Otroci spomladi niso predstavljali tveganja za širitev okužb, ker smo hitro zaprli šole in vrtce, zdaj pa je drugače, je povedala - dr. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pri UKC. Več raziskav kaže, da za koronavirusom zbolevajo tudi otroci, a z drugačno klinično sliko. Pogosto znakov ni ali pa so nespecifični, pogostejše kot pri odraslih so prebavne težave. Nekoliko večji otroci in najstniki tudi pogosteje širijo okužbo, kot smo to mislili prej, je dodala. »Starši naj v šole in vrtce pošiljajo zgolj zdrave otroke. V šolah pa naj otroci nosijo maske v skupnih prostorih ter skrbijo za umivanje in razkuževanje rok.«

Okužbe je treba zamejiti v razredih

»Namen priporočil NIJZ je, da čim bolj zamejijo okužbe znotraj razredov. Če pride do okužbe, si želimo, da bo okužba zamejena na en šolski razred,« je pojasnila Polonca Truden Dobrinz NIJZ. Epidemiologi bodo potem odločili, ali bo potrebna karantena. Pomembno je, da so tako otroci kot zaposleni v šolah disciplinirani pri stikih z učenci iz drugih razredov oziroma pri stikih s sodelavci.

»V razredu ni treba nositi maske, pri vseh drugih aktivnostih pa je maska nujna,« pravi dr. Truden Dobrin in dodaja, da živimo v skupnosti glede na zaupanje, kontrolnega mehanizma ali kaznovalne politike glede nošenja mask si ne predstavlja. Za otroke so dovolj večslojne tekstilne maske. Za vikend jih operemo in posušimo.

Povedala je še, da so dobili tudi nekaj ogorčenih odzivov staršev na navodila o nošenju mask, kar je posledica vseh lažnih novic o nevarnosti mask. »Na internetu najdete tak odgovor, kot si ga želite. Verjeti moramo znanosti. Strokovnjaki porabijo precej časa, da pridejo do nekih rezultatov. Zato 'influenserjem' ne gre verjeti stvari, ki niso znanstveno dokazane,« pa je dodala dr. Logar.