V primerjavi s predhodnim dnem se je sicer 14-dnevna pojavnost v Sloveniji povečala za ena, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa za štiri. Število zasedenih covid postelj v slovenskih bolnišnicah se je v zadnjem tednu podvojilo. V bolnišnicah se danes skupaj zdravi že 141 covid pacientov, od tega 27 na oddelkih intenzivne terapije.

Po oceni NIJZ je v državi trenutno 5156 aktivnih okužb, kar je 84 več kot dan prej.

V nedeljo so opravili tudi 6416 hitrih antigenskih testov na okužbo z novim koronavirusom, katerih pozitivne rezultate potrjujejo še s PCR-testiranjem.

»Žal so se uresničile slabe napovedi. Število hospitaliziranih in okuženih strmo raste, kar predstavlja probleme v slovenskih bolnišnicah,« je na današnji novinarski konferenci povedala doc. dr. Tatjana Lejko Zupanc, predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja. »Različica delta zahteva veliko večje kapacitete za zdravljenje v bolnišnici. Raziskave so pokazale, da je tveganje, da bo oseba potrebovala bolnišnično oskrbo, približno dvakrat tolikšno, kot pri drugih različicah.«

Povedala je, da je v UKC LJ petina bolnikov mlajših od 50 let, od teh pa so štirje celo mlajši od 30 let. »Gre za resno bolne ljudi. Dva sta tudi na intenzivni terapiji. Kakšen bo izhod iz bolezni, je za zdaj nemogoče napovedati, saj gre za precej hude klinične slike,« je še dodala. ekaj bolnikov med tistimi, ki so bili sprejeti v bolnišnico je sicer cepljenih. Dva od teh sta tudi na intenzivni terapiji. »Vemo, da cepivo 100 odstotno ne ščiti pred težko obliko bolezni, toda razlika med tistimi, ki so cepljeni in tistimi, ki niso, je v veliko korist cepljenih ljudi,« opozarja. »Apeliram na vse, da se čimprej cepijo tisti, ki imajo dejavnike tveganja in so starejši od 50 let, hkrati pa, da še naprej upoštevamo vse ukrepe, ki smo jih upoštevali že do zdaj. V ZDA se jim je zelo hitro maščevalo, ko so rekli, da cepljeni ne potrebujejo več nositi mask. Še vedno priporočamo nošnjo mask v zaprtih prostorih, razkuževanje rok, redno zračenje prostorov in upoštevanje razdalje.«

OZS v primeru novega vala epidemije ne bo pristala na morebitno vnovično zapiranje ali omejevanje dejavnosti

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) v primeru novega vala epidemije covida-19 ne bo pristala na morebitno vnovično zapiranje ali omejevanje dejavnosti. Tako so danes sklenili člani upravnega odbora zbornice, ki so se zavzeli tudi za to, da država čim prej omogoči brezplačno samotestiranje za zaposlene v gospodarstvu. Predsednik zbornice Branko Meh je na seji, na kateri so razpravljali o aktualnih razmerah, sicer izpostavil zadovoljstvo, da je zbornica dosegla odpravo testiranj na 48 ur in da stroške testov krije država, ne delodajalec.

Članica upravnega odbora Katarina Hohnjec je prepričana, da bi bilo ključno omogočiti samotestiranje zaposlenih, saj delavci zdaj v vseh mogočih vremenskih razmerah čakajo več ur v vrsti za testiranje. »V mojem podjetju je izmed 15 zaposlenih deset necepljenih. Testiranje vzame ogromno časa, kar moti delovne procese, obenem pa povzroča veliko nejevolje med delavci,« je pojasnila.

Da krize še nekaj časa ne bo konec, pa je prepričan predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS Blaž Cvar. »Ukrepi se ne smejo spreminjati z danes na jutri, saj se moramo na to pripraviti. Predvsem pa morajo biti ukrepi smiselni in uresničljivi,« je poudaril.

Cvar je ob tem poudaril, da gostinstvo nikoli ni bilo vir okužb, kar kažejo tudi podatki sledilnika za covid-19. »Zato tudi ne razumemo, zakaj PCT pogoj za gostinstvo in turizem. To namreč odvrača goste, kar pomeni tudi manjši dobiček podjetij,« je še poudaril.

Člani so na seji izpostavili tudi dileme delodajalcev, kaj storiti, če se delavec ne želi testirati ali cepiti. »Če bomo prisili delavce, da si sami plačajo teste, bo prišlo do množičnih odpovedi. Vendar pa delavce potrebujemo, zlasti v panogi gostinstva in turizma,« je dejal predsednik Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Drago Delalut.

Tudi med prevozniki je zavrelo, ko se je izvedelo, da bo pogoj PCT (preboleli, cepljeni, testirani) morda tudi za prevoznike. »Vendar smo dosegli, da PCT pogoja v tej dejavnosti zaenkrat ne bo,« je dosežke zbornice predstavil predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek.

WHO in Unicef za odprte šole ter prednostno cepljenje učiteljev

»Pandemija je povzročila najbolj katastrofalne motnje v izobraževanju v zgodovini. Zato je ključnega pomena, da se učenje v razredu neprekinjeno nadaljuje po vsej evropski regiji,« je sporočil regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge, ki je prav tako poudaril, da mora izobraževanje otrok v živo nemoteno potekati kljub pandemiji, saj je to izrednega pomena za duševno zdravje otrok in razvoj njihovih socialnih spretnosti.

Kluge je prav tako izpostavil, da je cepljenje proti novemu koronavirusu najboljša obrambna linija, ki bo zagotovila, da bo izobraževalni proces potekal po načrtih, zato WHO vse ljudi, ki se lahko cepijo, poziva, naj to storijo.

Učitelji in šolsko osebje bi morali biti med prednostnimi skupinami, ki jim je namenjeno cepljenje, sta prepričani organizaciji. Kot druge pomembne dejavnike za preprečevanje širjenja novega koronavirusa navajata tudi cepljenje starih od 12 let naprej, sploh tistih s pridruženimi boleznimi, ter izboljšanje šolskega okolja prek prezračevanja, manjših razredov, ohranjanja razdalje in rednega testiranja.

WHO, Unicef in Unesco so potrdili sklop osmih strokovnih priporočil, ki jih je razvila evropska svetovalna skupina WHO za šolanje v času covida-19. Priporočila predlagajo, naj bodo šole med zadnjimi ustanovami, ki se bodo zaprle, in prve, ki se bodo ponovno odprle.