Včeraj sta svojo prvo polfinalno tekmo odigrala Tottenham in Ajax, danes pa sta bila na vrsti moštvi Barcelone in Liverpoola. Oba kluba imata v elitnem evropskem klubskem tekmovanju po pet naslovov. Katalonci so nazadnje slavili leta 2015, Liverpoolčani pa 2005.

V prvih petnajstih minutah na igrišču ni bilo sledi o morebitni obrambni postavitvi tekmecev, ki sta jasno nakazala, da si želita hitro zadeti v finalu pred finalom, kot so srečanje označili mediji. Izjemno razpoložena sta bila pri gostih iz Anglije Sadio Mane in Mo Salah, sploh prvi je Gerardu Piqueju vseskozi povzročal preglavice, španski branilec je v uvodu v šestnajstercu morda storil prekršek za enajstmetrovko, a je sodniki niso dosodili.

Prvi so strel v okvir vrat sprožili domači, ko je po prodoru Lionela Messija nevarno pomeril Phillipe Coutinho, a je bil vratar redsov Alisson Becker na mestu. Spremljali smo dinamičen, kombinatoren nogomet, nekaj več so imeli od igre gostje, vendar je v 26. minuti udaril urugvajski napadalec Luis Suarez, ki se je po izvrstni podaji Jordija Albe odlično znašel in z drsečim startom preusmeril žogo v mrežo Liverpoola (1:0).

Igra se ni umirila, angleški nogometaši so pritisnili za morebitno izenačenje, nekajkrat lepo kombinirali, a si prvo pravo priložnost priigrali šele v 35. minuti, ko je bil Mane dovolj hiter za globinsko podajo, vendar nato žogo ponesrečeno poslal krepko čez gol. Tempo ni pojenjal do odmora, novih zadetkov vseeno nismo videli.

Udarno nadaljevanje redsov

Drugi polčas so bolje otvorili Liverpoolčani, ki so bili glede na videno lačni izenačenja. V 47. minuti je po podaji Georginia Wijnalduma z zavitim strelom v daljši kot meril James Milner, čigar strel je z atraktivno parado ustavil Marc-Andre ter Stegen. Nemški vratar je nato v 53. minuti ustavil še poizkus Salaha, kasneje pa vnovič preprečil veselje Milnerju, ki je s strelom na prvo šest minut kasneje zaključil imenitno akcijo Angležev.

Zdelo se je, da zadetek visi v zraku, a se je namesto tega igra v nadaljevanju umirila, Barcelonina obramba pa je porinila igro na sredino igrišča. Petnajst minut pred koncem rednega dela pa šok za aktivnejše goste: v enem redkih katalonskih napadov je prodiral Messi, podal v kazenski prostor, do strela je prišel Suarez, zadel prečko, odbitek pa je pristal v naročje Messija, ki je moral za 2:0 žogo le še pospraviti v prazno mrežo.

Barcelona je zatem izkoristila šok Liverpoolovih igralcev in nanizala serijo napadov. V 82. minuti je Messi znova pokazal, zakaj je za mnoge najboljši nogometaš vseh časov. Po prekršku nad njim je s kakšnih 25 metrov mojstrsko izvedel prosti strel in spektakularno zadel v zgornji desni kot, Becker je bil nemočen. Ko je nato le nekaj minut po tretjem zadetku Špancev Salah namesto znižanja rezultata stresel vratnico, so se navijači Angležev verjetno že spraševali, ali je morda usoda redsov že zapečatena.

»Messi nikoli ne neha presenečati«

»Nič še ni odločenega. Čaka nas še gostovanje na zelo zahtevnem stadionu, takemu z zgodovino, zato bomo pod hudim pritiskom. Vseeno smo s prvo tekmo zelo zadovoljni,« je povedal junak večera Lionel Messi.

Podobno kot Argentinec razmišlja tudi njegov trener Ernesto Valverde, ki je spomnil, da je Barcelona tudi v lanskem četrtfinalu proti Romi vodila s tremi zadetki, a na koncu vseeno izpadla iz tekmovanja. »To je odličen rezultat, a podobno prednost smo imeli že lani, nato pa se nam je nekaj primerilo,« je dejal Valverde in obenem pohvalil prvega zvezdnika svojega moštva. »Vemo, kdo je Leo, a nikoli nas ne neha presenečati. Je kapetan in igralec, ki vodi in narekuje ritem igre. Znova je bil mož odločitve in nam pomagal do zmage. A kot sem že dejal, čaka nas še povratni obračun.«

Polni hvale na račun Messija so bili tudi v taboru poražencev. »Messi? Je nezaustavljiv, saj je nemogoče ubraniti takšen prosti strel. Sem njegov velik občudovalec, a mislim, da smo ga dobro pokrivali,« pa je zatrdil strateg gostov Jürgen Klopp, prepričan, da visokemu porazu navkljub njegova ekipa ni igrala slabo. »Mislim, da je bilo to celo naše najboljše gostovanje v ligi prvakov. Ne le v letošnji sezoni, temveč vključno z lansko,« je še ocenil Nemec.

Povratno tekmo bosta ekipi odigrali 7. maja v Liverpoolu, zmagovalec pa se bo uvrstil v finale, ki bo 1. junija na madridskem stadionu Wanda Metropolitano.