Devetim nekdanjim predstavnikom katalonskih oblasti, med katerimi je tudi nekdanji podpredsednik vlade Oriol Junqueras, in civilnodružbenih gibanj bodo sodili zaradi upora, zaradi česar jim grozi do 25 let zapora. Nekaterim od 18 obtožencev bodo poleg tega sodili tudi zaradi zlorabe javnih sredstev in nepokorščine, poročajo tuje tiskovne agencije.

Puigdemont, osrednja osebnost prizadevanj za neodvisnost Katalonije, medtem ne bo sedel na zatožno klop, saj španska sodišča ne sodijo v odsotnosti. Tudi nekdanji katalonski voditelj, ki je še vedno v prostovoljnem izgonu v Belgiji, je sicer obtožen upora.

Sodišče je odločitev sprejelo, potem ko je špansko tožilstvo zaključilo preiskavo poskusa razglasitve samostojnosti Katalonije.

Napetosti med Madridom in Barcelono se umirjajo

Tam je namreč 1. oktobra 2017 kljub prepovedi španskih sodišč potekal referendum o katalonski neodvisnosti. Katalonski regionalni parlament je nato 27. oktobra potrdil resolucijo, ki predvideva ustanovitev neodvisne Katalonije.

Zaradi potrditve resolucije je španska vlada Kataloniji začasno odvzela avtonomijo ter prevzela naloge in pristojnosti katalonske regionalne vlade, ki jo je odstavila. Po prisegi nove katalonske vlade junija letos je Katalonija znova dobila avtonomijo.

Junija je prisegla tudi nova španska vlada pod vodstvom socialista Pedra Sancheza, ki se zavzema za dialog, tako da so se napetosti med Madridom in Barcelono umirile. Španski premier je v začetku septembra predlagal pripravo referenduma o večji avtonomiji Katalonije, je pa izključil možnost glasovanja o neodvisnosti regije.