Mnogi so jih po slabih predstavah na pripravljalnih obračunih in porazu na prvi tekmi proti Franciji odpisali v boju za zlato odličje. A košarkarji ZDA so na koncu znova dokazali, da jim na veliko tekmovanje ni treba popeljati prav vseh največjih zvezdnikov lige NBA, pa vseeno pridejo do končne zmage. V Tokiu so v finalu porazili prav Francijo in prišli že do 16. zlate košarkarske kolajne na olimpijskih igrah. Uspeha so se veselile tudi košarkarice ZDA, ki so v finalu z 90:75 ugnale Japonke.

Prvo ime ameriške reprezentance je bil kdo drug kot zvezdnik Brooklyna Kevin Durant. Na sklepnem dejanju proti Franciji je dosegel 29 točk in prišel že do tretjega olimpijskega zlata v karieri. S 420 točkami na 22 olimpijskih tekmah je postal tudi najboljši strelec v zgodovini ZDA na tem tekmovanju. Ob tem ima še zlato s svetovnega prvenstva 2010. »Našim veščinam ni para. Naredili so jakostno lestvico, na kateri smo bili četrti. Postavili so nas za Slovenijo. Ste resni?« je na instagramu v videoobjavi povedal Kevin Durant. Nadaljeval je: »Vsi so razlagali, kako nas je preostali svet ujel. Bodite no resni. Pljuvali so Gregga Popovicha, ki nas je odlično pripravil na ta turnir. Vseeno pa kapo dol Franciji, ki je igrala izjemno. Morali smo se potruditi za zlato, a si nismo delali iluzij, da bo kakor koli drugače.«

Zanimivo videnje reprezentančne košarke pa je podal zvezdnik Portlanda Damian Lillard. Povedal je, da se po izkušnji iz Tokia strinja z Luko Dončićem, ki je pred časom dejal, da je lažje dosegati točke v ligi NBA kot v evropski oziroma mednarodni košarki. »Zdaj mi je jasno, kaj je s tem mislil. Najboljši posamezniki v ligi NBA veliko mečejo za tri in prodirajo pod koš, kjer sodniki hitro piskajo prekrške nad njimi. V Fibini košarki dosodijo osebne napake precej bolj redko. Obrambni igralci si lahko privoščijo precej več kot v ligi NBA, igra je bolj fizična. In potem je tukaj še odsotnost pravila obrambnih treh sekund v raketi, kar pomeni, da je v njej ves čas veliko igralcev. Nasprotniki ti tako puščajo več prostora za prodore, ker je gneča pod obročem, zato je težje zadeti. Če potegnem črto, se strinjam z Dončićem. Zaradi različnih pravil in sodniškega kriterija je lažje dosegati točke v ligi NBA kot v mednarodni košarki.«