Samo dobrih pet mesecev pred predvidenim odhodom Britanije iz EU (29. marca 2019) in dan pred sredinim vrhom EU, na katerem naj bi utrli pot sklenitvi sporazumne ločitve na posebnem novembrskem vrhu, ni niti v sami britanski vladi soglasja o najnovejši različici brexitskega načrta premierke Therese May, kaj šele kje drugje. Brexit se spreminja v dramo, z zanjo značilnimi preobrati. Ko je Süddeutche Zeitung minuli konec tedna poročal, da je Mayeva že dosegla sporazum z EU in da bodo to objavili v ponedeljek, so neimenovani viri na Downing Streetu 10 to »kategorično, 100-odstotno« zanikali. Bo vseeno kar držalo, je odmevalo v Britaniji, ko je v nedeljo pozno popoldne brexitski minister Dominic Raab na vrat na nos odpotoval v Bruselj in so tam zbobnali skupaj veleposlanike vseh članic. Pa ni držalo. Ali, kar je še bolj verjetno: konservativna premierka Theresa May si je zaradi lastne (politične) varnosti in govoric, da utegne odstopiti polovica ministrov, česar (politično) ne bi mogla preživeti, glede nečesa premislila.

Največje ponižanje po sueški krizi?

Nekdanji brexitski minister David Davis, ki je odstopil zaradi premierkinega prvotnega predloga sporazuma o brexitu, je veliko prispeval k drami, saj je sprožil verjetno ključni obračun med Mayevo in zagovorniki mehkega brexita ter brexitskimi fanatiki v stranki. Davis, nekdanji zunanji minister Boris Johnson in drugi so skočili pokonci, ker naj bi Mayeva na jutrišnjem vrhu EU nameravala predlagati najnovejšo različico brexitskega načrta, po kateri bi Britanija časovno nedoločeno ostala v carinski uniji EU, dokler ne bi zadovoljivo rešili vprašanja meje na irskem otoku, ki bo nova meja med Britanijo in EU. Johnson je trdil, da bi bilo to največje ponižanje Britanije po sueški krizi. Danes je šel korak dlje, ko je vodjo laburistične opozicije Jeremyja Corbyna obtožil, da je izdajalec, ker se zavzema za to, da bi Britanija po brexitu ostala v carinski uniji EU, kar je bilo posredno namenjeno Mayevi. Brexitski fanatiki naj bi se bali, da bi Britanija v carinski uniji (in tako napol v EU) ostala za vedno in zato ne bi mogla sklepati samostojnih trgovinskih sporazumov. V resnici si ne želijo sporazumnega, ampak nesporazumni odhod iz EU (brez plačila odpravnine).

Premierkin načrt je nesprejemljiv

Davis pravi, da gre za eno najbolj temeljnih odločitev vlade v sodobnem času in da bi se morali ministri »s svojo kolektivno avtoriteto« upreti premierkinemu načrtu, ki je po njegovem povsem nesprejemljiv. To ni nič drugega kot javni poziv brexitirskim ministrom, naj odstopijo in se pridružijo brexitski vstaji proti premierki, da bi pokopali ne samo njen načrt, ampak (politično) tudi njo.

Vprašanje meje med (britansko) Severno Irsko in Irsko je eno zadnjih vprašanj, ki ovirajo sklenitev sporazuma o ločitvi zaradi bojazni, da bi kakršnokoli vračanje režima na meji povrnilo več kot tridesetletno nasilje med katoliki in protestanti na Severnem Irskem. Po predlogu EU bi Severna Irska tudi po britanskem odhodu ostala v carinski uniji z EU po vsem razen po imenu, kar pa je nesprejemljivo ne samo za brexitirje, ampak tudi za Mayevo in največjo severnoirsko stranko DUP, katere glasovi Mayevi v britanskem parlamentu zagotavljajo večino. Takšna rešitev bi po njihovem Britanijo razcepila na dva dela. Voditeljica DUP Arlene Foster poudarja, da ne bo sprejela nikakršne sumljive brexitske kupčije, po kateri bi karkoli med Severno Irsko in preostalim delom Britanije spominjalo na mednarodno mejo. Zasebno naj bi Fosterjeva trdila, da je najbolj verjetno, da se bodo brexitska pogajanja končala brez sporazuma. Pa tudi, da bo sprožila padec britanske vlade, če bo potrebno.

Mayeva pa je tudi pod pritiskom zahtev po novem referendumu o brexitu in, iz vrst laburistične opozicije, po predčasnih volitvah. Corbyn ji je danes dejal, da bi se morala umakniti, da bi laburisti prevzeli vajeti, ne pa še naprej iskati izhod iz kaosa v svoji stranki. Mayeva ima tako zaradi vse bolj majavega premierskega stolčka zelo malo manevrskega prostora in nihče ne ve, s kakšno brexitsko strategijo bo jutri pripotovala na vrh EU.