Argentinski duhovnik Horacio Corbacho je bil obsojen na 45 let, italijanski duhovnik Nicola Corradi pa na 42 let zapora. Sodišče ju je spoznalo za kriva zlorabe okoli 20 otrok na Inštitutu Provolo za gluhe in gluhoneme otroke med letoma 2004 in 2016. Žrtve so bile stare med štiri in 17 let, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Primer Corbacha in Corrada ni edini, ki se nanaša na to šolo za gluhe in gluhoneme otroke. Že lani so v zvezi s Provolom po hitrem postopku na 10 let zapora obsodili 50-letnega nekdanjega ministranta Jorgeja Bordona, ki je sam priznal zlorabo petih otrok. V prihodnosti pa se bosta začeli še dve sojenji, na katerih bo na zatožni klopi skupaj 14 obtožencev.

Dogajanje v tej ustanovi je pretreslo katoliško cerkev v domovini papeža Frančiška.

Sodišče v Mendozi je ob izreku sodbe obrazložilo, da so upoštevali oteževalne okoliščine, to je, da so bili duhovniki odgovorni za dobrobit otrok, pa tudi dejstvo, da so bile žrtve mladoletniki, ki so v ustanovi tudi živeli.

Sodišče je v ponedeljek zaradi spolnih zlorab obsodilo tudi vrtnarja ustanove Armanda Gomeza, in sicer na 18 let zapora.

Aretirana pred tremi leti

59-letni Corbacho in 83-letni Corradi, ki so ga v ponedeljek na sodišče pripeljali na invalidskem vozičku, sta bila zaradi zlorab v ustanovi v Provolu aretirana pred tremi leti. Od tedaj sta bila v priporu.

Navedbe o zlorabah v ustanovi, ki leži okoli 1000 kilometrov zahodno od Buenos Airesa, so se v javnosti prvič pojavile leta 2016. Po tem so inštitut zaprli, poleg trojice pa aretirali še več zaposlenih. Kasneje se je oblastem sama predala tudi 42-letna japonska nuna Kosaka Kumiko, ki so jo obtožili zarote z duhovnikoma.

Sojenje duhovnikoma in vrtnarju se je začelo 5. avgusta, na sodišču pa so prisluhnili 13 žrtvam. Eden izmed njih, 18-letni Ezequiel Villalonga je za AFP povedal, da je bilo življenje v inštitutu zelo slabo, da se niso ničesar naučili, niti znakovnega jezika, in da niso mogli z nikomer komunicirati.

Trojica obsojenih med izrekom sodbe v ponedeljek ni kazala nobenega odziva. Pred sodiščem pa je na sodbo nestrpno čakala skupina mladih s transparenti, s katerimi so izražali podporo "preživelim iz Provola". Sodbo so pozdravili z vzkliki, pa tudi solzami.

Corradi je v Argentino pripotoval leta 1970 iz Inštituta Provolo v Veroni in tedaj prevzel vodenje tovrstnih ustanov, namenjenih otrokom s težavami s sluhom, v tej latinskoameriški državi.

Najprej je vodil ustanovo v La Plati blizu Buenos Airesa, nato pa od leta 1998 ustanovo v Mendozi. Tožilci preiskujejo tudi navedbe o zlorabah v ustanovi v La Plati in tudi v teh primerih je načrtovano sojenje.