še 39-letni Pepe, se je Ronaldo sprostil ter se odkrito veselil gola dolgoletnega soigralca pri madridskem Realu. Švicarji so bili videti, kot bi v zadnji tekmi skupinskega dela proti Srbiji pokurili vso energijo in željo po zmagi. Portugalci so se v drugem polčasu sprostili, zabili še štiri gole, 21-letni Goncalo Ramos pa je na svojem debiju na svetovnih prvenstvih dosegel celo hat-trick. Cristiano Ronaldo je vstopil v igro v 73. minuti ter doživel huronsko navdušenje stadiona Lusail.