Epidemija je močno spremenila potovalne navade ljudi, covidna situacija in ukrepi, povezani z njo, se spreminjajo iz dneva v dan. Ob načrtovanju potovanja in počitnic sta zato ključna spremljanje aktualnih informacij ter dosledno upoštevanje preventivnih ukrepov in higienskih priporočil za preprečevanje širjenja bolezni.

Ob zagotavljanju ustreznih higienskih standardov bodo slovenski turistični ponudniki goste privabljali z varnimi in atraktivnimi ponudbami in aktivnostmi. Poudarek bo na trajnostnem turizmu, ki vključuje preživljanje prostega časa v naravi, aktivnemu oddihu, zdravju, butičnih nastanitvah in kulinaričnih izkušnjah.

PCT bo še nekaj časa naša realnost

»Slovenski turizem je v veliki meri odvisen od prihoda tujih gostov. Na ministrstvu zato podpiramo uveljavitev digitalnega zelenega potrdila, s katerim bomo lahko znotraj Evropske unije svobodneje potovali že konec junija oziroma s prvim julijem, « je na današnji tiskovni konferenci ob odpiranju slovenskega turizma pred letošnjo turistično sezono med drugim povedal državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc in dodal, da bo PCT (prebolevnost, cepljenje, testiranje) vseeno še nekaj časa naša realnost.

Nova realnost za vse državljane Slovenije pa bodo morda tudi na novo izdani turistični boni, ki jih bomo lahko unovčili do konca leta in bodo za razliko od lanskih bonov, ki so veljali le za nočitve in nočitve z zajtrkom, vključevali tudi kulturne, športne in rekreativne dejavnosti. »Gre za del predloga novega interventnega zakona za turizem, ki je v sklepnih fazah medresorskega usklajevanja. Upam, da smo v zadnjem tednu usklajevanja,« je pojasnil Zajc, ki pa o znesku novih bonov še ni govoril, je pa potrdil, da bo ta manjši od že veljavnih bonov iz lanskega leta.

Do sredine tega tedna je bilo sicer unovčenih ali rezerviranih 924.261 turističnih bonov v vrednosti skoraj 132 milijonov evrov. V osmih protikoronskih zakonih in z nekaterimi drugimi ukrepi, je še dodal Zajc, je bilo doslej za sektor gostinstva in turizma, vključno z industrijo srečanj in prevozom potnikov, v koronski krizi zagotovljenih več kot 450 milijonov evrov, od tega okoli 40 odstotkov neposredno za ohranitev delovnih mest.

Nagovarjajo domače goste

»Za nami je zelo težko leto, polno preizkušenj, a lahko zagotovim, da je slovenski turizem pripravljen na prihod gostov, »je poudarila direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak in pojasnila, da smo lansko leto v naši državi zabeležili 40 odstotkov manj nočitev.

»V Slovenski turistični organizaciji se bomo v letošnjem letu še naprej usmerjali v domači in na bližnje trge ter nagovarjali goste s kampanjo Zdaj je čas. Moja Slovenija., s katero vabimo na izlete in počitnice po Sloveniji. Številni Slovenci bodo tudi letos večinoma letovali bližje svojemu domu, v ospredju bodo »zelene«, zdrave, trajnostno naravnane in butične počitnice, s poudarkom na kulinaričnih in termalnih doživetjih,« je izpostavila Pakova. Za letošnje leto pričakuje podobno število turistov kot lani, konkretni rezultati bodo odvisni od velikega števila dejavnikov, poleg precepljenosti populacije, splošne zdravstvene situacije in sproščanja omejitev tudi od varnostnih standardov na destinaciji, dostopnosti in privlačnosti ponudbe, je pojasnila Maja Pak in dodala, da bo konkurenca med ponudniki močna, vendar pa Slovenija že vrsto let razvija in nadgrajuje svojo zavezanost trajnostnemu in varnemu turizmu po meri sodobnega gosta, ki si želi avtentičnih butičnih doživetij daleč od množičnega turizma.

Direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije Fedja Pobegajlo je izrazil skrb, da bo ob koncu ukrepov ob zajezitvi epidemije upad slovenskih gostov, ki bodo raje odpotovali na oddih južneje od državne meje, letos večji kot lani, zato si na zbornici močno želijo, da čim prej potrdijo izdajo novih turističnih bonov.

Zelena luč kongresni dejavnosti

S ponedeljkom se obetajo tudi spremembe v kongresni dejavnosti, kjer bodo veljali novi pogoji. Število oseb v zaprtih javnih prostorih ali na odprtih površinah s fiksnimi sedišči bo omejeno na 50 odstotkov zasedenosti zmogljivosti sedišč, pri tem pa bo moralo biti med osebami eno sedišče prosto. Omenjena pogoja ne bosta veljala na odprtih površinah, kjer ni fiksnih sedišč. Tam bo moral biti med postavljenimi sedišči najmanj en meter razdalje.

Tako zaposleni v kongresni dejavnosti, kot tudi potrošniki oziroma kongresni gosti bodo morali izpolnjevati pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT). »Glede na zdravstveno situacijo in spreminjanje ukrepov bodo poleg dejavnosti v živo v prihodnje še naprej aktualni spletni oziroma hibridni dogodki, ki jih bomo prilagajali glede na dano situacijo. Pomembno je, da lahko začnemo delati in se začne trend prihodov gostov obračati navzgor,« je zadovoljen Miha Kovačič, direktor Kongresnega urada Slovenije.