Po številnih ugibanjih o zdravstvenem stanju 55-letnega premierja Borisa Johnsona, posebno o tem, ali je na respiratorju in ali ima pljučnico, je danes popoldne Downing Street 10 v kratki izjavi sporočil, da »je stanje premierja stabilno in je dobre volje, pri dihanju ne potrebuje respiratorja ali druge pomoči, nima pljučnice in prejema standardno zdravljenje s kisikom«.

Johnsonu so okužbo potrdili pred dvanajstimi dnevi, v bolnišnici je od nedelje zvečer, v ponedeljek zvečer pa so ga premestili na oddelek za intenzivno nego. Oboje so v njegovem kabinetu sprva označevali za samo »previdnostni ukrep«. Zdaj je znano, da je resnica precej drugačna. To, da njegovo zdravstveno stanje opisujejo kot stabilno, naj bi pomenilo, da se ni poslabšalo. Po neuradnih informacijah je bilo danes v primerjavi s ponedeljkom nespremenjeno, kar bi pomenilo, da ima še vedno vročino in kašlja. Minister Michael Gove je danes zatrdil, da premier ni na respiratorju, obenem pa dejal, da molijo, da bi čim prej prišel z intenzivne nege. Samo nekaj ur kasneje je moral Gove kot že četrti član vlade v samoizolacijo, ker eden od članov njegove družine kaže simptome virusa.

Zdaj je tudi znano, da so se ministri poslabšanja premierjevega stanja zavedali že v petek, ko so ga prek videopovezave videli na seji vlade, ki jo je vodil. Ko je posnetek videl njegov osebni zdravnik, mu je svetoval, naj gre takoj v bolnišnico, čeprav so trdili, da gre za »previdnostni ukrep«.

Slabi zgledi

Britanska vlada se ni ravno izkazala s pravočasnostjo ukrepov proti novemu koronavirusu. Mnogi so se pred uvedbo ostrih ukrepov pred dobrima dvema tednoma že spraševali, ali dajejo prednost ekonomiji pred javnim zdravjem. Tudi z osebnim zgledom se niso izkazali. Zunanji minister Dominic Raab, ki mu je Johnson začasno prepustil krmilo vlade, si je še pred tednom dni oslinil prste, ko je listal izjavo o virusu. Johnson pa se je 3. marca »pohvalil«, da je bil v bolnišnici z obolelimi za koronavirusom in se z vsemi rokoval. Na Otoku so medtem zabeležili najvišje število smrtnih žrtev v enem dnevu (854, skupaj že več kot 6000), vrhunec epidemije pa pričakujejo v sedmih do desetih dneh.

Lepe želje iz tujine in nasveti Trumpa

Johnson dobiva voščila za hitro okrevanje in pozive k molitvi zanj od kolegov iz Washingtona, Moskve, Pariza, Bruslja, Slovenije in drugod. V virusno dramo, ki jo prinašata skrb za premierjevo zdravje in začasni prenos oblasti na Raaba, pa se je moral vtakniti ameriški predsednik Donald Trump. Dejal je, da vsi Američani molijo za Johnsona, in na svoj zmedeni hvalisavi način dodal, da je »genialnima ameriškima farmacevtskima podjetjema« s predstavništvi v Londonu, ki razvijata postopke zdravljenja koronavirusa, naročil, naj pomagata premierju. Trdil je tudi, da sta podjetji že bili v stikih z vsemi Johnsonovimi zdravniki. Na Otoku se sprašujejo, ali Trump ve več o Johnsonovem zdravju kot javnost.