V Sloveniji je spolno zlorabljen vsak peti otrok

Policiji je prijavljena komaj desetina vseh primerov, kar kaže na premajhno ozaveščenost širše javnosti in na visoko številko otrok, ki trpijo v tišini. Naloga Lunine vile je, da pomagamo zlorabljenim otrokom, naloga organov pregona pa je, da ta sum raziščejo, česar pa ne morejo učinkovito opraviti, če ne prejmejo prijave. Prijava je torej prvi korak do prekinitve zlorabe.

Morda vas bo presenetilo, kdo najpogosteje izvaja spolne zlorabe otrok

Spolne zlorabe otrok se v večini primerov dogajajo v ožjem družinskem krogu ali v krogu ljudi, ki jim otrok zaupa. Prav zato je zelo pomembno, da znajo tudi drugi otrokovi bližnji in njegova širša okolica prepoznati znake zlorabe in primerno ukrepati. Velikokrat se namreč dogaja, da ljudje znake zlorabe pripišejo drugim razlogom, na primer nevzgojenosti, hiperaktivnosti ali pa jih – namerno ali nenamerno – spregledajo. Dogaja se tudi, da zaradi strahu pred vpletanjem suma zlorabe ne prijavijo.

Skoraj 70 odstotkov Slovencev sicer meni, da je spolna zloraba otrok v Sloveniji resen problem, a polovica pravi, da znakov zlorabe ne bi prepoznali. Kar je razumljivo – saj za to niso strokovnjaki. Tisti, ki znake spolne zlorabe ponavadi opazijo prvi, so učitelji. Z otroki poleg družine namreč preživijo največ časa, poleg tega pa so tudi strokovno usposobljeni za prepoznavo znakov spolne zlorabe. So v prvi “bojni liniji”, zato tudi letos zanje pripravljamo izobraževanje Učitelj, ki zmore drugače. Skozi 10-mesečno izobraževanje učiteljem med drugim pomagamo prepoznati znake spolne zlorabe in se primerno odzvati.

Kako lahko pomagaš ti?

Znižajmo statistiko spolne zlorabe otrok skupaj! V inštitutu Lunina vila verjamemo, da skupaj zmoremo.