Vse kaže, da potrdilo zdravnika v prihodnje ne bo več zadosten dokaz okužbe s koronavirusom, ki posamezniku prinaša status prebolevnika. Člani posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so se namreč že maja strinjali z načrti, da bo od prvega julija dalje edini dokaz o preboleli okužbi pozitiven test z metodo PCR.

Ko so na voljo le rezultati hitrega testa

V začetku julija bo minilo polletno obdobje od zadnjih navodil, po katerih družinskih članov potrjeno obolelega za covidom-19 ni treba testirati, je razbrati iz zapisnika posvetovalne skupine. Po neuradnih informacijah so si napotke, kdaj izdati potrdilo o okužbi brez pozitivnega testa, v zdravstvu sprva razlagali zelo različno. Če ga je posameznik ponekod dobil zgolj na osnovi sobivanja s potrjeno okuženim svojcem, so drugje dosledno vztrajali tudi pri zaznamku o kašlju ali drugih simptomih, ki bi lahko kazali na prebolevanje covida-19.

Na pojasnila ministrstva za zdravje, ali so se o prihodnjih dokazilih o okužbi že odločili, še čakamo. Že danes pa se zastavlja vprašanje, kaj bi morebitne spremembe pomenile za posameznike, pri katerih je na preteklo okužbo z novim koronavirusom pokazal le hitri test. Naj spomnimo, da so dosledno preverjanje pozitivnih rezultatov hitrih testov z metodo PCR v slovenskem zdravstvu začeli šele sredi februarja.

Cepljenim devetmesečni status

Posvetovalna skupina za cepljenje se je odločila tudi za podaljšanje obdobja, ko cepljeni posameznik velja za zaščitenega pred covidom-19. To obdobje je skupina, ki jo vodi Bojana Beović, minuli teden raztegnila s pol leta na devet mesecev po vzpostavitvi zaščite po cepljenju. Kaj se bo zgodilo po poteku devetih mesecev, še niso dorekli.

Maja je posvetovalna skupina ugotavljala, »da trenutno še ni dovolj informacij glede poživitvenih odmerkov«. Stališča glede obnovitvenega cepljenja torej še ni mogoče oblikovati, so ugotavljali člani. Izpostavili pa so aktualna predvidevanja, da se bo treba proti covidu-19 v prihodnje cepiti enkrat na leto in da bo treba pri tem najprej zaščititi ranljive prebivalce. »Odločitev glede trajanja zaščite po cepljenju proti covidu-19 in poživitvenih odmerkih bo sprejeta v prihodnjih mesecih,« je še napovedala skupina pod vodstvom Beovićeve.

Za zdaj še ne moremo vedeti, kakšne različice novega koronavirusa bodo med prebivalci krožile proti koncu leta in kako uspešno bodo obstoječa cepiva ščitila pred njimi, je dve od ključnih neznank povzel direktor NIJZ Milan Krek. Kdaj bodo smiselni morebitni poživitveni odmerki in ali bo potrebno sezonsko cepljenje, kot ga danes poznamo v primeru gripe, bodo presojali že proizvajalci cepiv, je izpostavil. »Verjetno pa bo o tem odločala tudi Evropska agencija za zdravila,« predvideva Krek.