Sojenje se je danes pričelo s predhodnimi zaslišanji, na katerih naj bi predvsem dorekli postopkovne zadeve, kot je na primer seznam prič. Predvidoma se bo nadaljevalo 10. oktobra, ko bodo objavili imena porotnikov, nato pa naj bi se zaslišanja začela 13. oktobra.

Belgijo je teroristični napad pretresel 22. marca 2016, ko sta se samomorilska napadalca razstrelila na letališču Zaventem in bruseljski postaji podzemne železnice Maalbeek. Umrlo je 32 ljudi, več sto je bilo ranjenih.

Med desetimi obtoženimi domnevnimi člani Islamske države (IS) je šest moških, ki so jim pred tem že sodili v Franciji zaradi napadov novembra 2015 v Parizu, v katerih je umrlo 130 ljudi. Med temi šestimi je tudi edini preživeli napadalec iz Pariza Abdeslam, ki je bil v Franciji že obsojen na dosmrtni zapor.

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, ki se sklicuje na navedbe belgijskih medijev, je osem obtoženih terorističnega umora, poskusa terorističnega umora in sodelovanja pri dejavnostih teroristične organizacije. Eden je obtožen le slednjega, medtem ko bodo desetemu sodili v odsotnosti, saj naj bi medtem umrl v spopadih v Siriji.

Tako Abdeslam kot še osem soobtoženih so danes prišli v sodno dvorano, a večina jih je nato zavrnila pričanje in sodelovanje na zaslišanju ter se vrnila v svoje zaporne celice. Obtoženi naj bi namreč v sodni dvorani sedeli v posebnih steklenih celicah, kar je po njihovem prepričanju, kot je izjavil Abdeslam, nepošteno.

Že pred tem je obramba te celice, v katerih je le majhna reža, preko katere lahko obtoženi komunicirajo s svojimi odvetniki, ostro kritizirala, saj da so v nasprotju z domnevo nedolžnosti in ovirajo spremljanje sojenja.

Največje sojenje pred poroto v Belgiji doslej bo sicer predvidoma trajalo osem mesecev in predstavlja velik izziv za kronično podhranjeni belgijski sodni sistem. Poteka na nekdanjem sedežu zveze Nato, kjer je dovolj prostora za več kot 900 civilnih tožnikov in predstavnike mednarodnih medijev.