Na evropskem prvenstvu v nogometu se v skupini D obeta razburljiv zadnji krog, ki bo odločal o napredovanju v osmino finala. Osmi dan velikega tekmovanja je Anglija s Škotsko na Wembleyju remizirala brez golov, Hrvaška pa je iztržila točko proti Češki (1:1). Popoldne je Švedska premagala Slovaško (1:0) in se zavihtela na vrh skupine E.

Angliji posest žoge, Škotski več strelov

Anglija in Škotska sta tradicionalni tekmici in gojita najdaljše rivalstvo na reprezentančni ravni. V deževnem Londonu sta odigrali stoti medsebojni obračun s tekmovalnim nabojem. Boljši začetek je uspel gostiteljem, ki so se predstavili s svojo najmlajšo enajsterico v zgodovini velikih tekmovanj (25 let in 31 dni). V dvanajsti minuti je Stones zadel okvir škotskega gola. Anglija je imela rahlo pobudo, a je bila premalo konkretna. Za organizirane Škote je imel najlepšo priložnost O’Donnell, vendar je vratar Pickford njegov poskus spektakularno ubranil. Angleži niso v prvem polčasu niti enkrat ustrelili v okvir tekmečevih vrat, kar se jim je na domačem stadionu nazadnje zgodilo pred sedmimi leti proti Sloveniji.

Navijači so v nadaljevanju spremljali taktičen boj z malo zrelimi priložnostmi. Anglija je ohranjala posest žoge, a bližje zadetku je bila Škotska, ki si je pripravila več strelov (11:9, v okvir gola 1:1). Anglijo v zadnjem krogu v torek zvečer čaka obračun za prvo mesto v skupini D s Češko, Škotska pa bo lovila zadnji vlak za napredovanje proti Hrvaški.

Svetovni podprvaki trepetajo za napredovanje

Po porazu z Anglijo je točka s Češko slaba tolažba za svetovno podprvakinjo Hrvaško, ki na evropskem prvenstvu igra neprepričljivo in trepeta za napredovanje. Nad izbrano vrsto selektorja Zlatka Dalića se kopičijo težave in če ne bo zmage v zadnjem krogu proti Škotski, bodo Hrvati hitro odšli domov. Češka je v prvem polčasu zasenčila ognjene in povedla po enajstmetrovki, ki jo je zakuhal branilec Lovren, ko je nasprotnega napadalca Schicka s komolcem sunil v nos, da je tekla kri. Prav Schick je z okrvavljenim nosom poskusil s strelom in suvereno zabil svoj tretji gol na prvenstvu, s čimer je postal prvi strelec turnirja.

Hrvaška je v drugem polčasu postala odločnejša in po prihodu iz garderobe je Perišić v samostojni akciji iz jeze zabil gol za izenačenje. Nogometaš Interja je v državnem dresu zadel že na četrtem evropskem prvenstvu in postal hrvaški rekorder. V enakovrednem drugem polčasu sta si tekmeca pripravila nekaj priložnosti za zmago, vendar sta mreži mirovali do zadnjega sodnikovega žvižga. »Začeli smo prepočasi in nismo se držali dogovora. V nadaljevanju smo igro popravili in točka je zaslužena. Primanjkuje nam energije in na igrišču se mučimo,« je komentiral hrvaški selektor Zlatko Dalić.

Švedska slavila iz enajstmetrovke

Švedska je na popoldanski tekmi iz enajstmetrovke premagala Slovaško, ki je neuspešno lovila točko za uvrstitev v osmino finala. Skandinavci so po remiju brez gola s Španijo vendarle dosegli zadetek, potem ko je dolgo časa kazalo, da se bo tudi njihova druga tekma na prvenstvu končala z 0:0. Navijači v Sankt Peterburgu so skoraj eno uro igre čakali na prvo resno priložnost, ko je slovaški vratar ubranil poskus Augustinssona z glavo. Švedi so nato odločneje pritisnili proti golu nasprotnika in bili nagrajeni z vodstvom, ko je prvo najstrožjo kazen v reprezentančni karieri izkoristil Emil Forsberg. To je bil sploh prvi švedski gol po 365 minutah strelskega posta na turnirjih Evrope. Slovaška, ki je nastopila z drugo najstarejšo enajsterico v zgodovini evropskih prvenstev (30 let in 125 dni), je na koncu ostala brez strela v okvir švedskih vrat. Drugi krog v skupini E bosta jutri zvečer dopolnili Španija in Poljska.