Današnja odmevna aretacija Juliana Assangea je najnovejšo epizodo brexitske skoraj triletne sage v medijih začasno odrinila na drugo mesto. Vseeno so vsi pozorno in natančno spremljali vsako besedo konservativne premierke Therese May, ko je parlamentu poročala o dogovoru z EU o novi preložitvi brexita. Poslancem je povedala, da izvedba brexita ostaja njena prioriteta in da je njen cilj, da Britanija čim prej zapusti EU. Kakšen bo ta brexit, kdaj se bo zgodil in ali se bo sploh zgodil, pa danes ni nič bolj jasno, kot je bilo danes ali kateri koli dan prej po dnevu, ko je pred več kot dvema letoma sprožila petdeseti člen. V poročilu parlamenta je obnovila staro »izsiljevalsko taktiko«, saj je izrazila globoko obžalovanje, ker poslanci niso sprejeli njenega sporazuma z EU.

Zadnja preložitev brexita

Mayeva je zaprosila za odložitev brexita do 30. junija, dneva, ko bo prvič zasedal novi evropski parlament, izvoljen v maju. Zato, da Britaniji ne bi bilo treba sodelovati na evropskih volitvah. Na izrednem brexitskem vrhu EU, ki je trajal pozno v noč s srede na četrtek, je morala sprejeti šestmesečno preložitev brexita do 31. oktobra, vendar z možnostjo, da Britanija prej zapusti EU, če bi britanski poslanci sprejeli njen brexitski sporazum, ki so ga že trikrat zavrnili. Bruseljski dogovor pomeni, da Britanija danes že drugič ne bo nesporazumno zapustila EU (29. marec je bil prvi brexitski dan, 12. april pa, po prvi preložitvi, drugi brexitski dan), pa tudi, da bo morala Britanija 1. junija zapustiti EU brez sporazuma, če ne bo sodelovala na majskih evropskih volitvah. Nizozemski premier Mark Rutte, ki so ga še nedavno imeli za Britaniji naklonjenega posrednika v brexitskih pogajanjih na vrhunskih srečanjih EU, je povedal veliko, ko je dejal: »Pričakujem, da bo to zadnja preložitev brexita. Do 31. oktobra se bodo morali Britanci odločiti ali za obstoječi sporazum o umiku, ali za preklic brexita, ali za nesporazumni odhod.«

O kompromisu niti sledu

Vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn, ki je imel danes v okviru brexitskih pogajanj s konservativno vlado »kratko srečanje« z Mayevo, ji v parlamentu ni prizanašal. Novo preložitev brexita je razglasil za »diplomatsko polomijo«. Brexitska pogajanja dveh daleč največjih britanskih strank se sicer nadaljujejo že drugi teden, a za zdaj ni nobenega znamenja brexitskega kompromisa.

Mayeva pravi, da dogovora ne bo mogoče enostavno doseči, ker zahteva kompromise obeh strani, Corbyn pa je namignil, da je konservativna vlada tista, ki ne kaže volje za kompromis, ko je dejal: »Pogovori so resni in podrobni, a vlada bo morala privoliti v kompromis.«