Dopisnike iz Bele hiše je odločen nastop članov administracije na redni novinarski konferenci Bele hiše presenetil, saj ameriški predsednik Donald Trump že dve leti trdi, da so očitki o vmešavanju Rusije v ameriške predsedniške volitve pred dvema letoma izmišljotina demokratov.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders je pred novinarje poleg Coatsa pripeljala še direktorja FBI Christopherja Wrayja, ministrico za domovinsko varnost Kirstjen Nielsen, svetovalca za nacionalno varnost Johna Boltona in direktorja agencije za nacionalno varnost (NSA), admirala Paula Nakasoneja.

Vsi so posredno ali neposredno bolj ali manj priznali, da so se Rusi vpletali v volitve leta 2016 in se nameravajo vpletati tudi v letošnje kongresne volitve in v predsedniške volitve leta 2020. Trump sicer že skoraj dve leti vztrajno zanika, da se je Rusija vpletla v zadnje predsedniške volitve na njegovi strani proti demokratski kandidatki Hillary Clinton.

Grožnje z maščevalnimi operacijami

»Naša demokracija je tarča,« je posvarila Nielsenova. Noben od sodelujočih sicer ni naravnost povedal, da se vpletajo samo Rusi in nihče drug, Nakasone pa je zagrozil, da bodo proti takim izvedli maščevalne operacije. Predstavniki ameriške administracije so tudi priznali, da od Trumpa niso dobili nobenih navodil za operacije proti tujim silam, ki se bodo poskušale vpletati v volitve.

Coatsa so novinarji vprašali, kaj sta se Trump in ruski predsednik Vladimir Putin pogovarjala dve uri za zaprtimi vrati v Helsinkih in je odgovoril, da ni v položaju, da lahko karkoli pove o tem.

Trump je po vrhu s Putinom včasih priznal rusko vpletanje v volitve, vendar menda na strani demokratov.

Ameriške obveščevalne agencije so ugotovile, da se je Rusija vpletala v volitve 2016 na strani Trumpa. To potrjujejo tudi obtožnice posebnega tožilca za preiskavo tega vpletanja Roberta Muellerja.