Sedem let je minilo, odkar nimate več prebivališča v Sloveniji.

»Po dobri izkušnji študija v tujini sem bila prepričana, da bom nekoč tam tudi živela. Ko sem zaključevala študij na filozofski fakulteti, sem spoznala svojega partnerja, zdaj moža, ki je dobil službo v New Yorku, in se mu pridružila. Za lažjo adaptacijo sem začela delati kot prostovoljka v organizacijah FreeArts in Global Potential, iz česar se je kasneje razvila prva plačana služba. Skoraj vsi, ki sem jih spoznala v Ameriki, so v nekem obdobju svojega življenja delali kot prostovoljci. Tako sem se vpletla v mesto, ki nikoli ne spi, tudi jaz. V neprofitni organizaciji, ki deluje na način varne hiše za ženske in otroke, ki so pribežale čez mehiško mejo, sem kot asistentka likovnega terapevta uporabila svoje likovne sposobnosti in znanje španščine. Nato me je pot odpeljala naprej, v program The Leadership in muzej Guggenheim. Ena od res dobrih stvari v Ameriki glede dela je, da ni omejitve, koliko služb lahko opravljaš. Če ti fizično uspe, jih lahko imaš pet naenkrat. Urnik sem popolnoma zapolnila z likovnimi delavnicami za neprivilegirane otroke in starše. Srečevala sem se z nasiljem v družinah, zlorabo drog, izkušnjami zapora, popravnih domov in podobno. Po enem letu mi je organizacija ponudila napredovanje in vodila sem programe takih delavnic na eni od javnih šol v Brooklynu. Zame je bila to sanjska služba. Končno sem bila v položaju, da sem lahko vplivala na življenje teh otrok in njihovih družin. Pomoč, ki so jo otroci dobili, so vračali z nesebično ljubeznijo.«

Nič več obljubljena dežela

Verjetno ste spoznali drugačno življenje od ameriških sanj.

»Amerika že dolgo ni več obljubljena dežela. Sedaj je samo še dežela z več delovnimi priložnostmi v primerjavi z evropskim trgom. Dodobra sem se seznanila s platjo mesta New York, o kateri se bolj malo govori. Rasizem, nepravičnost, pokvarjen ameriški sistem zdravstva, ljudje brez dokumentov, brezup… Vse to je zakoreninjeno v ljudeh, ki so nekoč pribežali v Ameriko v upanju na boljše življenje.«

Veliko se govori o ameriškem zdravstvenem sistemu.

»Zdravstvo je plačljivo in če si zavarovan, doplačuješ storitve individualno, odvisno od specialista, pregleda… Najlažje to ponazorim na lastnem primeru: zaradi zastrupitve s hrano sem v pisarni padla v nezavest. Preden je moj šef poklical rešilca, je, ko sem ležala na tleh, telefoniral možu in se pozanimal, ali najino zavarovanje krije stroške prevoza in potencialne urgentne oskrbe. Ljudje se zavedajo, da si lahko nakopljejo kredit zaradi take stvari, ker so vse storitve tako zelo drage. Ko so me pripeljali v bolnišnico, ki jo krije moje zavarovanje, je pri vhodnih vratih v urgenco zaposlena ponovno preverjala zavarovanje, medtem ko sem jaz bruhala in nisem mogla več sama stati. Ob odhodu sem doplačala pregled na urgenci in kasneje po pošti dobila še doplačilo prevoza z rešilcem. Vse skupaj v vrednosti 400 dolarjev, kljub dobremu zdravstvenemu zavarovanju.«

Kako ste videli ameriško spopadanje s covidom-19?

»New York je z ukrepi dokaj uspešno vodil guverner Cuomo. Drugi deli države žal niso imeli pravega vodstva in stvari so se hitro slabšale. Žalostno je bilo opazovati, kako ljudje zbolevajo, ker so dojemali masko kot politično opredelitev in ne le kot kos blaga, ki prepreči širjenje virusa.«

Zaznamovani ob rojstvu

Ste med bivanjem v ZDA dobili občutek, da so temnopolti v slabšem položaju?

»Seveda. To je del ameriške zgodbe, ki še nima zaključka. Redko kdo je res uspešen, če ne zaključi prave šole. Potrebni so zneski, ki si jih večina ne more privoščiti. Zaznamovan si praktično ob rojstvu. Tvoja pot se začne v javnem šolskem sistemu, kjer se spopadaš z lakoto, zlorabo, policijo, zavetišči in podobno. Tvoji starši niso sposobni obdržati službe, ker imajo kartoteko ali pa težave z zlorabo substanc ali mentalnim zdravjem. Slej ko prej se boš izpisal iz šole, da boš pomagal preživeti družino, ali pa se zapletel v neki ilegalen posel, ki te bo postavil točno na mesto svojih staršev. In krog se zaključi. Zato je delo z otroki in šolami ključnega pomena.«

Predsednik Trump bo bivši…

»Doživela sem Ameriko pred Trumpom in med njim in lahko povem, da gre za veliko razliko. V času njegovega predsedovanja se je izjemno povečala nestrpnost in poslabšal status neprivilegiranih, še posebno afriških Američanov in latino populacije. Vse, v kar verjame človek z zdravo pametjo in kar naj bi predstavljalo demokracijo, se je počasi podiralo. Zdravstvo je postalo še večji privilegij in ne pravica, kot bi moralo biti. Priseljenci so postali sovražniki, znanost je izgubila vrednost, pravice žensk so spet zapostavljene. Krčila so se sredstva ministrstva za šolstvo in posledično so otroci izgubljali obroke v šolah, dodatno pomoč pri učenju, delavnice… Zdelo se mi je, kot da smo se vrnili za nekaj desetletij v preteklost.«

Kaj počnete zdaj?

»Julija se je najina pot v ZDA zaključila in trenutno sem v Frankfurtu. Povabljena sem bila k ustanovitvi neprofitne organizacije Svetloba, namenjeni predvsem ljudem, ki so zboleli za redkimi boleznimi oči. Delujem pro bono in z njimi bom ostala in gradila društvo, saj verjamem, da lahko v prihodnosti naredimo marsikaj dobrega. Poleg tega iščem službo, kjer bom še naprej delovala na področjih, ki imajo namen pomagati drugim, predvsem otrokom.«