Slovenski hokej je pred dvema tednoma v Tivoliju uradno praznoval petstoti obračun med Olimpijo in Jesenicami, a se je na koncu izkazalo, da je jubilejna številka petsto zaradi napačnega izhodišča neverodostojna. Hokejska zveza Slovenije se je skupaj z obema kluboma zanašala na statistične podatke televizijskega komentatorja Andreja Stareta, ki vztraja, da so se ljubljanski in jeseniški hokejisti prvič pomerili leta 1954. Podrobnejši pregled časopisnega arhiva ob izteku štiridesetih let prejšnjega stoletja ponuja nova pomembna dejstva, ki lahko odločilno pripomorejo k pravilni umestitvi hokejske zgodovine.

Preberite tudi: Sedemdeseta obletnica hokejskega rivalstva med Ljubljano in Jesenicami

Premierna tekma 29. januarja 1949

Po doslej zbranih podatkih se je hokejsko rivalstvo med Ljubljano in Jesenicami začelo razvijati v začetku leta 1949, kar sovpada z vzponom jeseniškega hokeja po drugi svetovni vojni. Zgodovinski zapisi za premierni dvoboj ljubljanskih in jeseniških hokejistov na organizirani ravni ponujajo datum 29. januar 1949, ki ga lahko z veliko gotovostjo obravnavamo kot mejnik v najdaljšem rivalstvu slovenskega športa. Časopis Jeseniški kovinar je tedaj zapisal, da sta se pod Mežaklo pomerila jeseniška hokejska sekcija Jožeta Gregorčiča in ljubljansko moštvo Enotnosti, ki veljata za predhodnika sedanjih klubov Jesenic in Olimpije: »V soboto je bila odigrana na Jesenicah prva hokej tekma po svobodi. Domači hokejisti so imeli v gosteh odlično moštvo Enotnosti iz Ljubljane. B moštvo ljubljanske Enotnosti je moralo v obeh srečanjih kloniti pred odličnimi domačini. Prva tekma se je končala z rezultatom 3:0, druga pa s 5:2 v korist borbenih Jeseničanov. Mladi igrači iz Ljubljane so zapustili na Jesenicah najboljši vtis, zlasti s svojo tehnično igro. Domačini so se uveljavili predvsem vsled prirojene borbenosti.«

Že naslednji mesec se je jeseniški Gregorčič v domačem kraju na uradni tekmi pomeril za naslov republiškega prvaka proti favoriziranemu moštvu Ljubljane, ki se je preimenovalo iz Enotnosti. Časnik Slovenski poročevalec je februarja 1949 takole pospremil tesno zmago Ljubljančanov s 4:3: »Letošnje prvenstvo je pokazalo napredek v tej športni disciplini, čeprav pogoji za drsanje v letošnji sezoni niso bili najboljši. /.../ Ljubljana in Gregorčič sta nastopila z enakovrednimi močmi, pri čemer bi bilo treba poudariti nekoliko boljšo tehniko drsanja igralcev letošnjega prvaka. Organizacija prireditve je bila zadovoljiva, če izvzamemo pomanjkljivo rediteljsko službo, ki bi morala preprečiti nešportno vedenje nekaterih gledalcev.« V športnem časopisu Polet so dodali: »Mladi igralci Gregorčiča so z ozirom na novo ustanovljeno sekcijo zadovoljivo igrali. Pokazali so zlasti smisel za kombinacije, veliko borbenost ter so edini poleg Ljubljančanov obvladovali drsanje. S sistematičnim treningom bodo lahko mnogo napredovali.«

Leta 1950 je Ljubljana ubranila naslov republiškega prvaka z zmago za zeleno mizo. »Pri stanju 4:3 za Ljubljano je bila tekma deset minut pred koncem prekinjena, ker je moštvo Gregorčiča zapustilo igrišče. Ker v odrejenem času igralci Gregorčiča niso nadaljevali igre, je bila tekma zaključena ter verificirana z rezultatom 6:0 za Ljubljano,« je pisalo v Poletu. Leta 1951 zaradi pretoplega vremena niso odigrali prvenstva, leto dni kasneje pa je Ljubljana nastopala zunaj konkurence, kar so izkoristili Jeseničani in prvič postali slovenski prvaki. Veliko zmago nad Ljubljančani so Jeseničani dočakali v polfinalu republiške lige leta 1953 (3:1), a bili v finalu prekratki za zadetek (2:3). »Tekma za prvo mesto je bila ves čas napeta in živa. Tisoč Jeseničanov je hrupno navijalo za domače moštvo, kljub temu pa je Ljubljana dosegla minimalno zmago. Igra je bila tipično prvenstvena, vendar zelo fair,« je zapisal Polet. Naslednjo zimo so Jeseničani postali slovenski prvaki brez izgubljene tekme. V finalu so strli Ljubljančane z 2:1. Takole so tekmo ocenili v Slovenskem poročevalcu: »Jeseničani so bili kvalitetno mnogo boljši, čeprav imajo v svojih vrstah samo mlade moči. Odlično drsajo, primanjkuje pa jim tehničnega znanja, kombinatorne igre in končnih strelov na vrata. Toda, če bodo nadaljevali tako, bodo kmalu najboljši v državi.«

Hokejski vrh bo preveril vsa dejstva

Časopisni arhiv ne vzbuja dvomov – ljubljanski in jeseniški hokejisti so se v organizirani obliki merili že pet let pred uradnim začetkom rivalstva, ki ga skupaj z obema kluboma beleži hokejska zveza. Bodo vodilni predstavniki slovenskega hokeja popravili napačne podatke in jih nadomestili s preverljivimi zgodovinskimi dejstvi? »Arhiv hokejske zveze ni urejen v celoti. Ker ne razpolagamo z vsemi statističnimi podatki, se naslanjamo na vire, ki jih imamo. O podatkih glede rivalstva med Olimpijo in Jesenicami smo zaupali Andreju Staretu, dodatnega preverjanja pa nismo opravili. Če bomo ugotovili, da obstajajo drugačna dejstva od obstoječih, se bomo znotraj hokejske zveze posvetovali o nadaljnjih korakih. Zagotovo pa ne želimo potvarjati zgodovine, ki je za nas pomembna,« je komentiral generalni sekretar hokejske zveze Dejan Kontrec.

Predsednik hokejistov Olimpije Miha Butara je na vodilne funkcionarje slovenskega hokeja že naslovil pobudo o preverjanju vseh relevantnih dejstev o zgodovini rivalstva med Ljubljano in Jesenicami. »Glede na najnovejše informacije bo treba preveriti vsa zgodovinska dejstva, ki so na voljo. Če se izkažejo za točna, jih bo treba umestiti na pravo mesto slovenske hokejske zgodovine in jih tudi primerno obeležiti. Prav je, da zanamci poznajo resnična zgodovinska dejstva,« pravi Miha Butara. Pritrjuje mu tudi predsednik jeseniškega kluba Anže Pogačar: »Derbi med Olimpijo in Jesenicami si zaradi bogate tradicije zasluži verodostojne podatke. Ni tako pomembno, ali smo na zadnjem derbiju zgrešili pri številki petsto, saj imamo še vedno možnost, da napako popravimo.«

Na Jesenicah medtem že potekajo priprave na obeležje sedemdesete obletnice tradicionalnega hokejskega rivalstva, na katero doslej ni bil pozoren nihče od vodilnih funkcionarjev. Priložnost za verodostojno umestitev zgodovine se ponuja pet dni pred božičem, ko bodo hokejisti Jesenic in Olimpije v dvorani Podmežakla odigrali zadnji derbi v tem koledarskem letu.