Avstrijski notranji minister Herbert Kickl, ki velja za glavnega ideologa avstrijske skrajne desnice, nekoč pa je bil tudi pisec govorov Jörga Haiderja, ima zaradi številnih afer težave, ko se poskuša uveljaviti kot prvi policist, ki naj bi drastično zmanjšal število beguncev in migrantov. Predstavlja tudi breme za konservativnega kanclerja Sebastiana Kurza (Ljudska stranka – ÖVP), ki se najbrž že tako ne počuti lagodno v koaliciji s skrajno desno Svobodnjaško stranko (FPÖ), katere član je Kickl.

Mladi Kurz se je sicer zapletel v Kicklovem slogu, ko je pred mesecem dni pozdravil »os« Dunaj–Rim–Berlin v boju proti nezakonitim migrantom, kar seveda spominja na os Berlin–Rim–Tokio med drugo svetovno vojno. Tako je tudi pred sestankom notranjih ministrov EU 49-letni Kickl hotel najprej najti rešitve z italijanskim kolegom Matteom Salvinijem in nemškim kolegom Horstom Seehoferjem. A vsak od njih jih je iskal predvsem za svojo državo. Seehofer je Kicklu zagotavljal, da Nemčija migrantov ne bo pošiljala nazaj v Avstrijo, ampak neposredno v države EU, kjer so bili najprej registrirani, to pa sta predvsem Grčija in Italija, s čimer se razumljivo ne strinja Salvini. Trojica bi se lahko na svojem prihodnjem srečanju, ki bo 19. julija, dogovorila o popolnem zaprtju zunanjih meja EU. Kickl se je že zdaj zavzemal za to, da nobene prošnje za azil ne bi bilo več mogoče vložiti na evropskih tleh. To pa ni v skladu z evropsko priseljensko politiko.

Udarec za tajne službe

Kickl je izkušen politik, ki je dolgo vlekel niti iz ozadja v avstrijski skrajni desnici. A odkar je lani decembra postal notranji minister, se njegovi spodrsljaji kar vrstijo. Tako je po imenovanju zaposlil na ministrstvu kot šefa za stike z mediji novinarja spletne strani, ki izdaja lažne novice, privošči pa si tudi antisemitske izpade, tako da je avstrijski odbor nekdanjih taboriščnikov iz Mauthausna protestiral.

Zatem je Kickl govoril o »koncentriranju« migrantov na določenih krajih, a vsak se pri tem težko izogne asociaciji na nacistična koncentracijska taborišča, na kar je notranjega ministra opozoril avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen. Iz opozicije so socialni demokrati zahtevali njegov odstop. Tudi v Ljudski stranki kanclerja Kurza so imeli za nesprejemljivo, da je Kickl branil 31-letnega Uda Landbauerja, vzhajajočo zvezdo FPÖ,  pri katerem so našli knjižice z nacističnimi pesmimi. V eni je na primer verz »lahko preidemo na sedmi milijon«, kar se nanaša na šest milijonov pobitih Judov med drugo svetovno vojno.

Za Kickla pa bi bila lahko usodna predvsem afera z obveščevalci. Njegovi policisti so februarja izvedla preiskavo pri obveščevalcih notranjega ministrstva. Uradno naj bi preverili, ali so res uničili vse dokumente, ki bi lahko obremenili sodelavce avstrijskih tajnih služb. Toda več avstrijskih časopisov trdi, da so policisti zasegli predvsem dokumente, ki pričajo o tem, da je notranji minister Kickl povezan z neonacisti. Izginilo je veliko število občutljivih dokumentov, do nekaterih pa so se dokopali mediji, kar je hud udarec za avstrijske tajne službe.