Po navedbah Seula sta današnji dve raketi nad Japonskim morjem leteli na najvišji višini 42 kilometrov in na razdalji 380 kilometrov. V okviru sedanjih sankcij ZN proti Severni Koreji izstrelitve manevrirnih raket niso prepovedane. Uradnik južnokorejske vojske je za tiskovno agencijo Yonhap povedal, da v primeru izstrelitve takšnih raket proti jugu, njihovi protiraketni sistemi ne bi imeli težav z njenim prestrezanjem.

Izstrelitev raket Pjongjanga je videti kot poskus izzivanja administracije predsednika ZDA Joeja Bidena, ki je v zadnjem letu sicer ponudila pogovore s Severno Korejo, a brez vsebinskega sodelovanja na visoki ravni. »Zdi se, da želi Severna Koreja preizkusiti odziv Washingtona, hkrati pa pokazati svojo prisotnost na svetovnem prizorišču,« je povedal profesor na univerzi za severnokorejske študije Yang Moo-jin.

Pritisk na Južno Korejo in Kitajsko

Letošnji niz izstrelitev severnokorejskih raket poteka v občutljivem času za regijo, saj bo Kimova edina velika zaveznica Kitajska prihodnji mesec gostila zimske olimpijske igre, Južna Koreja pa se pripravlja na predsedniške volitve, ki bodo marca. Na domačih tleh se Severna Koreja pripravlja na praznovanje 80. obletnice rojstva pokojnega voditelja Kim Jong-ila ter 110. rojstnega dne ustanovitelja Kim Il-sunga.

Raziskovalec Ahn Chan-il je za AFP povedal, da bi lahko bile današnje izstrelitve raket tudi poskus Pjongjanga, da pritisne na Kitajsko. »Olimpijske igre v Pekingu namreč ne morejo biti praznik miru brez miru na Korejskem polotoku,« je dejal.

Pjongjang sicer od leta 2017 ni testiral medcelinskih balističnih raket ali jedrskih bomb, saj je izstrelitve odložil, ko je Kim začel z bliskovito diplomacijo na visoki ravni s tremi srečanji z nekdanjim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Temu pa bi v kratkem lahko sledil konec, saj je Kim decembra v ključnem strankarskem govoru ponovno potrdil svojo zavezanost vojaški modernizaciji in namignil, da bi lahko opustil dolgoletni moratorij na jedrske poskuse in poskuse raket dolgega dosega.