Koalicija desnih strank, od katerih sta največji skrajno desni, je na predčasnih parlamentarnih volitvah s 44 odstotki glasov dobila absolutno večino sedežev v obeh domovih. Bratje Italije, Liga, Naprej, Italija in še ena manjša stranka bodo imele predvidoma 115 od 200 senatorjev ter 235 od 400 poslancev.

Vendar je bila v desni koaliciji v resnici uspešna samo stranka Bratje Italije, ki bo imela s 26 odstotki prejetih glasov 65 senatorjev in 118 poslancev. Predsednik države Sergio Mattarella bo najbrž voditeljici stranke Giorgii Meloni kmalu podelil mandat za sestavo vlade. Ta bo očitno najbolj desna po letu 1945.

Čeprav so predvolilne ankete napovedovale zmago Bratov Italije, so nedeljski rezultati vseeno politični potres, saj so še leta 2018 dobili le 4,4 odstotka glasov. Italijani, ki živijo vse slabše, ne verjamejo več tradicionalnim strankam in zdaj poskušajo z Brati Italije, kot so leta 2018 z Gibanjem petih zvezd. O nezadovoljstvu priča tudi rekordno nizka, za Italijane komaj 64-odstotna volilna udeležba. Leta 2018 je bila 73-odstotna, pred letom 2013 pa vedno več kot 80-odstotna.

Hud padec Lige

Za Mattea Salvinija je prava katastrofa, da je njegova Liga dobila samo 8,9 odstotka glasov. Leta 2019 je na evropskih volitvah gladko zmagal s 34,3 odstotka glasov. Stranka Naprej, Italija Silvia Berlusconija je dobila 8,3 odstotka glasov. Daleč so časi, ko je kot gonilna sila desnice zmagovala s 30 odstotki glasov.

Druga najmočnejša bo levosredinska Demokratska stranka, ki bo imela z 19 odstotki prejetih glasov 39 senatorjev in 70 poslancev. Toda to je zanjo poraz, potem ko ji ni uspelo povezati leve sredine. Predsednik stranke Enrico Letta je že napovedal odhod s položaja.

Na tretjem mestu je s 15,6 odstotka populistično Gibanje petih zvez, ki je na zadnjih volitvah leta 2018 zmagalo s 33 odstotki glasov. Giuseppeju Conteju, ki stranko vodi od avgusta lani, je sicer uspelo zaustaviti trend padanje podpore.

Sredinska naveza Žive Italije Mattea Renzija in stranke Akcija je dobila 7,7 odstotka glasov. Poleg Bratov Italije je edina od večjih strank, ki je lahko zadovoljna z izidom.

Kdo je čestital Melonijevi

Zmago Bratov so pozdravili poljski in madžarski premier Mateusz Morawieck in Viktor Orban, francoska opozicijska političarka Marine Le Pen, vodja slovenske opozicije Janez Janša, španska stranka VOX, nemška AfD in avstrijska FPÖ. »Pripravljeni smo pozdraviti vsako politično silo, ki bi bila pripravljena preseči prevladujočo usmeritev sovraštva proti naši državi,« pa je rezultate v Italiji komentiral Dmitrij Peskov, tiskovni predstavnik Kremlja.

V Bruslju pa so bili opazno previdni.