»So ljudje, ki tekajo za žogo, in smo tisti, ki tekamo za avioni.« David Marc ne leporeči in nevednežem hitro razloži, da je letalsko modelarstvo pomemben šport, čeprav se o njem premalo govori.

»Ko gre modelar na svetovno prvenstvo, na dan preteče vsaj šest, sedem kilometrov, vleče vrvico, išče model. Biti mora fizično in psihično pripravljen, poznati mora vreme, tehniko in biti pozoren na kopico dejavnikov. Avgusta smo se udeležili svetovnega prvenstva v Trnavi na Slovaškem, kjer je bilo 39 reprezentanc z vsega sveta. Naši fantje so bili v skupni razvrstitvi peti! Pomembno je, da nas ljudje spoznajo. Delamo zelo zanimive stvari.«

Idealna vzgoja

Začetek šolskega leta je za vipavske modelarje še posebej pester. Takrat se začne modelarski krožek za velike, pa tudi najmlajše šolarje. David Marc ponosno pove, da se je letos v krožek vpisalo 40 otrok. »Pri modelarstvu se naučiš veliko stvari, ki jih rabiš v življenju. Delaš z različnimi materiali, otroci predvsem z lesom, naučiš se osnov konstrukcije, lepljenja, barvanja, estetike, pa vremena, vedeti moraš, kdaj greš lahko na letališče, poznati moraš meteorološki jezik, naučiš se delati v skupini … Če imaš željo po napredovanju, prideš zelo hitro na elektroniko, elektriko, baterije, še kasneje se srečaš z elektromotorji, bencinskimi motorji … Po domače? V hiši te ne more imeti za norca niti vodovodni inštalater niti elektroinštalater niti mizar!«

David Marc poudarja, da so takšna društva in krožki izjemno pomembni. »Mi smo čisti tehniki. Ljudje bi morali razumeti, da je tehnika vzrok, vse ostalo je posledica. Če ne bomo pomagali takim društvom, kot so modelarska, da bodo imela prostore in bodo lahko vzgajala otroke, potem ne bo ljudi, ki bodo tehnično izobraženi; ljudje ne bodo znali nič narediti in hitro ne bo več vzroka, bo samo še posledica.«

Ni naključje, da je pri podjetju Pipistrel med zaposlenimi vsaj dvajset modelarjev društva Ventus ali ljudi, ki so se kdaj ukvarjali z modelarstvom, čeprav David Marc opozarja: »Model je model in ni letalo. Pri modelu so ene fizikalne lastnosti, pri letalu druge. A nabor modelarjevega znanja je zagotovo večji kot pri drugih. Predvsem pa gre za karakter: modelar ni površen. Predstavljajte si. Model delaš leto in pol, neko popoldne vidiš, da nekaj ni v redu, pa rečeš, ah, saj je dobro. Nato greš na letališče in model, ki si ga delal leto in pol, razbiješ v pol minute, ker si neko popoldne rekel, saj je dobro. Ne! Vsaka stvar mora biti zelo preštudirana, na svojem mestu, ker se hitro zgodi napaka.«

Modelarji, skratka, so ljudje s posebnim značajem. »Znamo biti vztrajni. Nekoč sem en model delal pet let. Pet let imaš isti cilj – to je res znak vztrajnosti. Vztrajen človek zagotovo doživi svojih pet minut. Tisti, ki nima časa, bo nemara odnehal ravno pet minut prej, preden bi prišlo njegovih pet minut.«

Središče sveta

Davida Marca je modelarstvo zasvojilo leta 1972, ko se je vpisal v modelarsko sekcijo Aerokluba Josip Križaj v Ajdovščini in tam ostal dolga desetletja. Leta 2005 je skupina modelarjev opazila, da so njihovi modeli vedno večji in že nevarni pravi aviaciji. Odločili so se, da zase poiščejo nov, primernejši prostor, in po spletu okoliščin pristali na vipavskem letališču, kjer so ustanovili Modelarsko društvo Ventus.

»Imamo približno osemdeset članov, bolj aktivnih nas je kakšnih trideset. Ponosen sem, da imamo prijetne odnose, da imamo urejene prostore na letališču, kjer se lahko srečamo in družimo. Imamo člane modelarje iz vse Slovenije, dosti jih je iz Ljubljane … Veliko zadovoljstvo je, da se ljudje ustavijo pri nas, ta združevalna komponenta nima cene,« razlaga David Marc, ki hitro doda zgodbo o svoji babici: »Ko sem bil otrok in me je stara mama spravljala spat, mi je zmeraj rekla: preden zaspiš, moraš premisliti, kaj si naredil v tistem dnevu. Si pustil kakšno sled? Človek mora pustiti sled – kot polž. Med modelarji mi ne bo nihče zameril, če rečem, da smo najboljše modelarsko društvo v Sloveniji. In to mi je izziv. Da se čim prej pojavi kakšno, ki nam bo konkuriralo!«

Uspešnost Modelarskega društva Ventus so prepoznali tudi drugi. »Hodili smo na tekmovanja na Slovaško, Češko, Italijo, Hrvaško. Leta 2008 je bilo svetovno prvenstvo v Turčiji, ki ga je organiziral Mustafa Koç, eden najpomembnejših turških podjetnikov na globalni ravni, izjemno pomemben človek, navdušen modelar, ki je na žalost zelo mlad preminil pred tremi leti. Na vsakem prvenstvu je tudi banket, ki ni namenjen le jedači in pijači, pač pa tam modelarji debatiramo o pravilih različnih kategorij in se pogajamo, kje bodo prihodnja tekmovanja. Pa reče Mustafa Koç: 'Marc, ti moraš organizirati svetovno!' Jaz se začudim, on pa nadaljuje: 'Ti si v središču sveta! Do Benetk imaš dve uri in do Dunaja imaš dve uri.' Tako drugi vidijo našo Slovenijo. V središču sveta!«

Tako se je zgodilo, da je Vipava poleti 2015 gostila svetovno prvenstvo v jadralnem letenju discipline GPS triangle, leto kasneje pa še svetovno prvenstvo uglednejše discipline F3J. Zbralo se je 27 reprezentanc, našteli so 10 tisoč nočitev. In prav na dan tega pogovora, ko je bila zunaj burja, je David Marc izvedel, da jih mednarodni modelarji vabijo, naj leta 2021 znova organizirajo svetovno prvenstvo discipline GPS triangle. Vsi na vipavsko letališče! V središče sveta!