»Sprejeta je bila odločitev, da se raven odnosov med državama ponovno dvigne na raven polnih diplomatskih vezi ter da se vrnejo veleposlaniki in generalni konzuli obeh držav,« so sporočili iz Lapidovega urada.

Predsednik vlade je diplomatski preboj označil za pomembno pridobitev za stabilnost v regiji in pomembno gospodarsko sporočilo za izraelske državljane.

Turške oblasti so medtem opozorile, da to ne pomeni, da bodo opustile podporo Palestincem. »Pomembno je, da se naša sporočila o palestinskem vprašanju prenašajo neposredno prek veleposlanika,« je na novinarski konferenci dejal zunanji minister Mevlüt Cavusoglu in dodal, da bo turški veleposlanik imenovan, ko bo seznam kandidatov predstavljen predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu.

Ponovna vzpostavitev stikov sledi večmesečnim dvostranskim prizadevanjem za izboljšanje odnosov med državama. Ta prizadevanja so se pričela z obiskom izraelskega predsednika Isaaca Herzoga v Ankari in nadaljevala z obojestranskimi obiski zunanjih ministrov v Jeruzalemu in Ankari. Herzog je bil tudi prvi izraelski predsednik, ki je po desetih letih obiskal Turčijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Odnosi so se začeli krhati leta 2008 po izraelski vojaški operaciji v Gazi in se dokončno zamrznili po izraelskem napadu na turško ladjo, v katerem je umrlo deset civilistov. Turška ladja je bila del flote, ki je leta 2010 skušala prebiti blokado in v Gazo prepeljati humanitarno pomoč.

Sporazum iz leta 2016, ki je predvideval vrnitev veleposlanikov, je v letih 2018 in 2019 propadel, saj so izraelske sile med protesti na meji ustrelile več kot 200 prebivalcev Gaze.